Dział konsultacji
0

Fiołek afrykański: uprawa i pielęgnacja

Fiołek afrykański (Saintpaulia ionantha) nazywany również sępolią należy do szeroko rozpowszechnionej rodziny ostrojowatych. Pochodzi z Tanzanii znajdującej się z południowej Afryce. Fiołki afrykańskie są jednymi z najpopularniejszych roślin doniczkowych na świecie i nie bez powodu. Te zwarte, nisko rosnące rośliny wieloletnie potrafią kwitnąć kilka razy w roku i są dostępne w wielu różnych formach liści i kolorach kwiatów. Nie są trudne w uprawie pod warunkiem przestrzegania kilku prostych zasad. Przy odrobinie doświadczenia i właściwej pielęgnacji możemy uzyskać pięknie kwitnące, pokaźne rośliny, które wspaniale udekorują nasze mieszkanie.W ostatnich latach pojawił się prawdziwy boom na fiołki. Hodowcy amerykańscy i rosyjscy uzyskali tysiące odmian o pojedynczych, półpełnych i pełnych kwiatach. Niektóre kwiaty przypominają dzwoneczki, inne róże czy piwonie. Powstały również odmiany, których głównym walorem dekoracyjnym są barwne liście o żółtych, białych, różowych, czy kremowych odcieniach. Klasyfikuje się je według wielkości rozety na miniaturowe (do 8 cm średnicy), standardowe (do 16 cm średnicy) i duże (powyżej 16 cm średnicy).

Sadzenie:


Jak sadzić fiołki afrykańskie? W jakiej glebie?


Możesz użyć zwykłej, uniwersalnej ziemi do kwiatów doniczkowych o ile jest dobrze przepuszczalna lub stworzyć własną mieszankę. Własną mieszanką wykonuje się z ziemi kompostowej, perlitu i wermikulitu. Podłoże powinno być lekkie i dobrze przepuszczalne. Duża zawartość materii organicznej jest korzystna dla ich rozwoju i kwitnienia. Słaby drenaż może prowadzić do zgnilizny korzeni, w wyniku której szyjka korzeniowa staje się miękka, a liście szkliste.

Należy zadbać, aby roślina nie była nigdy wystawiona na działanie stojącej wody w okolicach systemu korzeniowego. Fiołki afrykańskie należy sadzić w niewielkich doniczkach dopasowanych do docelowej wielkości danej odmiany. Fiołki powinno się przesadzać co roku do świeżej ziemi, ale zazwyczaj powinno się zachować taką samą wielkość doniczki lub zapewnić o 0,5-1 cm większą doniczkę. Sadzonki przed przesadzeniem najlepiej delikatnie przesuszyć, aby liście lekko zwiędły. Nie są wtedy tak bardzo podatne na złamanie.


 

Stanowisko dla fiołków afrykańskich:
 

Fiołki afrykańskie będą dobrze rozwijać się w jasnych, ciepłych i wilgotnych warunkach. Rośliny należy ustawić na widnym parapecie, ale zdecydowanie nie na wystawie południowej, gdyż łatwo o poparzenie delikatnych liści. Rośliny stawia się wtedy w pewnej odległości od okna lub chroni je gęstą firanką. W innym wypadku silne słońce może uszkadzać liście, co będzie objawiało się brązowymi i suchymi plamami. Fiołki są również bardzo wrażliwe na mróz, dlatego podczas wietrzenia mieszkania muszą być szczególnie przed nim chronione. Rośliny najlepiej czują się na wschodnim i zachodnim oknie. Fiołki afrykańskie mogą być również uprawiane z dala od okna, ale wymagają wtedy doświetlania specjalnymi lampami.


 

Pielęgnacja:


Jak dbać o fiołki afrykańskie?
 

 1. Utrzymuj glebę jedynie lekko wilgotną, nie może być jednak stale mokra. Wylewaj wodę z podstawka po podlewaniu.
 2. Nie podlewaj fiołków zimną wodą. Stosuj taką o temperaturze pokojowej.
 3. Liście są podatne na gnicie, dlatego najlepiej jest podlewać rośliny od dołu, aby unikać moczenia liści.
 4. Usuwaj kurz, ziemię i inne zanieczyszczenia z liści za pomocą miękkiej szczoteczki lub pędzelka.
 5. Chroń fiołki przed szkodnikami i chorobami. Przędziorki, wciornastki i mączniak to najczęstsze problemy, z jakimi może mieć do czynienia hodowca fiołków. Drobne, zgrupowane liście w środku rozety, przebarwienia, więdnięcie liści i biały nalot na liściach i kwiatach. Gdy zauważysz podobne objawy na swoich roślinach, spróbuj jak najszybciej zidentyfikować problem i wykonaj oprysk odpowiednim środkiem chemicznym.Nawożenie fiołków:


Fiołki afrykańskie powinno nawozić się co 2 tygodnie nawozem mineralnym o wysokiej zawartości fosforu, ale wyłącznie podczas sezonu wegetacyjnego i aktywnego wzrostu roślin (wiosna i lato). Roślin posadzonych do świeżej ziemi nie trzeba nawozić przez 4-8 tygodni. Przenawożenie może gorzej wpłynąć na rośliny niż niedobór składników mineralnych w glebie. Liście fiołków rosnących w słabej, jałowej glebie stają się jasne, żółte, a kwitnienie jest bardzo słabe lub rośliny w ogóle nie kwitną.


 

Rozmnażanie fiołków afrykańskich:


Rozmnażanie fiołków afrykańskich jest stosunkowo proste. Najłatwiejszą metodą jest rozmnażanie z sadzonek liściowych, ale istnieją również inne sposoby.
 

 1. Sadzonki liściowe: odetnij po skosie duży, dojrzały liść z rośliny matecznej. Zanurz łodyżkę liścia w wodzie, aby nie dotykała dna pojemnika. Co 2-3 dni wymieniaj wodę na czystą. Gdy liść wykształci kilka korzeni, posadź go do niewielkiej doniczki. Gdy na powierzchni ziemi ukażą się młode sadzonki, poczekaj kilka miesięcy, aby dojrzały i podrosły. W pełni wykształcone sadzonki można oddzielić od liścia i posadzić osobno.
 2. Odrosty: U dorosłych roślin między liśćmi mogą wyrosnąć niewielkie odrosty, które po oderwaniu można ukorzenić w wodzie lub perlicie, a po posadzeniu uzyskamy kopię rośliny macierzystej.
 3. Sadzonki z łodyżki kwiatowej: Czasem na łodyżkach kwiatowych można zaobserwować drobne liście. Taką łodyżkę kwiatową można spróbować ukorzenić. Należy ją odciąć, usunąć kwiaty i zanurzyć w wodzie lub bezpośrednio w podłożu.
 4. Nasiona: Bardzo rzadko się zdarza, że fiołki zawiązują nasiona. Jeżeli doszło do zapylenia któregoś z kwiatów, to po pewnym czasie zawiąże się kulista torebka. Gdy pęknie, drobne nasiona wysiewa się na powierzchni przepuszczalnej gleby, delikatnie je dociskając. Po wysiewie delikatnie zwilża się nasiona np. spryskiwaczem i przykrywa pojemnik np. folią spożywczą lub szybą. Codziennie należy wietrzyć wysiane nasiona. Po 4-9 tygodniach można spodziewać się pierwszych wschodów.
Opublikowane przez: 27 kwi 2021
Wyświetlenia: 3592
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
  mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex