Kiedy kończy się sezon letni, wszyscy ogrodnicy i miłośnicy kwiatów zaczynają zastanawiać się nad nasadzeniami na przyszły sezon. Jeżeli nie posiadamy własnego kawałka ziemi, warto zwrócić się ku kwiatom balkonowym, które nie tylko ozdobią naszą przestrzeń, ale również dodadzą nam pozytywnej energii i chęci do pracy podczas wysiewu, podlewania i pielęgnacji. Większość z nich, przy minimalnym zaangażowaniu można z łatwością wyhodować samodzielnie z nasion. Czy może być coś bardziej satysfakcjonującego od obserwacji jak z niewielkiego ziarenka, wyrasta roślina, która zachwyca nas potem swoimi kwiatami? Poznaj z nami niektóre warte uwagi gatunki i odmiany roślin balkonowych.
Pelargonia:
Piękna pelargonia nazywana również Anginką, potrafi rozjaśnić swoimi kolorami nawet najbardziej ponury widok za oknem. Latem wspaniale ozdobi każdy balkon, loggie, taras czy ogród zimowy. Rośliny z powodzeniem mogą być sadzone również w ogrodzie jako dekoracja klombu czy kwietnika. Do najpopularniejszych odmian należą pelargonie bluszczolistne i pelargonie rabatowe. Wszystkie z nich są mało wymagające, odporne na przesuszenie i silne nasłonecznienie. Niektóre odmiany mają fantazyjne, podwójne kwiaty czy wielokolorowe liście.
Jeżeli trudno jest Ci zdecydować się na konkretną odmianę, wybierz mieszankę np.
- Pelargonię bluszczolistą Speedy, mieszankę F1,
- Pelargonię (Geranium), mieszankę
- Pelargonię rabatową F2, mieszankę.
Zwróć również uwagę na ciekawe hybrydy pelargonii np. Pelargonię rabatową Gama F1 o pięknym, purpurowo-różowym odcienu dużych kwiatów czy Pelargonię bluszczolistną Fuchsia F1 o gęstym, ładnym pokroju i bardzo obfitym kwitnieniu.
Jak wysiewać pelargonie?
Pelargonie można wysiewać w dowolnym terminie od listopada, aż do późnej wiosny. Nasiona mają dosyć duże rozmiary, ale nie powinny być sadzone zbyt głęboko. Wystarczy je przykryć warstwą o grubości ok. 5 milimetrów. Do wysiewu można użyć również krążków torfowych, co ułatwi późniejsze pikowanie i przesadzanie młodej rozsady. Należy pamiętać o tym, że pelargonia wschodzi długo i nierównomiernie. Uprawiając ten gatunek z nasion, musisz uzbroić się w dużą cierpliwość. Pierwsze siewki mogą pojawić już po tygodniu, a inne rośliny potrzebują około 2-3 tygodni lub dłużej na wykiełkowanie.
Ważne czynniki wpływające na sukces w uprawie rozsady pelargonii:
- po wysiewie, skrzynkę lub doniczkę przykrywamy folią, aby podwyższyć wilgotność
- utrzymanie optymalnej, wysokie temperatury od 20 do 25 stopni C
- regularne wietrzenie, aby nie dopuścić do rozwoju pleśni na powierzchni podłoża
- po wykiełkowaniu rośliny podlewa się ostrożnie niewielką ilością wody, unikając moczenia liści i pędów
- bardzo ważne jest odpowiednia ilość światła, w innym wypadku pędy będą się wyciągać
- pierwsze pikowanie można przeprowadzić najwcześniej po okresie 1,5 miesiąca od wysiewu, gdy rośliny wytworzą już parę liści właściwych.
Begonia stale kwitnąca:
Zgodnie ze swoją nazwą, begonia stale kwitnąca, kwitnie praktycznie nieprzerwanie przez cały okres wegetacyjny, jeżeli zapewnimy jej odpowiednie warunki i pielęgnację. Poza tym wyróżnia się szybkim wzrostem, łatwością uprawy i całą gamą najróżniejszych odmian.
Kwiaty begonii stale kwitnącej mogą być:
- białe
- różowe
- czerwone
- purpurowe
- fuksjowe
Dekoracyjne są również same liście begonii, które mogą przybierać bordowe, czekoladowe lub brązowe odcienie. W połączeniu z intensywnym kolorem kwiatów daje niezwykle atrakcyjne efekty. Wśród miłośników tych kwiatów dużą popularnością cieszy się seria odmian miniaturowych, które osiągają jedynie 20-25 centymetrów wysokości. Dzięki niewielkim rozmiarom begonie miniaturowe ozdobią każdą, nawet najmniejszą doniczkę.
Wspaniale prezentują się również wyższe odmiany np.
Jak wysiewać begonię stale kwitnącą?
Begonia stale kwitnąca powinna być wysiewana zawsze powierzchniowo, bez przykrywania ich ziemią. Aby nasiona lepiej przylegały do podłoża, można wymieszać je z piaskiem, a po wysiewie lekko docisnąć ręką lub deseczką. Następnie wysiane nasiona zwilża się wodą, jednak nie polewając je silnym strumieniem, a delikatnie spryskując powierzchnię podłoża. Aby utrzymać stałą wilgotność, wysiew przykrywa się szybą lub przezroczystą folią. Begonie, podobnie jak pelargonie można wysiewać w krążkach torfowych. Optymalna temperatura do kiełkowania wynosi ok. 20 stopni C. Siewki kiełkują przez długi czas, a okres ten może się różnić w zależności od cech danej odmiany. Po wykiełkowaniu siewki rosną bardzo szybko i gdy wytworzą 2-3 pary liści właściwych, można przesadzić je do osobnych pojemników z lekką, przepuszczalną glebą. Begonia nie lubi ani nadmiernej wilgoci, ani zbytniego przesuszenia podłoża. Lubi miejsca jasne, nasłonecznione lub delikatnie półcieniste. Przy niedostatecznym oświetleniu pędy wyciągają się, liście stają się mniejsze, a kwitnienie jest zahamowane. Należy jednak pamiętać, aby młode begonie chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, które mogą powodować uszkodzenia.
Niecierpek:
Niecierpki uwielbiane są przez ogrodników i amatorskich hodowców roślin ze względu na ich bardzo długie i obfite kwitnienie. Przy tym są łatwe w uprawie i niewymagająca, co czyni je doskonałe rośliny do uprawy na balkonie. W sprzedaży spotykamy najczęściej niecierpki pospolite, walleriana, balsamina czy nowogwinejskie. Wszystkie z nich lubią rosnąć w półcieniu, w lekkiej, żyznej i regularnie nawilżanej glebie. Wybierając odmiany niecierpków do uprawy na balkonie, warto jest zwrócić uwagę na niecierpek walleriana z serii ‘’Temptation’’, które wyróżniają się podwójnymi kwiatami w kolorze różowym, czerwonym czy fioletowym. Pokrój jest gęsty, a pędy długie i rozłożyste, dorastają do 30 cm wysokości. Niecierpek pełny, to najbardziej efektowny typ tych roślin. Kwiaty są pełne, bardzo dekoracyjne, przypominają niewielkie kwiaty róż lub piwonii i mogą przyjmować najróżniejsze barwy: białą, różową, czerwoną, łososiową. Kwiaty mogą być również dwukolorowe.
Jak wysiewać niecierpki?
Nasiona niecierpków są niewielkie, dlatego dla łatwiejszego wysiewu, można zmieszać je z piaskiem. Pomoże to uniknąć nadmiernego zgrupowania siewek w jednym miejscu. Siać na powierzchni nawilżonego i lekko spulchnionego podłoża, równomiernie rozprowadzając nasiona. Po wysiewie należy przykryć wysiane nasiona folią lub szybą, aby utrzymać stałą wilgotność. Doniczkę lub skrzynkę z wysianymi nasionami ustawia się w jasnym miejscu, gdzie panuje temperatura ok. 20-21 stopni powyżej 0. Codziennie wietrzy się pojemnik, aby usunąć nagromadzoną wilgoć na ściankach pojemnika. Gdy siewki pojawią się na powierzchni, całkowicie usuwa się folię lub szybę. Podrośnięte sadzonki muszą mieć zapewnione regularne podlewanie i być chronione przed bezpośrednim oddziaływaniem promieni słonecznych. Gdy młode niecierpki osiągną 3-4 cm wysokości, przesadza się je do osobnych doniczek. Przesadzając je, trzeba być bardzo ostrożnym ze względu na bardzo kruche pędy, które bardzo łatwo łamią się przy nieostrożnym traktowaniu.
W przyszłości należy im zapewnić umiarkowane regularne podlewanie i ochronę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Gdy rośliny osiągną 3-4 cm wysokości, zanurza się je w oddzielnych doniczkach. Uważaj: balsamy mają bardzo delikatne pędy, które łatwo łamią się przy nieostrożnym traktowaniu.
Petunia:
Petunie to kolejna grupa najpopularniejszych roślin jednorocznych z przeznaczeniem do uprawy w skrzynkach, amplach i donicach na tarasie i balkonie. W zależności o typu i odmiany mogą przyjmować różny pokrój - zwisający czy bardziej zwarty i kulisty. Kwitną niezwykle długo i obficie, zachwycając burzą wielokolorowych kwiatów. Odcienie kwiatów petunii są nieograniczone i każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Rośliny możemy podzielić na trzy najważniejsze grupy.
- Supertunia - bardzo odporna grupa petunii o długich i zwisających pędach, które w sprzyjających warunkach mogą osiągać nawet 1 metr długości. Kwiaty są bardzo duże i niezwykle dekoracyjne.
- Minutunia - ciekawa grupa o przewieszającym się pokroju. Pędy rośliny dorastają do 80-100 centymetrów długości. Kwiaty porastają obficie pędy, jednak są drobniejsze w porównaniu z pozostałymi grupami.
- Partitunia - grupa o pół zwisającym pokroju, długich pędach do 80 centymetrów długości. Niektóre pędy skierowane są do góry, a część przewiesza się pod swoim ciężarem. Dzięki temu pokrój jest bardzo gęsty.