Dział konsultacji
0

Jak i kiedy przycinać róże?

Każdy doświadczony ogrodnik wie, że róż nie powinno przycinać się jesienią. Jest to zabieg, który najlepiej wykonać wiosną, a przed nadejściem mrozów usunąć jedynie przekwitłe kwiaty i martwe pędy. Prawidłowe przycinanie pomoże zachować zdrowy wygląd krzewów i zapewni obfite kwitnienie. Jak przycinać róże bukietowe, wielkokwiatowe i pnące? Garść przydatnych wskazówek na ten temat znajdziesz w naszym artykule!

Po co przycinać róże? Zalety przycinania

Na początek warto poznać najważniejsze korzyści płynące z tego zabiegu. 

  • Pomaga zachować estetyczny pokrój rośliny.

  • Ma znaczenie dla zdrowia róż, pozwala usunąć martwe i chore gałęzie.

  • Wzmacnia krzew i poprawia jego witalność.

  • Odmładza róże.

  • Zwiększa obfitość kwitnienia.

  • Ma wpływ na porę kwitnienia (mocniejsze przycinanie = późniejsze kwitnienie).

Jak i kiedy przycinać róże?

Ogólne zasady przycinania róż

Choć każdy gatunek róży wymaga innego sposobu przycinania, to istnieją pewne wspólne zasady. Przede wszystkim tych krzewów nie należy przycinać jesienią, a w okresie wegetacji wystarczy jedynie na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatostany czy odrosty korzeniowe. Wiosną należy wyciąć wszystkie pędy słabe i chore lub zniszczone przez mróz. Miejsce cięcia powinno być ukośne i znajdować się 0,5 do 1 cm powyżej oczka (pączka), skierowane zawsze do zewnątrz korony. Większość gatunków róż trzeba przycinać raz w roku, wiosną, jeszcze podczas uśpienia. Dobrym punktem orientacyjnym jest moment kwitnienia forsycji. Wówczas jest idealna pora na cięcie róż. Do tego zadania zawsze trzeba użyć dobrze naostrzonego i zdezynfekowanego narzędzia i wybrać suchy, słoneczny dzień.

Jak przycinać róże pnące?

Ich przycinanie należy rozpocząć dopiero w 3 roku po posadzeniu. Róże pnące powtarzające kwitnienie należy przyciąć wiosną, a odmiany, które kwitną tylko raz, można przyciąć pod koniec sierpnia, po zakończeniu kwitnienia. Technika cięcia sprowadza się do pozostawienia kilku głównych pędów (3-5) i wycięcia wszystkich pozostałych. Boczne pędy skraca się na wysokość 2 oczek od nasady. Na czas przeprowadzania cięcia, w miarę możliwości warto zdjąć łodygi z podpory, a następnie zamocować je tam ponownie.


Jak przycinać róże wielkokwiatowe?

Róże wielkokwiatowe kwitną na tegorocznych przyrostach, stąd konieczność ich corocznego przycinania. W przypadku dorosłych krzewów wybieramy 3 do 7 głównych pędów, ważne by były młode, z zieloną korą. Pozostałe należy przyciąć przy samej ziemi. Kształt pozostawionych pędów powinien przypominać kielich. Następnie trzeba skrócić je na wysokości 3-4 oczek nad ziemią, utrzymując wysokość do 30 cm.

Jak i kiedy przycinać róże?

Jak przycinać róże rabatowe?

Odmiany rabatowe nie wymagają zbyt mocnego przycinania. Niewysokie rośliny wystarczy przyciąć na wysokości około 30 cm, a wyższe na poziomie około 50 cm. Szkielet krzewu powinien składać się z 5 do 10 łodyg. Jeśli zima była długa i mroźna, bezwzględnie trzeba wyciąć uszkodzone pędy tuż poniżej miejsca okrycia. Takie cięcie pozwala im zachować gęsty, estetyczny pokrój.

Jak przycinać róże okrywowe?

Ta grupa roślin należy do wyjątków, których nie trzeba przycinać każdego roku. Jednak jeśli już to robimy, usuwamy część najstarszych pędów. Jedynym corocznym zabiegiem może być cięcie sanitarne, związane z usuwaniem pędów chorych i uszkodzonych przez mróz lub szkodniki.

Jak i kiedy przycinać róże?

Jak przycinać róże miniaturowe?

W ich przypadku sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy przycinać je każdego roku na wysokość około 20 cm nad ziemią, a krzewy odwdzięczą się gęstym pokrojem i obfitym kwitnieniem.

Jak przycinać róże pienne?

Tu można zastosować zasady podobne do cięcia róż pnących. Pędy powinny tworzyć równomierną koronę, najlepiej przyciąć je krótko, na wysokość 3-4 oczek. Wiosną należy też usuwać wszystkie dzikie pędy wyrastające z podkładki. Do wycięcia kwalifikują się także pędy boczne.

Jak i kiedy przycinać róże?

Jak przycinać róże angielskie?

Ten rodzaj róż nie wymaga zbyt intensywnego przycinania. Raz na kilka lat należy odmłodzić roślinę poprzez wycięcie najstarszych pędów. Co roku wiosną natomiast wystarczy przyciąć jedynie suche i uszkodzone łodygi oraz nadać krzewowi pożądany kształt.

Opublikowane przez: 17 sty 2023
Wyświetlenia: 3256
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex