Dział konsultacji
0

Nawozy azotowe - i wszystko rośnie jak na drożdżach

Nawozy azotowe - i wszystko rośnie jak na drożdżach!

Azot dla roślin stanowi niezbędny składnik wpływający na prawidłowy wzrost i rozwój. Jest szeroko stosowany w rolnictwie, ale i wśród ogrodników - amatorów. Warto jednak wiedzieć, że nawozy z azotem to tak naprawdę cała kategoria nawozów, które znajdują zastosowanie zarówno w przypadku roślin ozdobnych, jak i warzyw oraz zbóż. Bazą tych nawozów są łatwo przyswajalne przez rośliny związki azotowe. Efektem ich stosowania jest przedłużony okres kwitnienia i plonowania. Obecność azotu w glebie można łatwo rozpoznać po bujnie rosnących, intensywnie zielonych roślinach.


Czym jest azot dla roślin?

Trudno przecenić jego rolę w uprawie roślin. Brak tego pierwiastka w glebie powoduje, że uprawy są słabsze, gorzej się rozwijają. Łatwo można zauważyć niedobór azotu u roślin. Nawet mało doświadczony ogrodnik dostrzeże charakterystyczne symptomy gołym okiem. Warto jednak przypomnieć sobie, na co zwracać uwagę, by szybko zareagować i zastosować odpowiednią odżywkę. Czym zatem najczęściej objawia się niedobór azotu u roślin?

  1. Słabszym rozwojem
  2. bladozielonym kolorem
  3. drobnymi liśćmi
  4. niewielkim plonem.

Nawozy z azotem powodują, że zarówno rośliny ozdobne, jak warzywa są bujne, ale i zwiększają swój plon. W świetle tych informacji, wielu ogrodników w pierwszym odruchu chciałoby stosować takie nawozy jak najczęściej. Trzeba jednak pamiętać, że powinny być one użytkowane z dużą dozą ostrożności. Nadmiar azotu z kolei może przyczynić się do pogorszenia smaku niektórych warzyw, ale też zmniejsza odporność na mróz w przypadku wielu roślin, a także opóźnia ich kwitnienie. Stąd też wielu ogrodników zastanawia się jak obliczyć dawkę azotu, a także czy uniwersalne nawozy azotowe mają szansę się sprawdzić.


Rodzaje nawozów azotowych

Choć liczba rodzajów nawozów azotowych może wydać się przytłaczająca, to jednak wybór odpowiedniego rozwiązania dopasowanego do potrzeb roślin jest bardzo ważny. Do najczęściej pojawiających się składników można zaliczyć chlorek amonu lub azotan wapnia. W nawozach występują one jako łatwo przyswajalne dla roślin składniki. Jeśli chodzi o rodzaje nawozów azotowych, możemy wyróżnić:

  • amonowe - działają zakwaszająco, więc zaleca się ich stosowanie na glebach zasadowych
  • saletrzane - często stanowią mieszankę różnych składników mineralnych, które dodatkowo wzmacniają rośliny
  • saletrzano-amonowe - najczęściej spotykane w sklepach, są łatwe w stosowaniu, łatwo rozpuszczają się w wodzie, warto je stosować przed przystąpieniem do siewu lub sadzenia
  • mocznikowe - mają największe stężenie azotu, ale nie zadziałają na każdej glebie i wymagają dokładnego dawkowania, sprawdzają się jako nawóz dolistny.

Od kiedy można siać nawozy azotowe?

Nie każdy wie, że to wyjątkowo istotne pytanie dla rolników. To, od kiedy można siać nawozy azotowe w przypadku dużych upraw jest ustalane nie indywidualnie przez każdego rolnika, ale przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Najczęściej jest to termin około połowy lutego, choć może się on zmieniać każdego roku.

Jak działają uniwersalne nawozy azotowe?

To, jak obliczyć dawkę azotu dla każdej rośliny może być dość problematyczne. Dlatego nic dziwnego, że wielu ogrodników zastanawia się nad tym, czy warto stosować uniwersalne nawozy azotowe. To rzeczywiście ciekawa alternatywa. Najczęściej są to nawozy mocznikowe, które co prawda dają najlepsze efekty, ale wymagają dokładnego dozowania. Tu nie ma tego problemu, ponieważ wystarczy stosować się do zaleceń producenta zawartych na opakowaniu.

A jakich nawozów Ty używasz w swoim ogrodzie? Podziel się tym w komentarzu!

Opublikowane przez: 12 mar 2022
Wyświetlenia: 1408
(Głosów: 1, Ocena: 1.0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex