Petunie od lat nie przestają wzbudzać zainteresowania wśród współczesnych ogrodników i miłośników kwiatów. Różnorodność kolorów i kształtów kwiatów, a także zróżnicowany pokrój roślin pozwala stworzyć niepowtarzalne kompozycje w balkonowych skrzynkach, doniczkach czy w miejskich kwietnikach. Łatwa uprawa i nieskomplikowana pielęgnacja sprawia, że petunie, zaraz obok pelargonii należą do kategorii ulubionych letnich kwiatów. Naturalny, kaskadowy pokrój kwitnących pędów jest w stanie ozdobić najbardziej ponure i nieatrakcyjne miejsce, a potęgę kwitnienia można podziwiać przez długie miesiące. Te pełne uroku i wdzięczne kwiaty cieszą nasze oczy i wprawiają nas w dobry nastrój.
Odmiany petunii:
Liczba uprawianych odmian jest ogromna, a z roku na rok hodowcy prześcigują się w tworzeniu nowych, wyjątkowo atrakcyjnych odmian. Petunie można podzielić na trzy typy:
- Supertunia - grupa o szybkim wzroście i dużej odporości. Pędy są długie i potrafią dorastać nawet do 100 centymetrów długości. Bardzo duże kwiaty o średnicy do 6 centymetrów, gęsto porastają pędy. Najlepsza grupa do wykonywania niezwykłych kompozycji w doniczkach stojących, wiszących koszach i amplach. Deszcz ani silny wiatr nie jest im straszny, dlatego doskonale sprawdzą się na wietrznych balkonach.
- Partitunia - charakteryzuje się długimi pędami, ale nie osiągają tak dużych rozmiarów, jak w przypadku grupy Supertunia. W pełni wzrostu i kwitnienia jest to około 80 centymetrów. Część pędów rośnie do góry, tworząc kwitnącą ‘’czapkę’’ a dłuższe pędy wspaniale okalają doniczkę, całkowicie ją zasłaniając. Kwiaty występują w najróżniejszych kolorach i formach.
- Minutunia - grupa petunii zwisających o pędach osiągających od 80 do 100 centymetrów długości. Kwiaty są drobniejsze niż w poprzednich typach, ale bardzo licznie pojawiają się na pędach. Najbardziej odporne i wytrzymałe na niekorzystne warunki atmosferyczne. Najlepsza grupa do zastosowania w miejskich kwietnikach i amplach.
W sklepie GradinaMax znajdziesz najpiękniejsze i najbardziej odporne odmiany do uprawy w ogrodzie i na balkonie. W ofercie m.in.
- Petunia balkonowa, mieszanka - wspaniała odmiana o bardzo dużych kwiatach w wielu różnych odcieniach. Znajdują się tu formy o kwiatach różowych, karminowych, fioletowych czy białych. Kwitnie bardzo długo, od wczesnej wiosny, aż do pierwszych przymrozków. Pędy są częściowo zwisające i osiągają 30-40 centymetrów długości. Wspaniała do nasadzeń grupowych z innymi petuniami i surfiniami.
- Petunia ogrodowa zwisająca dwubarwna Red Star - niezwykle dekoracyjna odmiana o dwukolorowych kwiatach, intensywnie różowych z białym pasem biegnącym przez każdy płatek. Pędy osiągają średnią długość 30-35 centymetrów. Odporna i wytrzymała. Bardzo ładnie wygląda w amplach, wiszących koszach i doniczkach. Najlepsza ozdoba balkonu, werandy, tarasu czy loggi. Kwitnie bardzo długo i obficie.
- Petunia o kwiatach pełnych Bicola F2 - jedna z najładniejszych odmian o pełnych kwiatach w dwóch kolorach. Kwitnie dużymi i pełnymi kwiatami, mocno fryzowanymi na końcach. Nasada płatków jest amarantowo-fioletowa z białym obrzeżem. Pędy osiągają 40-50 centymetrów długości. Najlepsza ozdoba każdego balkonu czy tarasu. Wspaniale prezentuje się z innymi roślinami o żółtych i czerwonych kwiatach.
- Petunia ogrodowa zwisająca typ Surfinia Rubina F2 - odporna i łatwa w uprawie odmiana o niewielkich wymaganiach. Rośnie szybko i silnie dorastając do 50 centymetrów. Kwiaty charakteryzują się średnią wielkością, są purpurowo-czerwone z jaśniejszym oczkiem i obficie pojawiają się na pędach rośliny. Doskonała do wiszących koszy i ampli.
Uprawa petunii krok po kroku:
Wątpliwości dotyczące prawidłowego sadzenia i uprawy petunii pojawiają się nawet u tych ogrodników, którzy od wielu lat zajmują się uprawą kwiatów. Dlatego nasi eksperci stworzyli uniwersalną instrukcję uprawy petunii krok po kroku. Instrukcja przyda się przede wszystkim każdemu początkującemu hodowcy, ale również bardziej doświadczeni miłośnicy znajdą tu wiele cennych porad.
Przygotowanie podłoża:
Gleba przeznaczona do uprawy tych kwiatów powinna spełniać określone kryteria: musi być lekka, żyzna, przepuszczalna i stale delikatnie wilgotna. Nawet gotowe podłoże do uprawy petunii lub innych kwiatów balkonowych wymaga dodania piasku, który je rozluźni. Jeżeli chcielibyśmy samodzielnie przygotować glebę, to należy wtedy wymieszać w równych proporcjach glebę próchniczą, torf i piasek. Przed sadzeniem, gotowe podłoże praży się przez godzinę w piekarniku. Wysoka temperatura zabije wszystkie szkodliwe drobnoustroje i nasiona chwastów.
Termin i sposób wysiewu:
Od połowy marca długość dnia i światło jest wystarczające do dobrego wzrostu młodych roślin. Wysiew można rozpocząć już w lutym. Optymalna temperatura, która dobrze wpływa na kiełkowanie, to 25 stopni. Nasiona wysiej do czystych, umytych pojemniczków wypełnionych specjalnym podłożem do wysiewu nasion lub własną mieszanką. Pierwsze siewki powinny ukazać się w ciągu 7-14 dni. Po kilku tygodniach, siewki przerywa się, pozostawiając jedynie te najsilniejsze. Koniec maja i początek czerwca to najlepszy czas na posadzenie sadzonek w miejsce stałe.
Pielęgnacja petunii:
Większość odmian petunii jest wrażliwa na nadmierną wilgoć w glebie, deszcz oraz silny wiatr. W miarę możliwości należy dla nich wybierać osłonięte, zaciszne miejsce w naszym ogrodzie czy na balkonie. Ulewny deszcz, grad czy intensywny deszcz może zniszczyć kwiaty i połamać pędy. Najbardziej delikatne i podatne na uszkodzenia są odmiany wielkokwiatowe. Przekwitające kwiaty powinno się regularnie usuwać, aby nie dopuścić do zawiązywania nasion. Rośliny podlewa się regularnie, niewielką ilością wody. Podczas upalnej pogody nawet dwa razy dziennie. Na dnie każdego pojemnika do uprawy warto zastosować drenaż, który umożliwi odprowadzenie nadmiaru nagromadzonej wody po podlewaniu lub deszczu.
Mamy nadzieję, że skorzystasz z naszych porad i ukwiecisz swój balkon kwiatami petunii już w najbliższym sezonie.