Po długiej zimie, wszyscy z utęsknieniem wyczekują na pierwsze świeże owoce. Szczególnie truskawki należą do tych owoców, których najbardziej nam brakuje. Korzystamy wprawdzie z mrożonych owoców, kompotów czy soków, ale nic nie zastąpi truskawek zerwanych prosto z krzaczka. Mieszkańcy wsi mają większe możliwości na uprawę własnych owoców, a mieszkańcy miast muszą najczęściej zadowolić się owocami kupowanymi w sklepach i marketach. Jest jednak pewne rozwiązanie - możesz wyhodować własne, pachnące truskawki na balkonie lub parapecie. Zbiory wprawdzie nie będą duże, ale najważniejsze, że uzyskamy świeże owoce bez oprysków i uprawiane w ekologiczny sposób. Takie truskawki możesz bez obaw podać nawet dzieciom, przy okazji ucząc ich podstaw uprawy i pielęgnacji roślin.
Wybór miejsca na uprawę:
Najpierw musisz zastanowić się, gdzie i w czym chciałbyś uprawiać krzaczki truskawek. Rośliny nadają się do uprawy w zwykłych doniczkach, ale również w skrzynkach, wiszących koszach, a także w specjalnych rynnach i rurach z otworami, w których sadzi się sadzonki. Na jedną sadzonkę powinny przypadać przynajmniej 3 litry mieszanki ziemi.
- Doniczki należy umieścić w jasnym i nasłonecznionym miejscu, wystawa wschodnia i zachodnia będzie idealna.
- Mniej korzystna, ale również możliwa jest uprawa na oknie południowym.
- Jeżeli Twój balkon jest jednak skierowany na stronę północną, to lepiej zrezygnować z uprawy truskawek, gdyż rośliny nie są w stanie rozwijać się harmonijnie bez światła słonecznego.
- Dozwolona jest uprawa truskawek w skrzynkach balkonowych, w przypadku takiej uprawy, odległość sadzenia pomiędzy sadzonkami powinna wynosić przynajmniej 15-18 centymetrów, a skrzynki muszą być dosyć głębokie.
- Rośliny nie tolerują przeciągów, pojemniki umieszcza się przy ścianie budynku, która osłoni je przed silnym wiatrem.
Doskonale rezultaty odnotowuje się, sadząc krzewy truskawek w wiszących donicach, w ten sposób można zaoszczędzić miejsce i przeznaczyć je do uprawy warzyw lub innych krzewów owocowych. Możesz spróbować hodowli truskawek w specjalnych plastikowych rurach z otworami na sadzonki. Rury można zainstalować poziomo lub pionowo. Przy pionowej uprawie, wieszając rurę np. na ścianie, również oszczędzamy bardzo dużą ilość miejsca.
Uprawa truskawek w doniczkach:
Najlepiej, aby doniczka była wykonana z gliny lub specjalnego tworzywa, które ‘’oddycha’’. Na dnie donicy wykonujemy duże otwory, przez które woda odprowadzana jest na zewnątrz pojemnik. Umieszczamy tam również kilkucentymetrową warstwę drenażu np. pobitych cegieł, grubego żwiru lub keramzytu. Objętość litrowa każdej doniczki przeznaczonej do uprawy jednej rośliny powinna wynosić minimum 3 litry. Nie zaleca się jednak sadzenia truskawek w zbyt dużych doniczkach, ponieważ rośliny rozbudowują wtedy bardziej część podziemną, co odbija się na owocowaniu. W okazałych pojemnikach gleba po podlewaniu przesycha dużo wolniej, co w efekcie może doprowadzić do gnicia roślin.
Możesz kupić specjalistyczne podłoże do uprawy truskawek lub wykonać je samodzielnie, zgodnie z poniższą instrukcją:
- Wymieszaj próchnicę, piasek oraz czarnoziem w proporcjach 5:2:3.
- Przygotuj mieszaninę z lekkiego torfu, piasku i ziemi próchniczej w równych proporcjach.
Przed zastosowaniem, podłoże warto odkazić np. w piekarniku. Wysoka temperatura zabija szkodliwe, bakterie, wirusy i grzyby, które są przyczyną wielu groźnych chorób. Krzewinki sadzi się w doniczce na taką głębokość, aby ‘’serce’’ rośliny, czyli miejsce z którego wyrastają liście, znalazło się delikatnie nad powierzchnią ziemi.
Glebę wokół roślin obficie podlewamy, uważając, aby nie zamoczyć młodych liści. Przed wystawieniem truskawek na zewnątrz, konieczne jest hartowanie, które powinno trwać przynajmniej 2 tygodnie. Każdego dnia na kilka godzin wystawiamy rośliny na zewnątrz, pamiętając, aby schować je na noc. Całe dnie i noce na dworze, sadzonki będą mogły spędzać dopiero w połowie maja, gdy minie istotne ryzyko wystąpienia przymrozków.
Najlepsze odmiany do uprawy na balkonie:
Wybierając odmiany truskawek do uprawy na parapecie lub balkonie, warto pamiętać i kierować się terminem owocowania danej uprawy. Wyróżnia się trzy typy truskawek, które w określonym czasie wydają owoce.
- Odmiany owocujące jeden raz w ciągu sezonu na przełomie maja i czerwca;
- Odmiany owocujące dwa razy w ciągu sezonu - wiosną i późnym latem;
- Odmiany powtarzające, które wydają owoce od wiosny do jesieni.
Aby uzyskać obfity i stały plon przez cały sezon, można zaopatrzyć się w odmiany powtarzające, które idealnie sprawdzą się w uprawie w donicach, rynnach, koszach czy skrzynkach balkonowych. Do takich odmian możemy zaliczyć: Truskawkę wiszącą, Truskawkę pnącą, Truskawkę Albion, Truskawkę Gigant, Truskawkę powtarzającą . Truskawki do uprawy balkonowej możemy również samodzielnie uzyskać z nasion, siejąc jedną z najlepszych odmian na rynku, czyli Truskawkę Temptation.