Dział konsultacji
0

Domowa cytryna - źródło witamin i orzeźwiającego smaku

Cytryna to drzewo cytrusowe pochodzące z Azji Południowo-Wschodniej, które zakorzeniło się w różnych częściach świata. Może być uprawiana w domu - jej zielone, eliptyczne liście i białe, pachnące kwiaty tworzą wyjątkową atmosferę przytulności i świeżości.

Domowa cytryna - źródło witamin i orzeźwiającego smaku

Dlaczego warto posadzić cytrynę w domu

Uprawa drzewka cytrynowego jest estetyczna i daje możliwość poznania podstaw uprawy cytrusów.

Roślina jest ozdobą wnętrz, ożywiając je swoimi zielonymi liśćmi i białymi kwiatami. W dobrych warunkach wytwarza jadalne owoce.

Sok z cytryny jest bogaty w witaminy C, A i B, które wzmacniają odporność i utrzymują zdrowie. Skórka jest szeroko stosowana w kuchni do sałatek, sosów, zup, deserów, dań mięsnych i rybnych.

Interesujące fakty:

  • Cytryna może kwitnąć i owocować w tym samym czasie.

  • Rekordowy owoc ważył 5 kg i został wyhodowany w Izraelu.

  • Sok z cytryny zawiera więcej cukru niż truskawki.

Domowa cytryna - źródło witamin i orzeźwiającego smaku

Od nasionka do pierwszego owocu

Uprawa cytryn w domu to fascynujące zajęcie, które może dostarczyć wielu pozytywnych emocji. Będziesz mógł obserwować z przyjemnym podekscytowaniem, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki delikatna sadzonka wyłania się z nasionka i zamienia w drzewo, na gałęziach którego ostatecznie pojawią się cytryny.

Wysiew

Idealna gleba to mieszanka darni i próchnicy w równych częściach z torfem lub węglem drzewnym. Poziom kwasowości nie powinien przekraczać 7. W kwaśnej i zasadowej glebie cytryny chorują, żółkną i zrzucają pąki. Można kupić gotową ziemię do cytrusów. Potrzebna jest doniczka o średnicy co najmniej 22 cm.

Sadzenie:

  1. Rozłożyć drenaż w pojemniku, wypełnić ziemią.

  2. Zrób 1-2 cm wgłębienie i umieść w nim pestkę.

  3. Podlej.

Aby zapewnić systemowi korzeniowemu wystarczającą przestrzeń, sadzić każdą sadzonkę w osobnej doniczce. Okresowo nawilżaj glebę za pomocą zraszacza, utrzymuj temperaturę co najmniej +18°C i wilgotność powyżej 40%. Kiełki pojawią się po około 3 tygodniach.

Domowa cytryna - źródło witamin i orzeźwiającego smaku

Pielęgnacja młodych cytryn

Jak tylko sadzonka będzie miała 4 prawdziwe liście, przenieś doniczkę na najbardziej nasłoneczniony parapet. Obracaj doniczkę z różnych stron w kierunku słońca, aby korona rozwijała się równomiernie. Obroty nie powinny być większe niż 90 stopni - wtedy roślina nie będzie zestresowana.

Unikaj nadmiernego podlewania lub przesuszania, podlewaj, gdy gleba na powierzchni jest całkowicie sucha. Używaj ciepłej wody o temperaturze pokojowej.

Od trzeciego miesiąca cytryna wymaga regularnego nawożenia. Kup specjalny zbilansowany nawóz do cytrusów i postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. W zimnych porach roku należy ograniczyć nawożenie do jednego razu w miesiącu.

Przesadzanie

Gdy korzenie wypełnią cały pojemnik, cytrynę przenosi się do nowej doniczki o średnicy o 5 cm większej niż poprzednia. Młode rośliny wymagają przesadzania raz w roku, dorosłe - co 3 lata.

Domowa cytryna - źródło witamin i orzeźwiającego smaku

Kształtowanie

Odetnij wierzchołek jednorocznej rośliny ostrym nożem lub sekatorem, pozostawiając pień o wysokości 20 cm. Z tego pnia zaczną wyrastać pędy boczne. Należy je również skrócić, aby drzewo zaczęło się rozgałęziać i nabrało zwartego kształtu. Takie przycinanie jest kluczem do obfitego owocowania, ponieważ roślina kwitnie na końcach pędów.

Dopóki korona nie zostanie uformowana, pożądane jest powstrzymanie prób kwitnienia rośliny. Aby gałęzie rozwijały się równomiernie, konieczne jest obracanie doniczki o 30-40 stopni raz w tygodniu. Wygodnie jest to robić przy każdym podlewaniu. Ale jeśli roślina zaczęła tworzyć pąki, obrót jest zatrzymywany, aby kwiaty nie odpadły.

Tworzenie pąków wymaga temperatury od +13 do +19°C. Przy pierwszym kwitnieniu należy pozostawić tylko 3-4 kwiaty - młoda roślina nie będzie w stanie wyprodukować więcej owoców, nawet jeśli będzie intensywnie karmiona. Przy każdym kolejnym kwitnieniu należy pozostawić jeszcze dwa jajniki.

Cytryna wymaga zapylenia przez pszczoły, które nie są obecne w pomieszczeniu. Kwiaciarnia będzie zatem musiała wykonać tę funkcję samodzielnie: ostrożnie przenieść pyłek za pomocą miękkiego pędzelka lub patyczka z watą. Podczas zapylania kwiaty muszą być w pełni otwarte.

Zwalczanie szkodników

Cytryny są często atakowane przez przędziorki. Można to zauważyć po cienkich pajęczynach na liściach i ich odpadaniu. Należy stosować specjalne preparaty lub środki ludowe, takie jak roztwór czosnku i cebuli.

Antraknoza jest najczęstszą chorobą cytrusów. Jest wywoływana przez mikroskopijnego grzyba i objawia się żółknięciem i opadaniem liści oraz zamieraniem gałęzi. Można ją zwalczać 1% płynem Bordeaux, ale przed opryskiem roślinę należy wynieść na zewnątrz.

Przydatna rada. Stwórz korzystne warunki, utrzymuj optymalne ciepło, światło i wilgotność - a wtedy roślina nie zachoruje.

Zamów zdrowe i kształtne sadzonki cytryn od GradinaMax i uprawiaj cytryny w domu, ciesz się ich smakiem i aromatem, korzystaj i ciesz się!

Opublikowane przez: 19 wrz 2024
Wyświetlenia: 32
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex