Dział konsultacji
0

Jak przechować sadzonki do wiosny? Porady doświadczonych ogrodników.

Kwestia dłuższego przechowywania sadzonek roślin może przytłoczyć nawet weteranów ogrodnictwa. Bardzo często zdarza się, że kupujemy sadzonki krzewów i drzew owocowych czy roślin dekoracyjnych na długo przed ich planowanym sadzeniem. Czasem ich natychmiastowe posadzenie uniemożliwia też pogoda. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo przechowywać sadzonki, by móc je wszystkie zasadzić bez jakichkolwiek strat.

Jak przechować sadzonki do wiosny? Porady doświadczonych ogrodników

Sadzonki z otwartym systemem korzeniowym

W przypadku roślin z otwartym systemem korzeniowym należy wyróżnić dwa sposoby przechowywania uzależnione od tego, jak długo będziemy czekać z sadzeniem.

Przechowywanie krótkoterminowe

To metoda przeznaczona dla tych sadzonek, których sadzenie planujesz przeprowadzić nie później niż w ciągu 2-3 tygodni.

 1. Sprawdź rośliny, wytnij suche i uszkodzone pędy.
 2. Odsuń folię opakowaniową, oceń stan systemu korzeniowego i bryły ziemi. Jeśli jest wysuszona, dobrze będzie zadbać o jej nawodnienie.
 3. Następnie umieść sadzonki w ciemnym i chłodnym miejscu. Nie usuwaj folii całkowicie, gdyż stanowi ona ochronę przed wysychaniem i uszkodzeniami.

WAŻNE

Nie przechowuj sadzonek w miejscu ciepłym i nasłonecznionym. Może to prowadzić do wzrostu rośliny. Trzymaj je na tarasie, na balkonie lub zabierz do garażu bądź piwnicy. Pamiętaj, by ziemia wokół korzenia zawsze miała dostęp do powietrza i była wilgotna.

Przechowywanie długoterminowe

Jeśli paczka z Twoimi roślinami już dotarła, a za oknem wciąż pada śnieg, możesz poddać je nieco dłuższemu przechowywaniu. Sprawdź wszystkie rośliny, uszkodzone korzenie i pędy usuń, a jeśli sadzonka ma liście, odetnij je. Przygotuj naczynie dwukrotnie większe od systemu korzeniowego, mieszczące min. 10 litrów. Umieść w nim roślinę, wsyp ziemię i podlej. Pojemnik przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu. Jeśli mieszkasz w mieście, w bloku, owiń korzenie sadzonek wilgotną szmatką, a następnie plastikową torbą (pozostawiając dostęp powietrza). Takie zawiniątko przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu, np. w łazience. Sadzonki raz na jakiś czas sprawdzaj i dbaj o zachowanie wilgoci. Kiedy nadejdzie lepsza pogoda, rośliny będą gotowe do sadzenia.

Przechowywanie sadzonek w piwnicy

Jednym z najlepszych miejsc na przechowywanie sadzonek jest piwnica, w której temperatura powietrza nie przekracza +6 stopni i panuje wysoka wilgotność. W takich warunkach sadzonki bezpiecznie przetrwają do wiosny bez żadnych strat.

 • Najlepiej ułożyć je wzdłuż ściany w 2 rzędach, a korzenie przysypać mokrym torfem, trocinami lub piaskiem.
 • Przez cały okres przechowywania roślin należy pamiętać, aby warstwa ściółki wynosiła ok. 20-30 cm i była wilgotna.
 • Zimą, w cieplejsze dni staraj się przewietrzyć piwnicę tak, by wilgotność już nie wzrastała. Jeśli natomiast powietrze stanie się zbyt suche, umieść w piwnicy wiadro z wodą. Pamiętaj też o ochronie przed gryzoniami.

Jak przechować sadzonki do wiosny? Porady doświadczonych ogrodników

Przechowywanie cebulek

Zimą cebulki wcale nie zamierają. W tym czasie w ich wnętrzu zachodzą procesy, które pozwolą wiosną cieszyć się wspaniałymi kwiatami i ozdobnymi liśćmi. Aby procesy te mogły zachodzić bez zakłóceń, trzeba zadbać o właściwe przechowywanie. Najważniejsze jest zachowanie stabilnej temperatury podczas całego okresu przechowywania. Dlatego optymalnym miejscem na przechowywanie niedużej ilości cebulek kwiatowych może być lodówka! Dolna półka, przeznaczona do przechowywania warzyw i owoców będzie dla nich idealna. Cebulki wcześniej muszą być wysuszone, dobrze jest włożyć je w tkaninowe worki.

Przechowywanie kłączy

Już od połowy lutego w sklepach pojawiają się pierwsze byliny takie jak floksy, hosty, jeżówki i wiele innych. Są one dostarczane w specjalnych, perforowanych opakowaniach z mieszanką gleby, ale to nie wystarczy do długotrwałego przechowywania.

 1. Po zakupie należy otworzyć paczkę i sprawdzić kłącza. Jeśli są na nich uszkodzone obszary, usuń je i przysyp rany popiołem. Następnie można umieścić je ponownie w perforowanych lub materiałowych woreczkach i przechowywać w temperaturze powyżej +4 stopni C.
 2. Jeśli kłącza wykazują oznaki wegetacji, trzeba je posadzić w pojemnikach. Przed umieszczeniem ich w glebie zastosuj środek grzybobójczy i przygotuj odpowiednie stanowisko. Ziemia powinna być lekka, ale żyzna.

Tak przygotowane doniczki przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu. Dzięki temu rozpocznie się aktywny rozwój korzeni, a wiosną do ziemi trafi dobrze ukształtowana sadzonka.

Jak przechować sadzonki do wiosny? Porady doświadczonych ogrodników

Przechowywanie truskawek FRIGO

Truskawki Frigo to szczególny rodzaj sadzonek, który wymusza konkretny sposób przechowywania. Dojrzałe krzewy truskawek są wykopywane, otrząsane z ziemi i zaprawione fungicydami. Następnie usuwa się ich liście i sortuje do plastikowych toreb. Później sadzonki trafiają do specjalnej komory o temperaturze ok. 0-2 stopni C i wilgotności ok. 90%. Tak zapakowane rośliny trafiają do kupujących. Po otrzymaniu sadzonki należy usunąć opakowanie i przyciąć korzenie do około 10-12 cm. Następnie rośliny umieść w doniczkach, uważając, by nie zawijać korzeni. Pojemniki z truskawkami ustaw w ciemnym miejscu. Regularnie sprawdzaj wilgotność gleby. Jeśli jej powierzchnia jest sucha, należy ją zwilżyć. Następnie pojemniki można przestawić bliżej okna. Po około 1-2 tygodniach pojawią się pierwsze liście. Kiedy minie ryzyko przymrozków, sadzonki można umieścić w ziemi na docelowym stanowisku.

Jak przechować sadzonki do wiosny? Porady doświadczonych ogrodników

Przechowywanie sadzonek roślin iglastych

Rośliny iglaste są dość wrażliwe na suche powietrze, ale jeśli nie ma innej możliwości, mogą być przechowywane w większym pojemniku, pod warunkiem że zapewnisz im stałą umiarkowaną wilgotność. Warto umieścić je w donicy wraz z bryłą ziemi wokół korzeni. Pojemnik należy ustawić w jasnym, chłodnym miejscu. Odpowiednie będzie pomieszczenie z północną wystawą okien. Temperatura w takim miejscu nie powinna spadać poniżej zera. Podczas przechowywania sadzonek roślin iglastych, najważniejsza jest:

 • umiarkowana wilgotność;
 • niska temperatura;
 • brak bezpośredniego nasłonecznienia.

Przestrzeganie tych zasad pomoże spowolnić wzrost i rozwój roślin. Dzięki temu przetrwają do wiosny bez sadzenia i bez żadnych strat. Skorzystaj z naszych porad i użyj wszystkich dostępnych metod, aby zachować sadzonki aż do wiosennego sadzenia!

Opublikowane przez: 02 sty 2023
Wyświetlenia: 4215
(Głosów: 1, Ocena: 5.0)
Zostaw opinię
Antoni Kuźmierkiewicz
25 sty 2023

Bardzo mi się podoba.

GGradinamax
26 sty 2023

Dziękujemy i zapraszamy ponownie :)

Agnieszka
14 sty 2023

Artykuł bardzo przydatny, napisany jasno i zwięźle. Super :)

GGradinamax
16 sty 2023

Dziękujemy za miłe słowa :)

Halina Kołodziejska
07 sty 2023

Artykuł napisany jasno na temat , wiele uczy i radzi .

GGradinamax
09 sty 2023

Dziękujemy za miłe słowa :)

Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
  mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex