Dział konsultacji
0

Nawozy fosforowe - mocne korzenie i zdrowe rośliny!

Fosfor dla roślin stanowi ważny budulec i składnik wpływający na prawidłowy rozwój i wzrost. Jest równie ważny co fosfor i potas, które także najczęściej podajemy w formie nawozów. Różni się jednak od nich faktem, że łączy się z innymi pierwiastkami, co sprawia, że jest trudniej przyswajalny dla roślin. Warto zatem wiedzieć, jak rozpoznać niedobór fosforu w roślinach, a także jakie istnieją rodzaje nawozów fosforowych oraz jakie dawki nawozów fosforowych należy stosować.


Jaką rolę pełni fosfor dla roślin?

Podobnie jak inne makroelementy, również fosfor spełnia u roślin bardzo istotną rolę. Najogólniej można powiedzieć, że od niego zależy prawidłowy rozwój i wzrost roślin. Odpowiednie kwitnienie, bujna zieleń, ale też duży plon w ogrodzie warzywnym. Jeśli natomiast przyjrzeć się działaniu fosforu, to widać, że jest ono bardziej rozległe i złożone. Fosfor odpowiada za:

 • tworzenie i obieg energii w roślinach
 • budowanie ścian komórek, DNA i białek oraz enzymów
 • rozwój systemu korzeniowego
 • wytwarzanie nasion
 • poprawę jakości gleby.

Niedobór fosforu w roślinach może skończyć się źle zarówno w ogrodzie ozdobnym, jak i warzywnym. Najczęściej rośliny pobierają go z gleby w formie łatwiej przyswajalnych fosforanów. Trzeba jednak pamiętać, że im bardziej zasadowa gleba i im niższe temperatury panujące na zewnątrz, tym fosfor jest trudniej przyswajalny. Podobnie jest gdy gleba ma kwaśny odczyn.

Objawy niedoboru fosforu u roślin

Czasami mamy do czynienia ze zbyt wysokim lub zbyt niskim odczynem pH gleby albo podłoże ma za dużo pierwiastków takich jak cynk i żelazo, a do tego ziemia jest bardzo zbita. Wówczas wchłanianie fosforu jest znacznie utrudnione i niezbędne będzie zastosowanie odpowiedniego nawozu. Warto jednak wiedzieć, jakie są najczęstsze objawy niedoboru fosforu u roślin, aby jak najszybciej zareagować. Zatem czym najczęściej objawia niedobór fosforu w roślinach?

 1. Rośliny są małe
 2. pojawiają się fioletowo-czarne plamy na liściach
 3. następuje deformacja, zwijanie i usychanie liści
 4. słaby plon.

Co ciekawe, mimo niedoboru tego pierwiastka, roślina wciąż może pięknie kwitnąć, jednak jej owoce będą niewielkie i będzie ich mało. W tej sytuacji warto wiedzieć, jakie dawki nawozów fosforowych stosować oraz jakie rodzaje nawozów fosforowych dopasować do potrzeb poszczególnych roślin.


Rodzaje nawozów fosforowych

Znając już objawy niedoboru fosforu u roślin, możemy reagować. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się złożone nawozy z fosforem (np. amofoska), które dostarczają roślinom optymalnej ilości makroelementów. Nie musimy wówczas sami znać dokładnej dawki nawozów fosforowych. W przypadku gotowych nawozów mineralnych przeznaczonych do amatorskiego użytku, wystarczy stosować się do zaleceń producenta. Warto jednak wiedzieć, że poszczególne rodzaje nawozów fosforowych różnią się szybkością działania. Do szybko działających zaliczany jest np. monofosforan potasu, a do wolno działających fosforan potasu. Bardzo wolno działającym nawozem jest np. fosforyt (tzw. mączka fosforytowa). W składzie niektórych nawozów możemy znaleźć również ortofosforan potasu i monofosforan potasu. 

Jak stosować złożone nawozy z fosforem?

Większość ogrodników jest w stanie wyróżnić kilka ważnych momentów w życiu roślin, w których następuje szczególne zapotrzebowanie na fosfor. Pierwszym jest okres początku wegetacji, kiedy rośliny budzą się do życia po zimowym uśpieniu. Drugim jest czas kwitnienia i dojrzewania owoców. Trzecim jest przełom lata i jesieni, kiedy rośliny potrzebują wzmocnienia korzeni dla ochrony przed zimowymi mrozami.

A Ty pamiętasz o nawożeniu fosforem?

Opublikowane przez: 16 mar 2022
Wyświetlenia: 1151
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
  mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex