Dział konsultacji
0

Hortensje obficie kwitnące

Hortensje, to jedne z najpiękniejszych krzewów ozdobnych, jakie możemy spotkać w naszych ogrodach. Należą do rodziny hortensjowatych. Wyróżniamy 35 gatunków oraz wiele odmian stworzonych przez hodowców. Hortensja przywędrowała do nas z terenów Azji- Japonii, Chin oraz Korei. Rośliny są dekoracyjne przede wszystkim z dużych kwiatostanów, ale w przypadku hortensji dębolistnych ozdobne są również ich powcinane liście. W zależności od odmiany ich kwiatostany mogą tworzyć kształt kuli, stożka lub dysku. Ich kwiaty zdobią ogrody od wczesnego lata często, aż do późnej jesieni. Mogą kwitnąć na pędach jednorocznych, jak w przypadku hortensji bukietowej, krzewiastej czy dębolistnej lub dwuletnich jak w przypadku hortensji ogrodowej.

 

Hortensje obficie kwitnące, którymi warto jest wzbogacić nasz ogród:

 

 

Hortensje bukietowe:
 

Hortensje bukietowe, to najbardziej odporna na mróz grupa należąca do tego gatunku. Dorosłe okazy krzewów w naszych warunkach osiągają do 2 metrów wysokości. Tworzą gęsty pokrój, a ich sztywne, zdrewniałe pędy pokrywają jajowate, ząbkowane liście, zaostrzone na końcach. Kwiatostany są stożkowate i mogą osiągać spore rozmiary, nawet 30-40 cm długości. Zbudowane są z bardzo dużej ilości niewielkich kwiatów w białym, zielonkawym, różowym lub różowo-czerwonym kolorze. Kwiatostany bardzo często zmieniają zabarwienie podczas sezonu wegetacyjnego. Potrzebuje ciepłego, słonecznego lub półcienistego stanowiska uprawy, osłoniętego od silnego wiatru. Wymagają żyznej, głęboko uprawianej gleby o kwaśnym odczynie pH. Wszystkie odmiany Hortensji bukietowej są w pełni mrozoodporne i nie wymagają okrywania w okresie zimowym. Nawozi się je nawozami przeznaczonymi dla hortensji lub roślin kwaśnolubnych. Każdej wiosny konieczne jest krótkie przycinanie pędów, pozostawiając najsilniejsze, które utworzą szkielet krzewu.

Do najpiękniejszych odmian Hortensji bukietowych należą: Hortensja bukietowa Candlelight, Hortensja bukietowa Grandiflora, Hortensja bukietowa Vanille Freise, Hortensja bukietowa Pink Diamond, Hortensja bukietowa Limelight

 

 

 

Hortensje ogrodowe:


Hortensje ogrodowe, to wyjątkowej urody grupa hortensji kwitnących kulistymi lub spłaszczonymi bardzo dużymi kwiatostanami. Występują w ogromnej gamie barw. Mogą być białe, różowe, czerwone, niebieskie. Jako jedyne mogą zmieniać swoją barwę pod wpływem zmian kwasowości gleby. I tak hortensje różowe mogą zmienić barwę na niebieską, a hortensje różowe mogą stać się czerwone. W polskich warunkach mogą osiągać do 120-150 cm wysokości. Tworzą krzaczasty pokrój mięsistych pędów pokrytych skórzastymi liśćmi. Kwitną od czerwca do września. Rośliny kwitną na pędach dwuletnich, dlatego ich pąki i kwiaty są dosyć wrażliwe na wiosenne przymrozki. Najodpowiedniejszym stanowiskiem dla hortensji ogrodowych jest półcieniste stanowisko oraz stale wilgotna gleba o kwaśnym odczynie pH w granicach 3,5-4,5. Najlepiej gdy miejsce uprawy będzie zaciszne, osłonięte od mroźnych wiatrów. W każdym roku powinno się nawozić obficie krzewy nawozem dla hortensji lub przeznaczeniem dla roślin kwaśnolubnych. Na okres zimowy warto jest okrywać krzewy workami z agrowłókniny i stroiszem, co pomoże uchronić krzewy przed uszkodzeniami mrozowymi.

Najpiękniejsze odmiany Hortensji ogrodowej: Hortensja ogrodowa Nikko Blue, Hortensja ogrodowa Red Miss Hepburn, Hortensja ogrodowa Boquet Rose, Hortensja ogrodowa Pink Wonder.

 

 

 

Hortensje krzewiaste:

 

Okazałe krzewy o pięknych, kulistych kwiatostanach. W dobrych warunkach mogą osiągać do 2-3 metrów wysokości. Najbardziej popularne są białe i różowe formy kwiatów, które w miarę dojrzewania lekko zmieniają swoją barwę. Kwitnie na jednorocznych pędach, które są dosyć kruche. Dlatego konieczne jest tworzenie stelaży, które uchronią duże kwiatostany przed wyłamywaniem się. Podobnie jak inne hortensje, hortensja krzewiasta powinna być uprawiana w zacisznym, osłoniętym miejscu na stanowisku półcienistym. Konieczne jest zapewnienie próchnicznej, żyznej gleby o kwaśnym odczynie pH. Kwitnienie przypada na letnie miesiące, od lipca do września. Pięknie prezentuje się w przydomowych ogrodach, w zestawieniach z innymi hortensjami oraz innymi krzewami ozdobnymi.

Najpopularniejsze odmiany Hortensji krzewiastej: Hortensja krzewiasta Annabelle, Hortensja krzewiasta Strong Annabelle

Opublikowane przez: 17 maj 2019
Wyświetlenia: 5397
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex