Dział konsultacji
0

Jesienne sadzenie cebul kwiatowych

Okres późnego lata i jesień, to najlepsza pora na sadzenie cebul kwiatowych, które będą zdobić nasz ogród przez całą wiosnę. Niektóre z nich mogą zakwitnąć również jesienią. Wybierając gatunki i odmiany roślin cebulowych, warto jest zdecydować się na takie o różnym terminie kwitnienia, dzięki czemu, wielobarwnymi kwiatami będziemy mogli cieszyć się przez kilka miesięcy. Zobacz jakie gatunki są najlepsze do uprawy w naszych ogrodach, jak wybrać stanowisko, przygotować glebę oraz w jaki sposób posadzić cebulki kwiatowe.1. Gatunki i odmiany kwiatów cebulowych.

Wybierając kwiaty cebulowe do naszych nasadzeń powinniśmy kierować się przede wszystkim warunkami jakie możemy im zapewnić. Większość przepada za słonecznym stanowiskiem, jednak istnieją również i takie, które najlepiej rozwijają się w półcieniu oraz cieniu. Kolejnym kryterium jest rodzaj gleby, jej przepuszczalność, zasobność w składniki odżywcze oraz pH. Ważną cechą jest wysokość docelowa kwiatów. Dzięki takiej wiedzy stworzymy piękne i przestrzenne kompozycje na rabatach, kwietnikach czy skalniakach.

Do najpopularniejszych gatunków kwiatów cebulowych wraz z przykładowymi odmianami, które sadzimy jesienią należą:

 • Krokusy : Krokus Blue Pearl, Krokus Cream Beauty, Krokus Sativus (Szafran)
 • Narcyzy : Narcyz Altruist, Narcyz Art Design, Narcyz Barbie Doll
 • Tulipany : Tulipan Triumph Ronaldo, Tulipan White Prince, Tulipan Bon Bini
 • Hiacynty : Hiacynt Gipsy Princess, Hiacynt Rosette, Hiacynt Crystal Palace
 • Czosnki : Czosnek Gladiator, Czosnek Roseum, Czosnek Purple Sensation
 • Szafirki : Szafirek Armeński, Szafirek Alba, Szafirek Fantasy Creation
 • Irysy : Irys bródkowy, Irys holenderski, Irys żyłkowany

  Bardzo ważne jest to, aby kupować cebulki wyłącznie u sprawdzonych producentów lub w wyspecjalizowanych sklepach ogrodniczych. Cebulki powinny być twarde, jędrne, bez plam, dziur i większych uszkodzeń. Cebulki większości gatunków pokryte są ochronną, suchą łuską najczęściej w beżowym lub brązowym kolorze.
   2. Stanowisko.

Odpowiednia wystawa oraz miejsce w którym posadzimy cebulki, to bardzo ważne czynniki decydujące o sukcesie w uprawie tych kwiatów. Gatunki takie jak tulipany, narcyzy, krokusy, irysy czy hiacynty będą dobrze czuły się w miejscu słonecznym. Wskazany jest również półcień, ponieważ w pełnym słońcu bardziej jaskrawe kwiaty mogą szybciej tracić swoją barwę oraz więdnąć. Doskonale sprawdza się uprawa pod drzewami i krzewami, które wiosną pozbawione są jeszcze liści, ale w pewnym stopniu chronią kwiaty  przed silnym słońcem. Rośliny cebulowe o wysokich pędach mogą być narażone na połamanie przez silny wiatr czy deszcz, dlatego powinno się dla nich wybierać osłonięte i zaciszne miejsca. Na bardziej wietrznych stanowiskach mogą rosnąć niskie gatunki np. krokusy, szafirki, miniaturowe odmiany tulipanów i narcyzów, a także wyselekcjonowane odmiany o sztywnych pędach np. tulipany z grupy Triumph.

3. Przygotowanie podłoża.

 1. Przed przystąpieniem do sadzenia cebul kwiatowych konieczne jest dokładne oczyszczenie podłoża. Glebę należy dokładnie oczyścić mechanicznie zarówno z wieloletnich, jak i jednorocznych chwastów, kamieni oraz materii organicznej w postaci resztek roślinnych.
 2. Glebę dokładnie przekopujemy i spulchniamy na głębokość około 30 centymetrów.
 3. Kolejno powinniśmy sprawdzić pH gleby specjalnym miernikiem. Dla roślin cebulowych najlepsza jest gleba zasadowa o pH w granicach 6,8-7,2.
 4. W przypadku gdy w naszym ogrodzie występuje ziemia gliniasta, to do dołków podczas sadzenia sypiemy piasek i kompost i dokładnie mieszamy. Jeżeli występuje piach, to dodajemy sporą ilość ogrodowej ziemi kompostowej. Powinniśmy uzyskać lekką, przepuszczalną, ale żyzną i bogatą w składniki mineralne glebę.


4. Sposób i terminy sadzenia.Przyjęło się, że głębokość sadzenia cebulek kwiatowych odpowiada trzykrotnej ich wysokości. Mniejsze cebulki np. krokusów, szafirków, cebulic czy psizębów sadzi się płycej niż okazałe cebulki narcyzów, hiacyntów, czosnków czy tulipanów. Wielkim ułatwieniem w rozmieszczeniu cebulek w gruncie są specjalnie stworzone do tego celu koszyczki. Koszyki o ażurowej budowie mogą być wykonane z plastiku lub metalu. Chronią dodatkowo cebulki przed szkodnikami np. nornicami czy pędrakami. Przed posadzeniem można cebulki zaprawić środkami grzybobójczymi, które zabezpieczą je przed porażeniem przez choroby grzybowe. W miesiącach od sierpnia do września gotowe do posadzenia są Zimowity oraz Krokusy jesienne (Szafran). Powinny wydać kwiaty jeszcze w tym samym roku, w październiku lub listopadzie.

Od początku września do października można sadzić gatunki:
 • cebulice
 • krokusy kwitnące wiosną
 • przebiśniegi
 • szafirki
 • tulipany
 • narcyzy
 • hiacynty

Przy dobrej pogodzie sadzenie cebul może zostać przedłużone do listopada. Cebulki powinny zdążyć ukorzenić się przed nadejściem większych mrozów i zakwitnąć już najbliższej wiosny.
Opublikowane przez: 09 sie 2021
Wyświetlenia: 3126
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
  mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex