Już pod koniec wiosny, na pergolach, trejażach, kratownicach czy w balkonowych donicach królują ogromne kwiaty powojników nazywanych też clematisami. Hodowcom udało się stworzyć setki odmian różniących się wielkością kwiatów, ich wypełnieniem, kolorem i siłą wzrostu. Wszystkie odmiany powojników są jednak spektakularne i wspaniale zdobią każde miejsce, w którym zostaną posadzone. Rośliny stosowane są przede wszystkim do dekorowania wszystkich pionowych powierzchni, ale nie tylko. Niektóre odmiany tworzą krótkie i sztywne pędy i z powodzeniem mogą być uprawiane na rabatach bez zastosowanej podpory. Aby podziwiać te niesamowicie kwitnące pnącza przez wiele lat, konieczne jest stosowanie się do odpowiednich zasad sadzenia i pielęgnacji. W artykule znajdziesz porady dotyczące uprawy powojników w gruncie i w pojemnikach.
Wybór miejsca do sadzenia:
Do uprawy tych eleganckich pnączy należy wybrać najlepsze stanowisko, ponieważ powojniki są dosyć kapryśne i w nieodpowiednim miejscu nie będą rosły i nie doczekamy się kwitnienia.
- Nasłonecznienie - możesz posadzić powojniki w pełnym słońcu, ale w upalne lata może dochodzić do poparzenia i wysychania liści i pędów, a na kwiatach odmian o jasnych płatkach mogą pojawić się nieestetyczne brązowe plamy. Mówi się, że powojnik powinien mieć ‘’głowę w słońcu, a nogi w cieniu’’ co oznacza, że łodyga w dolnej części powinna być osłonięta. Można to zrobić, sadząc sadzonki kwiatów, które ochronią pnącze przed słońcem.
- Podłoże - gleba używana do sadzenia powojników powinna być starannie przygotowana. Gleby kwaśne, ciężkie i stale mokre zdecydowanie nie sprawdzą się w uprawie tego gatunku. Powojnik słabo rozwija się na gliniastych, słabo przepuszczalnych glebach, a także w glebach piaszczystych i torfowych.
Idealnym podłożem do uprawy tych kolorowych pnączy jest żyzna, lekka ziemia, bogata w składniki odżywcze, które mają duży wpływ na wzrost i siłę kwitnienia roślin. Przed posadzeniem dokładnie przekopujemy glebę, spulchniając ją i napowietrzając i poprawiamy jej strukturę poprzez dodanie naturalnych nawozów w postaci kompostu czy obornika.
Dla Clematisów duże znaczenie ma drenaż, który powinien być zastosowany w najbliższym otoczeniu, podczas sadzenia roślin. Jako drenaż może służyć gruby żwirek, keramzyt czy potłuczone cegły. Kiedy planujemy wiosenne sadzenie Powojników, to już jesienią powinniśmy przeprowadzić zabiegi poprawiające jakość podłoża, a przy nasadzeniach jesiennych należy to zrobić przynajmniej z miesięcznym wyprzedzeniem.
Jeżeli gleba, którą posiadamy w ogrodzie nie nadaje się do uprawy clematisów, warto jest ją poprawić:
- Torf, piasek i odżywczy humus w równych częściach powinien być dodawany do gliniastej gleby;
- Kwaśne gleby torfowe ulepsza się poprzez dodanie piasku i żyznej ziemi w równych; proporcjach, a także wapnowanie
- Do gleby piaszczystej dodajemy glinę oraz czarnoziem.
Ochrona przed silnym wiatrem:
Sadzonki powojników należy sadzić w miejscach osłoniętych od silnego wiatru, gdyż delikatne pędy są narażone na połamanie, a delikatne kwiaty mogą być uszkadzane przez podmuchy silnego wiatru, co będzie znacznie zmniejszało ich walory dekoracyjne. Odległość sadzenia pomiędzy poszczególnymi roślinami wynosi ok. 1-1,3 m.
Sadzenie powojników w gruncie:
Powojniki można sadzić w ogrodzie zarówno wiosną, jak i jesienią. Podczas wiosennego sadzenia, biorąc pod uwagę wcześniejsze przygotowanie terenu, które wykonano jesienią, konieczne jest następnie wykopanie dołków. Wcześniej teren powinien być oczyszczony z gruzu, chwastów, kamieni i resztek roślinnych. W zależności od wielkości systemu korzeniowego, przygotowuje się dwa rodzaje otworów do sadzenia, na lekkiej glebie powinno to być 50 cm szerokości i taka sama głębokość, a w glebach ciężkich 70 cm szerokości, na podobnej głębokości. Przed sadzeniem dokładnie oglądamy system korzeniowy, usuwając wszystkie uszkodzone, martwe i połamane korzenie. Umieszczamy sadzonkę w dołku, stosując drenaż na jego dnie i dodając niewielką dawkę nawozu i uzupełniamy żyzną i lekką ziemią, dokładnie ubijając miejsce wokół korzeni. Następnie obficie podlewamy dbając o regularność tego zabiegu.
Podlewanie clematisów:
Bardzo ważnym aspektem w zapewnieniu prawidłowej pielęgnacji roślinom jest podlewanie. Po posadzeniu powinno się podlewać młode rośliny przynajmniej raz w tygodniu, a podczas upałów częstotliwość podlewania należy zwiększyć do dwóch razy na tydzień. Nie zaleca się podlewania silnym strumieniem skierowanym wprost na system korzeniowy. Może to spowodować odsłonięcie systemu korzeniowego, który stanie się narażony na przesuszenie, a także możemy uszkodzić delikatny pęd główny pnącza.
Nawożenie:
Jeżeli podczas wiosennego sadzenia, do gleby został już dodany nawóz, to kolejną dawkę nawozu mineralnego potasowo-fosforowego, pnącza powinny otrzymać jesienią. Nawóz z przewagą potasu i fosforu wpływa na kwitnienie, wybarwienie kwiatów, ich ilość oraz długość kwitnienia.
- Nawożenie wiosenne: okres wzrostu pędów i liści. Stosujemy nawozy azotowe, możemy użyć również roztworu z obornika kurzego lub saletry amonowej.
- Okres zawiązywania pąków - połącz nawożenie organiczne wraz z mineralnym, nawożąc rośliny specjalnymi nawozami dla roślin kwitnących.
- Nawożenie letnie - jeżeli rośliny kwitną, to raz w miesiącu stosujemy nawożenie dolistne lub doglebowe roztworami nawozów potasowo-fosforowych. Pod koniec lata, dawka powinna ulegać zmniejszeniu.
- Nawożenie po kwitnieniu - po kwitnieniu można dodawać superfosfat, siarczan potasu lub specjalistyczny nawóz jesienny zawierający optymalną dawkę wszystkich składników.
Uprawa powojników w pojemnikach:
Oprócz otwartej przestrzeni można również uprawiać Clematisy w donicach, które mogą znaleźć się tarasie, balkonie czy patio. Pojemnik może być wykonany z ceramiki, drewna lub specjalnego ‘’oddychającego’’ tworzywa sztucznego. Donica powinna mieć przynajmniej 60 cm średnicy oraz 50 cm wysokości. Na dnie układa się kilkunastocentymetrową wartwę żwiru, tłuczonych cegieł lub keramzytu. Pozostałe miejsce wypełnia się lekką i żyzną glebą próchniczą. Ważne jest również miejsce, najlepiej aby nie było zlokalizowane w pełnym słońcu, gdyż nagrzewający się pojemnik negatywnie wpływa na system korzeniowy roślin. Po posadzeniu Clematisa do doniczki puste miejsce obsadzamy jednorocznymi kwiatami, które osłonią dolną część pędu przed promieniami słonecznymi.
Aby podeprzeć rośliny, zainstaluj drabinkę lub kratkę, którą można umieścić bezpośrednio w donicy lub postawić pojemnik przy ścianie na której zawieszona jest podpora dla pnącza. Po 2-3 latach rośliny wymagają przesadzenia do nowego pojemnika lub całkowitej wymiany podłoża w donicy.
Mamy nadzieję, że nasze porady będą pomocne i zdecydujesz się na uprawę tych niezwykłych i barwnych pnączy we własnym ogrodzie lub na balkonie!