Papryka może nie zajmuje pierwszego miejsca, jeżeli chodzi o najpopularniejsze warzywa do uprawy w przydomowym ogrodzie, ale na pewno znajduje się w pierwszej dziesiątce! Z roku na rok popyt na paprykę rośnie, gdyż oferuje ona dużą różnorodność form, kolorów oraz poziomów ostrości, od słodkich po bardzo ostre. Związek, który kojarzony jest z ostrością papryki, to kapsaicyna. Im większa zawartość kapsaicyny w komórkach owoców, tym większy poziom ostrości. Określa się ją według skali Scoville’a. Możesz nie tylko uzyskać odmiany, których nie spotkasz w sklepie spożywczym, ale z powodzeniem uprawiać paprykę w doniczkach na balkonie i tarasie. Uprawa papryki od nasionka, aż do owocowania, może stać się jednym z najbardziej satysfakcjonujących zajęć w ogrodzie. Dowiedz się jak to zrobić krok po kroku!
Kiedy wysiewać paprykę?
Optymalny czas wysiewu papryki przeznaczonej do sadzenia w gruncie przypada na koniec lutego i początek marca. W naszym katalogu znajduje się ogromny wybór nasion papryki słodkiej i ostrej o różnych kształtach (podłużne, pomidorowe, blokowe) i kolorach skórki (czerwona, żółta, zielona, bordowa). Do uprawy papryki na parapecie sadzonki można przygotowywać przez cały rok. Odmiany o drobnych, dekoracyjnych owocach np. Papryka ostra, mieszanka odmian karłowych przeznaczone są do uprawy w doniczkach i skrzynkach balkonowych. Zachwycają żółtymi, czerwonymi i bordowymi kopułkami owoców. Zimą, kiedy brakuje kolorów, to prawdziwa terapia kolorami!
Papryki uwielbiają lekką, pożywną i umiarkowanie wilgotną glebę o neutralnym odczynie pH. Kup uniwersalną glebę przeznaczoną do uprawy warzyw, wzbogać ją w odrobinę torfu i piasek, który polepszy jej strukturę. Aby zmniejszyć jej kwasowość, możesz dodać odrobinę mąk kredowej lub dolomitu (2-3 łyżki na 5 kg gleby). Nie zalecamy używania ziemi z naszego ogrodu, gdyż mogą się tam znajdować jaja i larwy szkodników oraz chorobotwórcze grzyby i bakterie.
Przygotowanie nasion do siewu:
Jeżeli zakupione nasiona pochodzą od sprawdzonego producenta, są świeże i zdolne do kiełkowania, to nie wymagają dodatkowego zaprawiania przed siewem. Można je jednak namoczyć przez kilka godzin w wodzie lub ułożyć na wilgotnej ligninie i często zraszać. Wstępne namaczanie nasion przyspieszy i ułatwi kiełkowanie nasion.
Wysiew nasion papryki:
Jeżeli przygotowujesz rozsadę papryki do sadzenia w gruncie, szklarni czy z przeznaczeniem do donic przygotuj doniczki lub multipalety wykonane z plastiku lub torfu. Bardzo ważne jest to, aby na dnie posiadały otwory odpływowe do odprowadzania wody po podlewaniu. Nasiona wysiewamy równomiernie na całej powierzchni w odległości ok. 2 cm na głębokość 4-5 mm. Optymalna temperatura do kiełkowania wynosi 23-25 stopni C. Możesz spodziewać się pierwszych siewek po 7-10 dniach. Gdy papryki wykiełkują, ustaw pojemniki w niższej temperaturze ok. 17 stopni C, a w czasie pochmurnych dni doświetlaj je specjalnymi lampami.
Pikowanie młodych siewek:
Po wschodach nasion powinniśmy ocenić i zostawić jedynie zdrowe, silne i nieuszkodzone siewki. Resztę siewek przerywamy i wyrzucamy. Gdy rośliny wykształcą 2 pary liści właściwych po ok. 3-4 tygodniach po wykiełkowaniu, przesadza się je do osobnych, większych pojemników. Należy je posadzić głębiej niż rosły do tej pory, prawie pod nasadę dolnych liści. Optymalna wielkość pojemników dla zwykłych odmian, to ok. 8-10 cm średnicy, a w przypadku odmian wysokich i mocnych, siewki najlepiej posadzić do 10-12 cm doniczek. Podczas przesadzania chwytamy delikatnie za łodygę, aby jej nie uszkodzić. Po umieszczeniu w nowej doniczce, uzupełniamy przestrzeń wokół korzeni przepuszczalną glebą i lekko ubijamy. Kolejnym krokiem jest obficie podlanie przesadzonych siewek, a następnie odlanie jej nadmiaru z podstawka.
Rosnące sadzonki papryki:
Dwa tygodnie po przesadzeniu możemy zacząć zasilać rośliny nawozem organicznym rozpuszczonym w wodzie np. biohumusem. Do czasu, aż młode papryki nie wytworzą 5-6 mocnych liści, ich wzrost jest spowolniony. Rośliny mogą zawiązywać w tym czasie pierwsze pąki kwiatowe. Gdy papryki mają już 6-8 liści ich wzrost najczęściej przyspiesza. Potrzebują wtedy dodatkowego nawożenia niewielką dawką nawozu organicznego.
Hartowanie młodych papryk:
Na dwa tygodnie przed posadzeniem papryk do gruntu należy zacząć hartowanie papryk na świeżym powietrzu, codziennie zwiększając ilość godzin. Młode rośliny trzeba jednak chować do ogrzewanych pomieszczeń na noc ze względu na ryzyko nocnych przymrozków. Ustawiamy je w miejscu osłoniętym od wiatru i mocnego słońca południowego.
Sadzenie do gruntu:
Sadzonki można posadzić do gruntu po 2-3 miesiącach od wschodów nasion. Przed sadzeniem wykonaj dołki odpowiedniego rozmiaru, aby korzenie roślin swobodnie rozłożyć na jego dnie. Optymalna rozstaw pomiędzy poszczególnymi sadzonkami nie powinien być mniejszy niż 50, a w rzędach niż 60 cm. Na dno każdego dołka wsypujemy żyzną glebę wymieszaną z wieloskładnikowym nawozem mineralnym (azot, fosfor, potas) lub organicznym. Ostrożnie wyjmujemy sadzonkę z doniczki, starając się utrzymać w całości bryłę korzeniową i przenosimy do przygotowanego otworu. Uzupełniamy glebą, dokładnie ubijamy i obficie podlewamy posadzoną sadzonkę. Kompleks nawozu NPK zapewni szybki rozwój liści, kwiatów i owoców, a także mocnego systemu korzeniowego. Nawożenie wykonuje się co 2-3 tygodnie.