Dział konsultacji
12 400 41 73
0

Kwiaty do ogrodu dla motyli

Wybór kwiatów, które pomogą stworzyć ogród dla motyli

Na rabatach ogrodowych znajduje się wiele pięknych kwiatów, niektóre z nich są szczególnie atrakcyjne dla motyli i ćmy. Są to najczęściej rośliny miododajne o słodkim, przyjemnym zapachu. I wtedy ogród ożywa. Motyle fruwające wśród kwiatów - niesamowity widok!

Kwiaty do ogrodu dla motyli

Jak motyle widzą nasz ogród?

Motyle widzą świat bardziej żywo i kolorowo niż ludzie. Ich wzrok jest bardzo wrażliwy na rozpoznawanie koloru, kształtu i ruchu przedmiotów (np. gdy płatki kwiatów falują na wietrze). Ogólnie rzecz biorąc, motyle postrzegają świat jako mozaikę złożoną z wielu sześciokątnych puzzli (facet vision). W nocy są w stanie przełączyć swój wzrok na kolorowy, co pozwala im postrzegać kolory tak samo barwnie jak w ciągu dnia.

Motyle chętnie odwiedzają jaskrawo ubarwione rośliny: żółte, czerwone, pomarańczowe, fioletowe, bordowe. W spektrum ultrafioletowym rozróżniają na płatkach niewidoczny dla ludzkiego oka wzór, który wskazuje im drogę do źródła nektaru.

Kwiaty do ogrodu dla motyli

Jakie kwiaty lubią motyle?

Motyle uwielbiają proste, otwarte, miseczkowate kwiaty rurkowe. Kwiaty frotte nie są dla nich interesujące, ponieważ zawierają mniej nektaru i są trudniej dostępne. Ale celem motyla jest nie tylko jedzenie nektaru i picie (zbieranie rosy z kwiatu), ale także złożenie jaj w miejscu bezpiecznym dla przyszłych ćm.

Niestety, piękno musi zostać poświęcone: przygotuj się na to, że gąsienice zaczną zjadać liście twoich kwietników, zanim zmienią się w piękne motyle. Staraj się unikać przyciągania na działkę motyli, które żyją na roślinach kapustnych i powodują szkody w uprawach. Ich gąsienice powinny być zwalczane za pomocą środków owadobójczych.

Kwiaty do ogrodu dla motyli

Kwiaty, które przyciągają motyle - TOP 10 bylin

Budleja to krzew do 2 metrów wysokości o pachnących, fioletowo-purpurowych kwiatostanach, które wydzielają słodki, miodowy aromat. Kwitnie od sierpnia do listopada.

Aster nowobelgijski (Symphyotrichum novi-belgii) przyciąga motyle licznymi koszyczkami, które kwitną od późnego lata do września. Jego karłowaty krewniak, aster Marcinki, kontynuuje pałeczkę, ożywiając ogród od września do jesiennych przymrozków.

Trojeść amerykańska (Asclepias syriaca) jest bezpretensjonalną rośliną o wysokości do 1,5 metra z pomarańczowymi lub fioletowymi baldachami. Liczne kwiaty rurkowe wydzielają wspaniały zapach wanilii lub czekolady. Motyle uwielbiają bawełnę i nieustannie wirują nad jej krzewami, wykonując hipnotyzujący taniec piękna. Niestety, kwitnienie jest krótkotrwałe - miesiąc w połowie lata.

Dzielżan jesienny (Helénium autumnále) to roślina zielna o żółtych, czerwonych i pomarańczowych kwiatach przypominających stokrotki. Wypukły rdzeń, bogaty w słodki nektar, zatrzymuje motyle od połowy lata do późnojesiennych chłodów.

Heliotrop (Heliotropium) - urocza roślina o fioletowych, tarczowych kwiatostanach o średnicy do 12 cm, kręcących się w ślad za słońcem. Słodki zapach wanilii jest bardzo atrakcyjny dla motyli. Nie opuszczają rośliny od końca czerwca do późnych przymrozków.

Lawenda (Lavandula) to śródziemnomorski półkrzew z wysokimi kłosami w kolorze niebieskim, liliowym, fioletowym. Pachną nie tylko kwiaty, ale także liście. Motyle będą nawiedzać lawendę od czerwca do października.

Liatra kołosowa (Liatris spicata) to roślina zielna o dużych kwiatostanach w kolorze białym, liliowym i różowym. Kolczaste wiechy otwierają się w połowie lata, rozpieszczając motyle nektarem przez 30-40 dni.

Sadziec (Eupatorium) - kwitnie 35-40 dni pod koniec lata. Małe koszyczki znajdują się w bujnym, tarczowym kwiatostanie. Występuje w kolorze fioletowo-różowym, choć są też odmiany o kwiatach białych.

Jeżówka purpurowa ( Echinacea purpurea) należy do rodziny astrowatych. Otwiera się na początku sierpnia dużymi, stokrotkowymi koszami w kolorze różowym, białym, liliowym i bordowym. Kwitnie do października.

Nawłoć (Solidago) to roślina zielna o puszystych wiechach jasnożółtych, cylindrycznych kwiatów. Kwitnie od maja do września, obficie dzieląc się pyłkiem i nektarem z motylami.

Rośliny jednoroczne, które przyciągają motyle

· Żeniszek (Ageratum) - stosowany do tworzenia niskich obwódek i mat kwiatowych. Puszyste kuliste kwiatostany są pełne nektaru od lipca do późnej jesieni.

· Kosmos pierzasty (Cosmos bipinnatus) – znany jako „meksykańska stokrotka”. Urocze białe, różowe, czerwone i karminowe kwiaty dają motylom nektar od połowy czerwca do końca września.

· Cynia (Zinnia) – Urocza roślina o jaskrawo pomarańczowych, żółtych lub czerwonych koszyczkach. Kwitnie od połowy lata do przymrozków.

Inne rośliny jednoroczne w dolnej kondygnacji ogrodu to rudbekia, nagietek, szałwia, Lebiodka pospolita, lwia paszcza, różne mlecze i fiołki.

Opublikowane przez: 07 kwi 2023
Wyświetlenia: 146
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików