Dział konsultacji
0

Brugmansia (Anielskie trąby) - rozmnażanie z nasion i sadzonek

Brugmansia, która znana jest również pod nazwą anielskie dzwony lub błędnie nazywana daturą, to wieloletnia roślina ozdobna z rodziny psiankowatych. Najłatwiejszy sposób na uzyskanie nowych egzemplarzy to ukorzenienie odciętych sadzonek pędowych. Inną, nieco trudniejszą metodą rozmnażania tego gatunku jest wysiew nasion.Co musisz wiedzieć o Brugmansji?

Brugmansia to roślina ciepłolubna, którą można uprawiać zarówno w gruncie w ogrodzie, jak i w donicy na tarasie. Może być prowadzona w formie dużego krzewu lub niewielkiego drzewa. Niektóre odmiany mogą dorastać nawet do 5 metrów wysokości. Anielskie dzwony nie lubią stanowisk wietrznych, gdyż silny wiatr może zniszczyć delikatne liście i kwiaty rośliny, a nawet przewrócić potężny krzew rosnący w doniczce. Bardzo ważne jest odpowiednia wystawa.

Brugmansia musi rosnąć w jasnym, nasłonecznionym miejscu. Na zacienionym stanowisku krzew może nie rozwijać się prawidłowo i przestać kwitnąć. Poza właściwą wystawą, ważne jest regularne podlewanie, nawożenie i przycinanie przed zimowaniem. Pierwsze cięcie przeprowadza się już w drugim roku życia rośliny - usuwa się wtedy wszystkie suche, uszkodzone pędy, a nowe skraca o ⅓ lub ⅔ długości. Brugmansje z nasion wysiewa się wczesną wiosną, od stycznie do marca. Siewki mogą rozpocząć kwitnienie już w drugim roku od wysiewu. Krzew kwitnie od lipca do pierwszych przymrozków.

Przygotowanie nasion:

Skuteczność kiełkowania nasion wynosi ok. 70-80 %, dlatego bardzo ważne jest to, aby odpowiednio przygotować je przed wysiewem, aby zwiększyć szansę na uzyskanie zdrowych i silnych siewek. Przygotowanie nasion odbywa się w 3 etapach:

 1. Odkażanie nasion w środkach grzybobójczych.
 2. Namaczanie - aby przyspieszyć kiełkowanie, nasiona zanurza się w letniej wodzie przez 24-48 h.
 3. Skaryfikacja nasion - ostrym narzędziem np. żyletką, uszkadza się zewnętrzną warstwę łupiny nasion, co ułatwia kiełkowanie.

Przygotowanie gleby:

Do wysiewu nasion Brugmansji można użyć gotowych mieszanek dostępnych w sklepach ogrodniczych. Roślina preferuje przepuszczalną, lekką glebę, dlatego do gotowej mieszanki można dodać piasek lub perlit. Jakość gleby można poprawić dodając humusu, próchnicy i kompostu. Tak przygotowanie podłoże można zdezynfekować w piekarniku. Nieco inny skład podłoża powinno się zapewnić dorosłym roślinom. Specjalną mieszankę dla nich przygotowuje się z torfu, piasku i gliny. Brugmansia uprawiana w gruncie preferuje podłoże gliniaste z dodatkiem próchnicy.

Wybór doniczki/ pojemnika do uprawy:

Nasiona brugmansji lepiej kiełkują, gdy mają zapewnione warunki szklarniowe, czyli wyższą temperaturę i wilgotność. W związku z tym pojemnik przeznaczony do wysiewu powinien być zamknięty np. szklanym kloszem, szybą czy przezroczystą pleksi. Na dnie donicy bezwzględnie muszą znaleźć się otwory odpływowe. Kilka niewielkich otworów można wykonać również w pokrywie pojemnika lub regularnie go wietrzyć, aby nie doprowadzić do nadmiernej kondensacji pary wodnej.

Wysiew nasion:

Wysiew nasion Brugmansji  składa się z kilku prostych kroków:

 • Przygotowane podłoże należy lekko zwilżyć, aby było zarówno wilgotne, jak i lekkie.
 • Następnie ostrożnie rozprowadzamy nasiona na jego powierzchni, w rozstawie co 3 cm i lekko dociska.
 • Nasiona przykrywa się niewielką warstwą podłoża ok. 5 cm.
 • Pojemnik z wysianymi nasionami ustawiamy w jasnym, ciepłym miejscu w mieszkaniu, gdzie panuje temperatura minimalna 22-25 stopni C.
 • Pojemnik należy wietrzyć kilka razy dziennie poprzez uchylenie pokrywy. Jeżeli zauważymy na jej powierzchni skondensowaną parę wodną, usuwamy ją za pomocą ręcznika papierowego.
 • Codziennie sprawdzamy poziom wilgotności podłoża i w razie potrzeb zwilżamy powierzchnię.
 • Pierwsze siewki powinny pojawić się w przeciągu 2 tygodni, jednak inne mogą potrzebować na wykiełkowanie zdecydowanie więcej czasu.
 • Kiedy rośliny wytworzą ok. 5-6 liści właściwych, przesadza się je do osobnych doniczek z żyzną, przepuszczalną glebą.
 • Już po 2 tygodnia po przesadzeniu do osobnych doniczek, można zacząć nawozić rośliny niewielkimi dawkami nawozu.
 • Młode sadzonki mogą być wystawiane na zewnątrz w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Wcześniej, przez około 2 tygodnie hartuje się, wystawiając codziennie na dwór na coraz dłuższy okres czasu.
Rozmnażanie Brugmansji z sadzonek pędowych:

Pędy, które skracamy przed zimowaniem roślin, wspaniale nadają się do ukorzeniania, dzięki czemu w łatwy sposób uzyskamy nowe krzewy, które kwitną szybciej, w porównaniu z roślinami uprawianymi z nasion. Już 15-20 cm odcinki pędów wystarczą do uzyskania nowej rośliny. Z pędów usuwamy wszystkie liście znajdujące się w dolnej części sadzonki i umieszczamy je w pojemnikach z wodą lub lekkiej ziemi ogrodowej. Ustawiamy je w jasnym, ale nienasłonecznionym miejscu w temperaturze pokojowej.

Po 3-4 tygodniach powinny pojawić się pierwsze korzenie. Gdy korzenie będą już długie i silne, przesadzamy uzyskane sadzonki do osobnych doniczek, a gdy podrosną, uszczykujemy nowe pędy, aby rośliny ładnie się rozkrzewiły. W maju przesadzamy je do gruntu lub większych, docelowych doniczek.

Opublikowane przez: 12 list 2020
Wyświetlenia: 8134
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
  mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex