Pomidory to jednoroczne w naszych warunkach rośliny z rodziny psiankowatych. W swojej ojczyźnie, Ameryce Środkowej i Południowej pomidory są najczęściej wieloletnimi pnączami, gdyż ich wzrost nie jest ograniczony poprzez przycinanie wierzchołków. Co można zrobić, aby zwiększyć plon z jednego krzewu? Nie przestawaj dbać o swoje rośliny również latem. Regularne podlewanie, nawożenie, uszczykiwanie i ochrona przed szkodnikami i chorobami. Te metody pielęgnacyjne pozwolą na znaczące zwiększenie plonów z naszych roślin, nawet do kilograma owoców z jednej sadzonki.
Najważniejsze zasady właściwego formowania pomidorów:
- uszczykiwanie wierzchołków;
- wyłamywanie lub wycinanie ‘’wilków’’;
- usuwanie żółtych, porażonych chorobą liści;
- obrywanie liści od dołu krzewu.
Po usunięciu wszystkich zżółkniętych, a także zbędnych liści rosnących od dołu, słońce zacznie docierać do owoców, dzięki czemu szybciej dojrzeją i nabiorą rumieńców. Uszczykiwanie wierzchołków i wycinanie ‘’wilków’’ czyli niepotrzebnych przyrostów, które pojawiają się na styku łodygi głównej i liści. Dzikie pędy niepotrzebnie zabierają energię krzewom pomidorów na ich rozwój. W efekcie roślina jest osłabiona, słabiej kwitnie i owocuje. Owoce mogą być drobne i nieprawidłowo wykształcone.
Krzewy pomidorów można formować na różne sposoby, wszystko zależy od odmiany i miejsca, w którym uprawiasz pomidory:
- Na trzy, cztery łodygi (z wyjątkiem łodygi głównej pozostają również dwa pędy boczne).
- Na dwie łodygi (pozostaję łodyga główna i jeden pęd boczny.
- Na jednym pniu (wszystkie boczne łodygi są usuwane). Wierzchołek łodygi najlepiej jest uszczypnąć lub przyciąć pod drugim liściem.
Krzewy należy zawsze przycinać wyłącznie czystym, zdezynfekowanym sekatorem lub nożem, który dezynfekuje się po każdej, kolejnej roślinie. W przeciwnym razie istnieje wysokie ryzyko przeniesienia drobnoustrojów chorobotwórczych np. grzybów, wirusów, bakterii.
Podlewanie i ściółkowanie pomidorów:
Należy samodzielnie określić częstotliwość podlewania roślin w zależności od rodzaju gleby i warunków pogodowych. Roślin nie powinno się nadmiernie przesuszać czy wręcz przeciwnie przelewać. Nieregularne podlewanie prowadzić do pękania owoców, które mogą być wysuszone i niezbyt smaczne. Aby dłużej utrzymać wilgotność podłoża po podlewaniu, glebę można przykryć ściółką np. skoszoną trawą.
Ściółka chroni glebę przed przegrzaniem, ogranicza rozwój chwastów i uciekanie wilgoci z gleby. Wspomaga rozwój i występowanie pożytecznych organizmów poprawiających strukturę gleby np. dżdżownic. Aby pomidory wykształcały prawidłowo zbudowane owoce, należy podlewać je wodą o temperaturze pokojowej. Niewskazane jest podlewanie ich zbyt zimną wodą.
Nawożenie pomidorów latem:
W ostatnich miesiącach lata pomidory znacząco zwiększają swoją zieloną masę i owocują. Potrzebują w tym czasie mnóstwa składników odżywczych. Można stosować organiczne nawozy np. gnojówkę z pokrzyw, jak i specjalistyczne nawozy dla pomidorów np. Substral. Może być on stosowany doglebowo lub dolistnie przy każdym podlewaniu. Niedobór pierwiastków wspaniale uzupełnia popiół, który uzyskuje się po spaleniu drewna, suchych pędów winogrona czy trawy. Organiczny nawóz jest bogaty w potas, a jest to główny składnik, którego krzewy potrzebują przez cały okres kwitnienia i owocowania. Szklankę popiołu rozpuszcza się w wiaderku z wodą i tak przygotowanym roztworem podlewa się krzewy. Na jeden krzew jednorazowo stosujemy dwa litry roztworu.
Brak składników odżywczych można określić na podstawie wyglądu krzewów i owoców:
- jeżeli liście mają purpurowy odcień oznacza to brak fosforu;
- ciemniejsze plamy na szczytach liści i pędów oznacza, że rośliny potrzebują wapnia;
- żółknięcie liści na wierzchołkach pędów wskazuje na brak żelaza.
Zapobieganie chorobom pomidorów:
Podczas przycinania lub uszczykiwania pomidorów, w miejscu cięcia powstaje rana, która jest idealnym miejsce do wnikania organizmów chorobotwórczych. Poza dezynfekcją narzędzi i rąk po kontakcie z daną rośliną należy również zabezpieczyć ranę np. maścią ogrodniczą, farbą emulsyjną, do której dodajemy środek antygrzybowy, roztworem z dodatkiem czosnku, cynamonem lub rozkruszonym węglem.
Aby pomidory przynosiły obfite i zdrowe plony, podstawą pielęgnacji jest odpowiednie podlewanie, nawożenie, ściółkowanie, a także cięcie i uszczykiwanie pędów oraz liści. Wtedy owoców wystarczy nie tylko do sałatek, ale i wszystkich domowych przetworów!