Dział konsultacji
0

Pachnące zioła na parapecie: uprawiamy bazylię w doniczce

Uprawianie bazylii w domu przynosi radość i zapewnia świeże zioła na stole. Delikatny smak i apetyczny aromat tej subtropikalnej przyprawy urozmaici każde danie od mięsa i warzyw aż po kolorowe sałatki. Podpowiadamy, jak uprawiać bazylię, jak o nią dbać i jak ją wykorzystać w kuchni.

uprawiamy bazylię w doniczce

Dlaczego warto uprawiać bazylię w doniczkach?

Uprawy doniczkowe są teraz w modzie. Bazylia doskonale sprawdza się w tym przypadku. Wiszące pojemniki, skrzynie i doniczki z pięknymi, aromatycznymi roślinami można umieszczać na parapecie, balkonie lub bezpośrednio w ogrodzie bądź na działce.

Bazylia jest bardzo łatwa w uprawie nawet dla początkującego - opiekę nad domowym ziołowym ogródkiem możesz powierzyć nawet swoim dzieciom. Roślina nie wymaga specjalnej ziemi ani światła, szybko rośnie, tworząc bujne, przyjemne dla oka kępy.

Ale główną wartością tego wieloletniego zioła nie jest jego piękno, a jego walory kulinarne. Liście bazylii są używane w wielu kuchniach świata jako dekoracja i przyprawa. Posiadając kilka krzaków pod ręką, można z łatwością urozmaicić każdy kulinarny popis.

Jeśli udało ci się wyhodować bazylię w pojemniku, uzupełnij swoją domową kolekcję ziół rozmarynem i pietruszką - te rośliny również dobrze rosną w ograniczonej objętości doniczki.

uprawiamy bazylię w doniczce

W jakich warunkach powinna rosnąć bazylia?

Bazylia to mieszkaniec tropików i subtropików, potrzebuje temperatury powyżej +20°C. Jeśli temperatura spadnie poniżej tego poziomu, wzrost rośliny zostaje zatrzymany. Ponadto bazylia nie lubi niskich temperatur, nawet krótkotrwałe przymrozki mogą ją zabić.

Oświetlenie

Bazylia lubi, gdy na jej liście pada słońce przez co najmniej 6 godzin dziennie. Jeśli jest mniej światła, krzew rośnie wolniej, nie tworzy nowych liści, staje się blady i chorowity.

Podłoże

Bazylii odpowiada dobrze rozwinięty system korzeniowy, więc potrzebna jej jest żyzna, luźna gleba z dużą ilością próchnicy. Korzenie będą źle się rozwijać w ciężkiej gliniastej ziemi. Dopuszczalne pH wynosi od 5 do 8. Im bliżej wartości neutralnej, tym lepiej.

Podlewanie

Bazylia lubi wilgoć. Młode rośliny należy podlewać jednak rzadziej niż dorosłe. Wiosną i jesienią podlewanie odbywa się co 5 dni, latem - co drugi dzień, zimą - raz w tygodniu. Lepiej podlewać wodą destylowaną lub deszczową, ponieważ w wodzie z kranu jest dużo soli.

Odmiany do uprawy w doniczkach

Do domowego ogródka warto wybrać niskie, szybko rosnące odmiany tolerujące niedobory światła. Najlepiej sprawdzą się te o zielonych liściach. Są one mniej wymagające niż odmiana fioletowa. Często w nazwie odmiany odzwierciedla się jej zdolność do wzrostu w doniczce: "Pokojowa", "Doniczkowa", "Miniaturowa".

Zielone i fioletowe odmiany bazylii mają taką samą wartość odżywczą i skład chemiczny. Zielone odmiany są delikatniejsze, mają słodkawy smak i orzeźwiający posmak, dlatego lepiej nadają się do przygotowywania deserów i lekkich sałatek. Fioletowa przyprawa ma silniejszy zapach. Jest używana jako przyprawa do ryb, mięsa, sosów i dekoracji przekąsek.

Wymagania dotyczące pojemnika

Korzenie bazylii potrzebują przestrzeni nie mniejszej niż 0,4 litra. Doniczka może być plastikowa lub ceramiczna. Zielone i fioletowe liście wyglądają pięknie w wiszących doniczkach. Najlepiej jest uprawiać krzewy pojedynczo w jednym pojemniku. Konieczne są otwory drenażowe, ponieważ korzenie nie tolerują stojącej wody.

Jak przygotować ziemię?

Luźna gleba to jeden z warunków skutecznego uprawiania bazylii. Możesz kupić odpowiednią glebę w sklepie lub przygotować ją samodzielnie:

  • uniwersalna ziemia do doniczkowych roślin i ogrodowa ziemia w proporcji 1:1;

  • biohumus i ziemia do doniczkowych roślin w proporcji 1:4;

  • biohumus, włókno kokosowe i torf w proporcji 1:1:1.

Przed sadzeniem ziemię należy podgrzać w piekarniku na blaszce przy temperaturze 100-120°C, a następnie wymieszać z dowolnym nawozem mineralnym zgodnie z instrukcją. Jest to sposób dezynfekcji, który pomoże pozbyć się bakterii i szkodników, które mogą znajdować się w glebie.

uprawiamy bazylię w doniczce

Wysiew

Wysiewanie bazylii jest bardzo łatwe - ma duże, dobrze widoczne nasiona i doskonałą zdolność kiełkowania. Jedyną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest to, że nasiona bazylii kiełkują w świetle, dlatego nie można zakrywać doniczki po zasianiu.

Krok po kroku:

  • Umieść na dnie doniczki drobny żwir.

  • Wypełnij ją ziemią, ubij i podlej.

  • Rozłóż nasiona na powierzchni.

  • Przykryj szkłem lub przezroczystą folią polietylenową.

Umieść doniczkę w jasnym miejscu o temperaturze +22 do +27°C. W takich warunkach siewki pojawią się po 4-5 dniach. Gdy nasiona wykiełkują, usuń folię i umieść doniczkę w miejscu o temperaturze 20-22°C, aby siewki zaczęły rozwijać korzenie.

Zbiór plonu

W fazie dwóch liści właściwych siewki można przerzedzić, pozostawiając najmocniejsze rośliny. Gdy pojawi się 4-6 liści, górne dwa liście należy usunąć wraz z wierzchołkiem, aby krzaczki były gęste i zwarte. Następnie procedurę powtarza się regularnie. Aby roślina nie przeszła do kwitnienia, pąki należy natychmiast usunąć razem z dwoma liśćmi znajdującymi się pod nimi.

Opublikowane przez: 30 kwi 2024
Wyświetlenia: 65
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex