Dział konsultacji
0

Uprawa szparagów - wszystko co musisz wiedzieć

Szparagi - uwielbiane przez wielu warzywa, na które czekamy niemal cały rok. Sezon na te zielone byliny rozpoczyna się z początkiem maja. Niestety, niewiele osób jest świadomych tego, że uprawa szparagów jest wymagająca. Nie każdy wie, że w przypadku szparagów musi minąć kilka sezonów wegetacyjnych, abyśmy mogli cieszyć się smakiem tych warzyw. To jednak nie wszystko. Mówi się bowiem, że uprawa szparagów jest jedną z najbardziej skomplikowanych, jeśli chodzi o byliny. Dlaczego tak jest? O co dokładnie należy zadbać, kiedy decydujemy się na uprawę szparagów? O czym koniecznie musimy pamiętać? Na te, jak również i na szereg innych pytań dotyczących uprawy szparagów, odpowiedzi znajdziecie w naszym poniższym artykule.

Uprawa szparagów - wszystko co musisz wiedzieć

Od czego zacząć przygotowania do uprawy szparagów?

Szparagi są bylinami, co w praktyce oznacza, że jedna roślina rośnie rok w rok. Trzeba jednak zaznaczyć, że zanim ostatecznie spróbujemy tych pysznych warzyw, musi minąć wiele lat. Wynika to z tego, że aby móc przystąpić do zbiorów szparagów, roślina musi po prostu dorosnąć. Szparagi, które możemy kupić w sklepie i które pojawiają się z początkiem maja, to młode pędy rośliny. Potocznie nazywane są one wypustkami. Tym samym, aby móc cieszyć się szparagami z własnej uprawy, musimy uzbroić się w cierpliwość, która jednak ostatecznie się opłaci i przyniesie nam mnóstwo satysfakcji.

W jakich warunkach najlepiej rosną szparagi?

Bardzo ważne, jeśli chodzi o uprawę szparagów, jest określenie, jakich warunków potrzebują te rośliny, aby móc prawidłowo rosnąć. Tutaj mamy jednak dla wszystkich zainteresowanych rozpoczęciem przygody z uprawą szparagów bardzo dobrą wiadomość: szparagi dobrze rosną w niemalże każdych warunkach. W Polsce ich uprawa jest bardzo popularna, właśnie ze względu na to, że niezależnie od regionu, mają odpowiednie warunki. Wyjątkiem jest tutaj jedynie strefy 8b i wyższe. Ze względu na panujące w tamtym obszarze łagodne zimy, szparagi nie są w stanie odpowiednio przejść w stan spoczynku.

Stanowisko do uprawy szparagów - jakie powinno być?

Poza odpowiednimi warunkami szparagi potrzebują także odpowiedniego stanowiska. Sam klimat jest oczywiście ważny, jednakże nie można zapominać o tym, że nie w każdym miejscu będą one rosły dobrze. Kluczem do sukcesu, jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniego stanowiska do uprawy szparagów, jest umiejscowienie sadzonek w dobrze nasłonecznionym miejscu.

To jednak nie wszystko. Mało osób wie o tym, że szparagi - oprócz tego, że są pyszne - są także bardzo delikatne. Z tego też względu, najlepszym miejscem w ogrodzie będzie dla nich takie, które znajduje się na jego uboczu. Wówczas zyskamy pewność, że w momencie, kiedy np. będziemy przesadzać inne rośliny, nie uszkodzimy sadzonek szparagów. Kiedy sadzimy szparagi, należy także pamiętać o tym, aby zadbać o odpowiedni drenaż. Szparagi lubią wodę, jednakże nie może być jej za dużo. Najważniejsze jest jednak to, aby przed sadzeniem szparagów odpowiednio przygotować zagon.

Uprawa szparagów - wszystko co musisz wiedzieć

Przygotowanie zagonu do uprawy szparagów

Przygotowanie zagonu pod uprawę szparagów, jak już zostało wcześniej wspomniane, jest jednym z najważniejszych kroków, które należy podjąć, kiedy decydujemy się na uprawę tych warzyw.

  1. Najpierw należy wybrać odpowiednie miejsce, które jest dobrze nasłonecznione i posiada odpowiedni drenaż.

  2. Następnie, należy przeprowadzić dogłębne przygotowanie gleby - tego kroku nie można pominąć. Wszystkie chwasty muszą być usunięte, podobnie jak pozostałości po innych roślinach, jeśli takie rosły w tym miejscu. W celu tego usuń wszelkie chwasty i pozostałości roślinne z wybranego obszaru.

  3. Spulchnianie gleby jest kolejnym elementem związanym z przygotowaniem zagonu pod uprawę szparagów. Najlepiej użyć do tego celu kultywatora, a jeśli nie posiadamy takiego urządzenia - świetnie sprawdzi się również zwykła łopata. Glebę należy przekopać na głębokość około 30-40 cm.

  4. Po spulchnieniu gleby warto zadbać o to, aby dodatkowo ją użyźnić - np. za pomocą kompostu lub obornika.

Istotne jest także to, aby prawidłowo wyznaczyć linię lub też samą krawędź zagonu. Do tego celu można wykorzystać np. sznurek, który naciągamy pomiędzy kołkami. Prawidłowa szerokość zagonu powinna wynosić od około 1,2 m do 1,5 m.

Sadzenie szparagów - jak prawidłowo to wykonać?

Zagon przygotowany, a zatem można przystąpić do sadzenia szparagów. Ich korzenie sadzimy w dołkach, których głębokość nie powinna być większa niż 45 cm. Po posadzeniu wszystkich roślin, którymi dysponujemy, należy je podlać - dzięki temu nasze szparagi będą miały zapewnioną odpowiednią wilgotność.

Uprawa szparagów - wszystko co musisz wiedzieć

Pielęgnacja szparagów - o czym musisz pamiętać?

Samo posadzenie szparagów nie gwarantuje nam tego, że będziemy cieszyć się pięknymi i zdrowymi roślinami. Podobnie jak w przypadku każdych innych roślin, również i szparagi wymagają od nas odpowiedniej uwagi. Podstawą jest tutaj oczywiście regularne usuwanie chwastów. Wraz ze wzrostem naszych sadzonek, niezbędne będzie zapewnienie im podpórek, na których będą się piąć. Podpórki - podobne jak w przypadku np. pomidorów - uchronią szparagi np. przed złamaniem spowodowanym ciężarem pędów.

Proces przygotowania gruntu pod uprawę szparagów, jak również samo ich sadzenie czy pielęgnacja są czasochłonne i wymagają staranności. Warto jednak podjąć ten wysiłek, aby przez kolejne lata cieszyć się pięknymi i dorodnymi zbiorami tych niezwykle smacznych i zdrowych warzyw.

Opublikowane przez: 16 maj 2024
Wyświetlenia: 19
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex