Dział konsultacji
0

Ogród w stylu leśnym: naturalny urok i absolutna wolność

Projekt ogrodu w stylu leśnym coraz częściej wybierają ludzie, którzy chcą odciąć się od energii dużego miasta i pogrążyć się w pięknie naturalnego krajobrazu. Popularność tego stylu rośnie z roku na rok. Ma też sporo zalet i daje pewną dowolność w doborze drzew, krzewów i innych roślin. Każdego roku taki przydomowy las staje się bardziej naturalny i niepowtarzalny. O tym, jak odpowiednio urządzić ogród w stylu leśnym i jakie wybrać do niego rośliny, dowiesz się z tego artykułu.

Ogród w stylu leśnym - najważniejsze cechy

Ogród w stylu leśnym tworzy iluzję pierwotnej natury, naśladuje naturalne krajobrazy nietknięte przez ręce człowieka.
Ten styl ma wiele funkcji i zalet.
Aby utworzyć taką kompozycję, trzeba wykorzystać cały dostępny w ogrodzie teren. Wyjątkiem będą jedynie te miejsca, w których przewidzieliśmy taras, ławeczkę, altanę czy inną architekturę ogrodową. Wszelkie konstrukcje warto ukryć za roślinami. W ogrodzie w stylu leśnym na próżno też szukać rozległych klombów z kwiatami czy regularnych, betonowych ścieżek.
Aby stworzyć ogród leśny, wybieraj naturalne materiały: drewno lub kamień najbardziej pasują do pierwotnego krajobrazu. Drewno o ciepłym kolorze i przyjemnej dla oka fakturze sprawdzi się do tworzenia małych form architektonicznych oraz mebli na taras. Kamień z kolei przyda się do tworzenia naturalnych akcentów w kompozycji.
Ogród leśny nie akceptuje kątów prostych i geometrycznych, uporządkowanych przestrzeni. Nie ma tu miejsca na symetrię. Ścieżki powinny wić się między roślinami niczym leśny trakt między drzewami. Ich powierzchnię można wysypać korą, drewnianymi płatkami, żwirem lub kamieniami bądź innymi naturalnymi materiałami. Krawędź ścieżki można ozdobić płożącymi roślinami, które wizualnie delikatnie oddzielają część pieszą od reszty ogrodu.

W projekcie ogrodu leśnego nie powinno zabraknąć drzew i krzewów o różnym pokroju. Doskonale odnajdują się tu również trawy wieloletnie, które świetnie kontrastują z ażurowym rysunkiem liści i igieł. Wybierając rośliny liściaste, ważne jest, aby wziąć pod uwagę wygląd roślin w zimie, krajobraz powinien być malowniczy o każdej porze roku. Dobór roślin jest bardzo ważną sprawą, gdy chodzi o wykreowanie naturalnego wyglądu. Posadzone krzewy ostatecznie tworzą zarośla. Kwiaty warto sadzić w postaci łąk i obrzeży.
Szczególne znaczenie w ogrodzie leśnym mają stawy, które nie powinny przypominać geometrycznych form basenu. Mile widziane są natomiast wodospady i kaskadowe oczka wodne.

Płaski las wygląda monotonnie, dlatego warto zadbać o piętrowe sadzenie roślinności oraz sztuczne tworzenie różnic wysokości za pomocą skarp i ogrodów skalnych. Suche strumienie kamieni wyglądają elegancko, a dodatkowo takie kompozycje mogą nadać leśnemu ogrodowi więcej uroku.
Łatwa opieka nad roślinami także ma tu bardzo duże znaczenie. Dzięki temu każdego roku będą przybierać naturalną formę bez większego wysiłku z naszej strony.

Ogród w stylu leśnym: naturalny urok i absolutna wolność

Poziomy ogrody leśnego

Aby stworzyć naturalny obraz lasu w ogrodzie, konieczne jest posadzenie kilku rodzajów roślin. Zwykle wystarcza siedem podstawowych gatunków.

Drzewa ozdobne

Drzewa są podstawą ogrodu leśnego. Rośliny te tworzą niezwykłe kombinacje w każdym projekcie. Możesz używać odmian iglastych lub liściastych. Wskazane jest, aby wybierać odmiany z różnymi sylwetkami, kształtami koron, igieł lub liści. Nietypowy kolor kory w roślinach liściastych, szczególnie zimą, może przekształcić ogród, wprowadzić nieco barw w kompozycję.
Rada! Nie próbuj przesadzać drzew z prawdziwego lasu do ogrodu. Zalecamy sadzenie młodych sadzonek, które mają 100% przeżywalności, dobrze przyjmują się w nowym miejscu i szybko rozwijają.
Srebrny świerk Kaibab, japoński klon pomarańczowy, jodła koreańska, to tylko niektóre drzewa, które sprawdzą się w ogrodzie leśnym, aby uzyskać dodatkowy kolor i naturalny efekt.
Oprócz drzew iglastych zalecamy sadzenie odmian w różnych kolorach, ponieważ stanowią niesamowity kontrast. Polecamy też irgę, jabłoń ozdobną, buk i leszczynę.

Krzewy ozdobne

Największą grupą roślin, które składają się na ogród leśny, są krzewy. Można je wykorzystać do ograniczenia obszarów, tworząc szkieletową konstrukcję ogrodu lub bujne parawany. Przy wyborze roślin koniecznie zwróć uwagę na to, czy dobrze poradzą sobie w cieniu wysokich drzew. Na takich stanowiskach dobrze sprawdza się między innymi jałowiec.
Obok krzewów ozdobnych możesz wybrać też krzewy owocowe, np. maliny czy jeżyny, które pozwolą wiernie odtworzyć leśną atmosferę.

Rośliny wieloletnie

Byliny zdolne do wzrostu i rozwoju nawet przy ograniczonym dostępie do światła pozwolą stworzyć leśną kompozycję. Mistrzami są tutaj paprocie, których charakterystyczne ażurowe liście stworzą wyjątkowy akcent u podnóża wysokich drzew. Barwinek i bodziszek wprowadzą niebieskie akcenty, a wysokie kwiatostany tawułki przełamią monotonię zielonych drzew. Aby stworzyć wrażenie lekkości i naturalnego krajobrazu, byliny warto sadzić w dużej rozstawie. Niezbędnym elementem takiej kompozycji są też wrzosy, które warto posadzić w okolicy świerków.
Planując ogród leśny, możesz sadzić płożącą miodunkę i bluszczyk. Rośliny te pomogą nadać naturalny wygląd ścieżek i obrzeży. Posadź też poziomkę, geranium i zioła takie jak oregano.

Ogród w stylu leśnym: naturalny urok i absolutna wolność

Rośliny na obrzeża

W każdym lesie znajdziesz trawy i inne niskie rośliny wypełzające na ścieżki. W ogrodzie w stylu leśnym zaleca się wysiew mieszanek traw z roślinami wieloletnimi i jednorocznymi. Wczesną wiosną, kiedy większość roślin dopiero budzi się z zimowego spoczynku, gatunki cebulowe rozkwitają. Dlatego posadź w swoim ogrodzie drobne krokusy, które zaczną kwitnąć jeszcze zimą. Oryginalny rannik i śnieżyczka również sprawdzą się jako biżuteryjna ozdoba Twojego przydomowego lasu. Pod drzewami warto też posadzić grzybnię.

Rośliny sadzawkowe

Na brzegach leśnych stawów posadź paprocie i tatarak. Uroku doda też kaczeniec błotny, turzyca i skrzyp zimowy oraz wilczomlecz. Są to rośliny, które świetnie czują się na brzegach zbiorników wodnych.

Ogród w stylu leśnym: naturalny urok i absolutna wolność

Zielony baldachim pnącz

W starych lasach pnącza wznoszą się wzdłuż drzew, nadając im bajecznego wyglądu. W ogrodzie można naśladować ten akcent matki natury, sadząc bluszcz, winorośl, winobluszcz i kokornaki. Pnące zmiękczy sztywne pionowe linie drzew, stworzy fantazyjny baldachim. Jesienią liście niektórych z pnącz stworzą piękny kolorystyczny detal w ogrodzie.

Ogród w stylu leśnym: naturalny urok i absolutna wolność
Ogród w stylu leśnym może powstawać latami, a proces ten wcale nie musi się kończyć. Jest fascynujący i zmienny, dlatego warto zacząć realizację marzeń i rysować plany!

Opublikowane przez: 11 gru 2022
Wyświetlenia: 1207
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex