Dział konsultacji
0

Krzewy owocowe do uprawy na balkonie i tarasie

Wybierając rośliny na balkon i taras zwracamy się głównie w stronę wieloletnich lub jednorocznych roślin ozdobnych. Wielu miłośników ogrodnictwa nie jest świadomych, że istnieje sporo gatunków i odmian krzewów owocowych przeznaczonych właśnie na takie warunki. Krzewy te charakteryzują się najczęściej niewielkimi wymaganiami, karłowym wzrostem i niezbyt szerokim pokrojem. Dzięki temu doskonale nadają się do uprawy w pojemnikach.

 

 

Truskawki, poziomki, borówki czy porzeczki możemy wyhodować na własnym tarasie czy balkonie. Podpowiadamy jakie gatunki i odmiany wybrać oraz jak to zrobić, aby mieć smaczne i soczyste owoce z własnej uprawy na wyciągnięcie ręki.

 

Truskawki:

 

Istnieje wiele ciekawych i godnych polecenia odmian truskawek do pojemników. Truskawki Albion, Selva, pnące i wiszące, a także wiele innych wspaniale sprawdzą się na balkonie. Najlepiej gdy wybierzemy odmiany o różnym terminie owocowania lub truskawki powtarzające. Dzięki temu zapewnimy sobie owoców pod dostatkiem przez cały sezon. Podstawą sukcesu w ich uprawie jest wybranie odpowiednio dużych pojemników. Na jedną sadzonkę powinno przypadać przynajmniej 25 cm średnicy pojemnika. Taką samą rozstawę musimy zapewnić truskawkom rosnącym w skrzyniach. Każda donica powinna posiadać na dnie otwory odpływowe, a także drenaż w postaci keramzytu, żwirku lub tłuczonych cegieł. Donice wypełniamy żyzną, próchniczą i przepuszczalną glebą o lekko kwaśnym odczynie pH. Najbardziej preferują ciepłe i słoneczne miejsce uprawy.

 

Poziomki:

 

Poziomki możemy wyhodować własnoręcznie z nasion, które siejemy wiosną, w lutym i marcu lub kupić gotowe sadzonki. Podobnie jak truskawki, sadzonki poziomek sadzimy do pojemników w rozstawie ok. 25 cm. Rośliny można wystawiać na całą noc na zewnątrz już od maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Wcześniej hartujemy je na dworze po kilka godzin dziennie. Najlepszym stanowiskiem dla truskawek będzie miejsce jasne, słoneczne, jednak nie nasłonecznione przez cały dzień. W innym przypadku, gdy rośliny ulegną przesuszeniu może dojść do spalenia liści przez słońce. Poziomki lubią żyzną ziemię z dodatkiem próchnicy o lekko kwaśnym pH i przepuszczalnej strukturze. Polecane odmiany do donic to np. Regina, Baron von Solemacher, Alexandria i Yellow Wonder.

 

 

Borówki:

 

Borówka amerykańska tworzy bardzo smaczne okrągłe owoce o niebieskawej skórce. Charakteryzują się wspaniałym, słodkim smakiem i wybornym aromatem. Są one prawdziwą skarbnicą witamin. Większość odmian charakteryzuje się silnym wzrostem, jednak wyhodowane również odmiany kompaktowe idealnie sprawdzające się w pojemnikach. Taką odmianą jest np. Top Hat, North Country, Polaris czy North Blue które dorastają zaledwie do kilkudziesięciu centymetrów wysokości. Podstawą uprawy jest zapewnienie podłoża torfowego o kwaśnym odczynie pH. Najlepiej jest kupić mieszankę ziemi stworzoną specjalnie dla borówek lub roślin wrzosowatych. Borówki lubią stale wilgotną glebę, a minimalna średnica pojemnika jaka powinna być przeznaczona na jeden krzew to ok. 50 cm.

 

Jagoda kamczacka:

 

Jagoda kamczacka nazywana również Suchodrzewem lub Wiciokrzewem kamczackim, to wieloletni krzew owocujący podłużnymi i bardzo słodkimi owocami. Można je spożywać na surowo lub dodawać do deserów, ciast i przetworów. Zaletą jagody kamczackiej jest niski, kompaktowy wzrost dzięki czemu wspaniale sprawdza się w pojemnikach. Donice odpowiednie do ich uprawy powinny posiadać przynajmniej 40-50 cm średnicy i ok. 50-60 cm wysokości. Jagoda kamczacka jest silnie mrozoodporna, dlatego bez problemu znosi nawet wyjątkowo niskie temperatury. Owoce pojawiają się na pędach wiosną, od maja do czerwca. Dodatkowo gatunek ten jest bardzo rzadko atakowany przez choroby i szkodniki i nie wymaga oprysków środkami chemicznymi.

 

Agrest i porzeczka:

 

Do uprawy w pojemnikach nadają się również pienne odmiany agrestu oraz porzeczki. Krzewy takie są szczepione najczęściej na niskim pniu, dzięki czemu zachowują swój niewielki pokrój i zwartą koronę. Zarówno agrest, jak i porzeczka najlepiej będzie rozwijała się w żyznym podłożu z dodatkiem próchnicy i kompostu. Wielkość doniczki jaką należy im zapewnić to ok. 40-50 cm średnicy, przy założeniu, że im większy pojemnik, tym plony będą bardziej obfite. Preferują jasne, ciepłe i osłonięte stanowiska, jednak w półcieniu ich uprawa również zakończy się sukcesem. Wymagają regularnego podlewania, aby nie dopuścić do zbytniego przesuszenia bryły korzeniowej, szczególnie w przypadku młodych roślin.

Opublikowane przez: 05 mar 2019
Wyświetlenia: 4253
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex