Dział konsultacji
0

Jak uprawiać storczyki? 8 prostych wskazówek dla początkujących

Storczyki Phalaenopsis - egzotyczne piękności, które uważane są za bardzo kapryśne i wymagające rośliny, które potrzebują skomplikowanej pielęgnacji i specjalnych warunków. Jest to częściowo prawda, jednak nawet jeśli mieszkasz w mieszkaniu w mieście, nie masz oranżerii ani wieloletniego doświadczenia w uprawie roślin, możesz wyhodować orchideę. Postępując zgodnie z naszymi prostymi wskazówkami, nawet początkujący hodowca tych kwiatów poradzi sobie z tym zadaniem.

 

 

1.Miejsce zakupu storczyków.

 

Bardzo ważne jest to, aby wiedzieć gdzie kupić kupić naszą roślinę. Aby uniknąć rozczarowania, kupuj swoje pierwsze storczyki wyłącznie od doświadczonych i sprawdzonych sprzedawców. To pierwsza i najważniejsza zasada dla wszystkich początkujących. Chociaż brakuje Ci doświadczenia i wiedzy, poszukaj takich sprzedawców, którym można zaufać i którzy w razie potrzeby udzielą porady. Powinni oferować wyłącznie zdrowe, najwyżej jakości rośliny.

 

2.Przyjrzyj się korzeniom.

 

Pamiętaj o tym, że storczyki Phalaenopsis należą do epifitów i w naturze porastają pnie i konary drzew. Zdrowe korzenie są jędrne, bez objawów zgnilizny czy przesuszenia. Ich zapach jest neutralny, a kolor srebrny, który pod wpływem wilgoci zmienia się na zielony. Jeżeli doniczka w której rośnie wybrany storczyk nie jest przezroczysta, to poproś sprzedawcę o wyciągnięcie rośliny z doniczki celem oceny stanu korzeni. Gdyby nie było to możliwe, zrezygnuj z zakupu takiej rośliny, aby uniknąć późniejszego rozczarowania.

 

3. Właściwa doniczka.

 

Jeżeli przezroczysta doniczka jest bardzo ważna do przeprowadzania naturalnych procesów fotosyntezy przez rośliny, a także do oceny stanu korzeni, unikaj doniczek ceramicznych. Jeżeli doniczka zamiast korą, wypełniona jest mchem torfowcem, to z dużym prawdopodobieństwem korzenie znajdujące się wewnątrz doniczki mogą być przelane i podlegać procesom gnilnym. Upewnij się również czy w doniczce znajdują się otwory - są one potrzebne, aby powietrze mogło swobodnie docierać do korzeni a nadmiar wilgoci mógł spłynąć i wydostać się na zewnątrz. Jeżeli nie zauważysz otworów w doniczce, ale korzenie są zdrowe. Możesz zakupić taką roślinę, a otwory wykonać samodzielnie. 

 

4. Podłoże dla storczyków.

 

Wybierając podłoże dla storczyka Ćmówki - Phalaenopsis kieruj się tym, że rośliny te muszą mieć swobodny dostęp powietrza do korzeni. Najlepsza będzie gruba kora sosnowa z dodatkiem keramzytu czy skały wulkanicznej. Przy odrobinie doświadczenia w podlewaniu możesz stopniowo zmieniać skład podłoża dodajac do niego różne składniki np. wermikulit, włókno kokosowe, rozdrobniony torfowiec. Dokładny skład i proporcje poszczególnych składników zależą od wielkości doniczki, rośliny, korzeni, a także temperatury i stanowiska w jakim przebywają storczyki. Jeżeli kora w doniczce u nowo zakupionej rośliny jest w dobrym stanie, nie musisz przesadzać rośliny od razu. Storczyk będzie mógł być uprawiany w tym podłożu nawet przez kolejne 2-3 lata. 

 

 

5. Jak stworzyć odpowiednie warunki dla storczyków: temperatura i oświetlenie dla roślin. 

 

Stworzenie odpowiedniego stanowiska dla tych roślin nie nastręcza większych kłopotów. Storczyki epifityczne żyjące na drzewach w naturalnych warunkach przebywają w lekkim półcieniu pod koronami drzew. Dlatego źle będą rosły na mocno nasłonecznionych parapetach, a silne promienie słoneczne mogą uszkadzać liście roślin. Najlepiej jest umieścić storczyki w pewnej odległości od parapetu, aby słońce bezpośrednio na nie nie padało. Storczyk Phalaenopsis jest rośliną ciepłolubną. Nawet zimą, temperatura nie powinna spadać poniżej 18-19 stopni. Najbardziej optymalne dla tego gatunku są temperatury pokojowe od 23 do 27 stopni C. Różnica temperatur o kilka stopni między dniem, a nocą inicjuje kwitnienie. 

 

6. Podlewanie storczyków.

 

Storczyki wymagają obfitego, ale rzadkiego podlewania. Wskazane jest, aby podłoże w którym rosną całkowicie przesychało między jednym a drugim podlewaniem. Storczyki epifityczna lepiej znoszą przesuszenie niż przelanie, ponieważ w naturze ich korzenie wykorzystują wodę po deszczu, która szybko odparowuje. Jeżeli rośliny będą podlewane zbyt często może dojść do zgnilizny korzeni. Do podlewanie najlepiej jest używać wody deszczowej, przegotowanej lub wody z filtra odwróconej osmozu. Musi być ona pozbawiona nadmiaru minerałów, które będą gromadzić się na powierzchni korzeni, prowadzić do ich obumierania. Pamiętać trzeba o obowiązkowych otworach na dnie doniczki, które odprowadza jej nadmiar pop podlewaniu na zewnątrz doniczki. Kiedy storczyki wchodzą w okres spoczynku, podlewanie powinno być regularne, ale rzadsze. 

 

7. Sekrety długiego kwitnienia. 

 

Rośliny należy nawozić jedynie w czasie aktywnego wzrostu i rozwoju nowych liści i pędów. Wybierając nawóz należy pamiętać, że storczyki potrzebują azotu i fosforu w czasie wzrostu, a potasu i fosforu podczas kwitnienia. Tworzenie pędów kwiatowych u storczyków rozpoczyna się pod jednym warunkiem, gdy temperatura między dniem a nocą ma różnicę ok. 10 stopni C. U storczyków z rodzaju Phalaenopsis tworzenie łodyg najczęściej rozpoczyna się pod koniec września i na początku października. Pierwsze kwiaty otwierają się natomiast w listopadzie i grudniu, a kwitnienie może trwać nawet do wiosny.

 

8. Rozmnażanie storczyków.

 

Rozmnażanie storczyków z nasion nie jest możliwe w warunkach domowych. Takie procesy najczęściej odbywają się w laboratorium w kulturach in vitro. Jedną z najprostszych metod na uzyskanie roślin potomnych są keiki czyli młode rośliny, które rosną na łodygach lub u podstawy rośliny. Takie rośliny są mini kopią storczyka macierzystego i powtórzą wszystkie jego cechy. Keiki można oddzielić od dorosłego storczyka dopiero wtedy, gdy wytworzy 3-5 długich korzeni. Sadzimy je do niewielkich przezroczystych doniczek wypełnionych niewielkimi kawałkami kory, skały wulkanicznej oraz mchu torfowca. 

Jeżeli kochasz Orchidee, nie obawiaj się ich kupować! Uprawa tych niezwykłych kwiatów to ekscytujący proces i wspaniała, pouczająca przygoda. A z praktyką przyjdzie zarówno doświadczenie, jak i wiedza.
 

Opublikowane przez: 03 sie 2020
Wyświetlenia: 3466
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex