Dział konsultacji
0

Gloksynia (Syningia) - uprawa, rozmnażanie i pielęgnacja

Spośród wielu doniczkowych roślin bulwiastych, to właśnie gloksynia bije rekordy popularności. Kwiaty tego gatunku są dosyć rozpoznawalne: duże, aksamitne dzwonki wznoszą się majestatycznie nad płaską rozetą zielonych liści. W wyniku wieloletnich prac hodowców uzyskano odmiany w najróżniejszych kolorach: białym, różowym, czerwonym, purpurowym czy fioletowym. Niektóre kultywary posiadają fantazyjne nakrapianie na płatkach czy kwiaty w kilku kolorach. Gloksynia jest blisko spokrewniona z fiołkiem afrykańskim, inną lubianą rośliną doniczkową znaną z naszych mieszkań. Jednak w porównaniu do fiołka jest trudniejsza w uprawie.Jak prawidłowo uprawiać gloksynię?

Ta spektakularnie kwitnąca roślina domowa ma określone wymagania uprawowe, które należy spełnić, aby cieszyć się jej urokiem przez wiele lat. Szczegółowo omówimy wszystkie z nich:

1. Stanowisko - rośliny preferują jasne stanowiska, ale nie mogą padać na nie bezpośrednie promienie słoneczne. W przeciwnym razie na powierzchni delikatnych liści pojawiają się nieestetyczne, żółte i brązowe plamy, które szpecą roślinę. Sadzonki można umieścić za firanką lub w pewnej odległości od okna, co uchroni gloksynie przed poparzeniami.

2. Podłoże - gatunek ten wymaga lekkiej, żyznej i przepuszczalnej gleby. Do sadzenia można użyć gotowych mieszanek dla kwiatów doniczkowych lub podłoża dla fiołków afrykańskich. Często jednak w gotowych podłożach znajduje się zbyt dużo torfu, który zbyt szybko wysycha. W takim przypadku możemy samodzielnie wykonać specjalne podłoże z dodatkiem różnych składników.Przepis na wartościową mieszankę dla gloksynii o pH ok. 5,5-6,5:

 • Ziemia liściasta - 2 części
 • Ziemia darniowa - 1 część
 • Torf - 2 części
 • Humus - 1 część
 • Rozdrobniony mech torfowiec - 0,5 części
 • Piasek - 1 część
 • Węgiel drzewny - 0,5 części


Konieczny jest również drenaż na dnie pojemnika, który możemy zrobić z warstwy drobnego żwiru, keramzytu lub potłuczonych naczyń ceramicznych. Nie można zapominać o otworach odpływowych na dnie doniczki, najlepiej, gdy będą to przynajmniej 3 otwory, pozwalające na łatwy odpływ wody po podlaniu.

3. Temperatura - kwiat doskonale rośnie w typowej temperaturze pokojowej ok. 20-25 stopni C. W ciepłych miesiącach, gdy temperatura w nieklimatyzowanych pomieszczeniach może sięgać nawet 30 stopni można zauważyć więdnięcie liści. Aby temu zapobiec należy zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu. W okresie aktywnego wzrostu temperatura powinna być utrzymywana na poziomie 22-24 stopni C w dzień i ok. 16-20 stopni w nocy.

4. Wilgotność - w naturze ten gatunek porasta miejsca, w których wilgotność sięga 70%. Zbyt suche powietrze prowadzi do występowania chorób i szkodników. Gloksynia wyższej wilgotności potrzebuje zwłaszcza w okresie zawiązywania kwiatów i kwitnienia. Doniczki z rośliną można postawić na wilgotnym keramzycie, żwirku lub mchu torfowcu. Zakazane jest natomiast spryskiwanie liści i kwiatów.

5. Podlewanie - glebę w doniczce należy utrzymywać stale na lekko wilgotnym poziomie. Przelanie podłoża grozi gniciem i zamieraniem bulw. Stają się wtedy miękkie, łatwo dają się wcisnąć w placach i wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach z doniczki.

6. Okres spoczynku - gloksynia to jedna z nielicznych roślin doniczkowych, która wymaga okresu spoczynku po długim, dekoracyjnym kwitnieniu. Okres spoczynku trwa zazwyczaj przez zimę, od listopada do lutego. Jesienią stopniowo ogranicza się podlewanie, a gdy liście zaschną, bulwy wykopuje się z podłoża i umieszcza w skrzynkach, zasypując je torfem lub trocinami. Optymalna temperatura przechowywania wynosi 10-12 stopni.Rozmnażanie Gloksynii:

 • Rozmnażanie z liścia - gloksynie można z łatwością ukorzenić z liścia lub nawet ze starszego pędu. Dojrzałe liście ułamuje się lub ucina np. żyletką, ale miejsce cięcia nie było poszarpane. Następnie umieszcza się w niewielkich pojemniczkach z czystą wodą lub od razu sadzi do lekkiego podłoża. Do wody można dodać również niewielką ilość węgla drzewnego, który ma działanie antyseptyczne. Liście posadzone do gleby najlepiej jest przykryć folią lub włożyć do szklarenki, która utrzyma odpowiednią wilgotność powietrza, a co za tym idzie również turgor naszej sadzonki.
 • Rozmnażanie z nasion - jest to zdecydowanie najtrudniejszy, ale najbardziej satysfakcjonujący proces rozmnażania gloksynii. Nasiona są bardzo drobne i wysiewa się je na powierzchnię podłoża, bez przykrywania glebą. Najlepiej jest to zrobić w lutym, a późną wiosną możemy doczekać się już pierwszych pąków na uzyskanej rozsadzie. Doniczkę lub skrzynkę z wysianymi nasionami ustawia się na jasnym parapecie, w miejscu, w którym panuje ok. 20-26 stopni C. Pojemnik najlepiej jest przykryć, aby zwiększyć wilgotność. Podlewanie musi być niezwykle ostrożne np. pipetą lub spryskiwaczem, aby nie wypłukać młodych siewek.
 • Rozmnażanie z bulwy - najłatwiejsza metoda na uzyskanie gloksynii. Gotowe bulwy sadzi się w niewielkiej, niskiej doniczce z wcześniej przygotowaną, lekką glebą i umieszcza się w jasnym miejscu w mieszkaniu. Już po kilku dniach ze środka bulwy wyrastają niewielkie kiełki, które w krótkim czasie wyrastają na pokaźną rozetę liści. Bulwy można również podzielić na części z pąkami i po przesuszeniu posadzić w osobnych doniczek.
Opublikowane przez: 27 paź 2020
Wyświetlenia: 18079
(Głosów: 9, Ocena: 4.1)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
  mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex