Uprawa warzyw na balkonie może odbywać się od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Użyj specjalnych donic, skrzynek czy stołów czyli dużych prostokątnych pojemników na nóżkach, nazywanych podwyższonymi rabatami. Nie ma przeszkód, aby użyć pojemników z recyklingu i posadzić nasze warzywa w wiaderkach czy dużych, pustych butlach po wodzie mineralnej. Najważniejsze jest to, aby pojemnik był dosyć duży i warzywa miały zapewnioną przestrzeń do rozwoju i miały skąd czerpać wodę wraz ze składnikami odżywczymi.
Każdy pojemnik powinien być wyposażony w otwory na dnie, pozwalające na swobodny odpływ nagromadzonej wody po podlaniu. Warto jest również zastosować drenaż, którego kilkucentymetrową warstwę rozkładamy na dnie pojemnika, przed nasypaniem ziemi. Można użyć specjalistycznego podłoża do uprawy warzyw lub wykonać mieszankę samodzielnie. Idealna mieszanka zawiera: 80% ziemi ogrodowej, 10% próchnicy oraz 10% piasku.
W doniczkach i skrzynkach możesz posadzić i posiać:
- czosnek,
- koperek,
- pietruszkę,
- cebulę,
- pomidory,
- ogórki,
- dynie,
- cukinie i wiele innych.
Podstawowa technika uprawy warzyw z nasion jest dość prosta:
- Do jednego kubeczka z ziemią wysiewa się po 2-3 nasiona.
- Każdy gatunek wymaga odpowiedniej głębokości wysiewu. Warzywa o dużych nasionach z reguły sieje się głębiej, natomiast te o drobniejszych nasion przykrywa niewielką warstwą gleby lub jedynie delikatnie wklepuje się je w podłoże.
- Czasem, twarda łupina nasienna pozostaje na liścieniach, nie mogąc się uwolnić. W takim przypadku należy delikatnie ją usunąć, aby liścienie mogły się rozprostować.
- Po wschodach, siewki przerywa się, pozostawiając jedynie najsilniejsze rośliny. Po 4-6 tygodniach, gdy warzywa wytworzą parę liści właściwych, należy przenieść je do większych pojemników i posadzić pod same liście, aby łodyżka znalazła się pod powierzchnią ziemi. Dzięki temu roślina się wzmocni i siewki będą lepiej rosły.
- Warzywa o długich pędach np. cukinie, dynie można podwiązywać do patyczków, aby nie pokładały się w doniczkach.
Dla dobrego wzrostu i kwitnienia warzyw bardzo ważne jest nawadnianie roślin miękką, letnią wodą oraz nawożenie, niewielkimi dawkami nawozu organicznego. Dawkę nawozu zwiększa się w miarę rozwoju i dojrzewania roślin. Temperatura wody i roztworu wody z nawozem powinna wynosić przynajmniej 30 stopni C. Zbyt zimna woda może doprowadzić do szoku termicznego i w negatywny sposób odbić się na stanie sadzonki.
Jednymi z najbardziej popularnych warzyw, które sprawdzają się w uprawie balkonowej są papryczki. Możemy wybrać do uprawy paprykę słodką lub ostrą, a także chilli. Najbardziej odpowiednia jest Papryka ostra, mieszanka odmian karłowych , w skład której wchodzą nasiona papryk o żółtych, czerwonych i fioletowych owocach. Papryczki, poza zastosowaniem w kuchni do przyprawiania, a także konserwowania i marynowania, stanowią również niebanalną ozdobę naszego balkonu, dodając mu kolorów. Dorosłe krzaczki osiągają zaledwie 30-40 centymetrów wysokości i znajdą miejsce na każdym, nawet niewielkim balkonie.
Papryka wymaga częstszego podlewania, w porównaniu np. do pomidorów. Jest bardzo wrażliwa nawet na krótkotrwałą suszę. Reaguje wtedy zwijaniem się liści, żółknięciem i więdnięciem. Owoce mogą nie wykształcać się prawidłowo, miąższ może stać się suchy i niesmaczny. Takie owoce nie mają żadnej wartości użytkowej. Kwitnące i owocujące sadzonki powinny być podlewane przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, zużywając przy tym 1-2 litry wody na każdą roślinę. Przerwa między jednym, a drugim podlewaniem wpływa na rozwój systemu korzeniowego. Rośliny ‘’szukają’’ wody w glebie zwiększając powierzchnię układu korzeniowego.
- Sadzonki warzyw mogą pozostawać na zewnątrz do pierwszych przymrozków.
- Jeżeli owoce pomidorów, papryk czy ogórków na krzaczkach jeszcze nie dojrzały, to nie trzeba się martwić. Wystarczy zerwane i umyte owoce położyć w ciepłym pomieszczeniu na parapecie i pozwolić im naturalnie dojrzeć.
- Z uzyskanych owoców możesz zebrać nasiona i uzyskać z nich sadzonki w kolejnym sezonie.
Mamy nadzieję, że nasze porady, zachęcą Cię do eksperymentowania na balkonie i podejmiesz się samodzielnej uprawy warzyw. Nic bardziej nie cieszy niż świeże warzywa, pełne witamin zerwane prosto z krzaczka.