Dział konsultacji
0

Uprawa i rozmnażanie begonii

Begonie to popularne rośliny doniczkowe i ogrodowe. Niektóre odmiany uprawiane są ze względu na ich kwiaty, podczas gdy inne cenione są za efektowne liście. Wszystkie z nich mają pochodzenie tropikalne lub subtropikalne. Kwiaty występują w całej gamie kolorów - od kremowej bieli i delikatnego różu, po odcienie głębokiej purpury i szkarłatnej czerwieni. Rodzaj Begonia zawiera ponad 1200 znanych gatunków z rodziny begoniowatych i jest to jedna z największych grup roślin kwitnących.


 

Mimo to identyfikacja begonii jest stosunkowo prosta, gdyż dzielą się na trzy główne typy:
 

  1. Begonia stale kwitnąca - korzenie tej begonii wyglądają jak korzenie pozostałych roślin ogrodowych. Te atrakcyjne rośliny jednoroczne są dostępne w najróżniejszych odmianach barwnych i wykorzystywane do dekorowania rabat, skrzynek okiennych i kwietników. Są rozmnażane głównie z nasion, ale również bulw.
  2. Begonia bulwiasta -  cała część nadziemna wyrasta z okazałej bulwy. Są znane z długiego i obfitego kwitnienia do późnej jesieni oraz wyjątkowo okazałych pełnych lub pojedynczych kwiatów, które mogą malowniczo przewieszać się między liśćmi. Mogą być rozmnażane z nasion i bulw.
  3. Begonia kłączowa - uprawiana ze względu na efektowne, duże liście, które mogą przybierać najróżniejsze barwy, od bieli i różu, aż po czerwień i bordo. Wiele z nich również pięknie mieni się w świetle. Rośliny wyrastają z długich, pełzających, podziemnych kłączy. Do tej niezwykłej grupy zaliczamy m.in. begonię Rex, która zachwyca perłowo-różowymi liśćmi z czerwonymi, czarnymi i bordowymi wzorami. Tę grupę begonii rozmnażamy za pomocą nasion i liści.


Uprawa i pielęgnacja begonii wiecznie kwitnącej:
 

Jedna z największych zalet tej begonii jest to, że doskonale rośnie zarówno w gruncie, jak i doniczkach na balkonach i tarasach. Roślina kwitnie obficie, gdy jest uprawiana na odpowiedniej wystawie, we właściwej glebie. Nie bez znaczenia jest także temperatura i wilgotność podłoża.

Stanowisko:

Begonia najlepiej rozwija się w chłodniejszych, półcienistych miejscach w ogrodzie. Zdecydowanie nie może rosnąć w pełnym słońcu. Dobrze radzi sobie na wystawie wschodniej i zachodniej.

Gleba:

Dla tej grupy najbardziej odpowiednia jest mieszanka piasku, gleby liściastej, torfu i próchnicy w proporcjach 1:2:2:1. Możemy użyć również gotowych mieszanek dla roślin kwitnących lub samodzielnie skomponować swoją mieszankę.

Podlewanie:

Begonie najlepiej rozwijają się w glebach stale lekko wilgotnych, ale nie mokrych. Toleruje krótkotrwałe susze i bardzo szybko regenerują się po obfitym podlaniu. Rośliny podlewamy ostrożnie bezpośrednio na system korzeniowy nie mocząc liści, gdyż może to prowadzić do występowania chorób grzybowych.


 

Rozmnażanie begonii:
 

Rozmnażanie begonii przez sadzonki:
 

Aby rozmnażać begonie w ten sposób, należy wybrać zdrowe, silne i okazałe rośliny. Do cięcia używamy ostrego noża lub żyletki. Nie używamy sekatora, ponieważ podczas cięcia miażdży on kruche pędy rośliny. Odcięte sadzonki oczyszczamy z dolnych liści i wstawiamy do pojemników z czystą wodą, w której będą zanurzone jedynie końcówki pędów. Po ukorzenieniu przesadzamy je do doniczek wypełnionych lekkim, torfowym substratem i utrzymujemy stałą wilgotność. Doniczki z sadzonkami można przykryć przezroczystą pokrywą lub ustawić je w szklarni. Gdy zauważymy objawy przyjścia się roślin w postaci nowych przyrostów, zdejmujemy pokrywę i po 2-3 tygodniach sadzimy młode bagonie na miejsce stałe.


Rozmnażanie begonii z nasion:
 

Od stycznia do lutego wysiewa się nasiona begonii do doniczek lub skrzynek wypełnionych lekkim substratem. Po wysiewie przysypuje się je niewielką warstwą piasku, delikatnie ugniata i przykrywa szybą lub folią. Pojemniki z wysianymi nasionami ustawia się na ciepłym (23-25 stopni) i jasnym parapecie lub w szklarni. Należy pamiętać o codziennym wietrzeniu i usuwaniu skondensowanej pary ze ścianek szklarni lub folii.
Warunki sadzenia i pielęgnacji begonii bulwiastej:
 

Stanowisko:
 

Begonia bulwiasta powinna być uprawiana w miejscach półcienistych, czy to na balkonie czy w ogrodzie. Jeżeli nasza zielona przestrzeń zlokalizowana jest w pełnym słońcu, nic straconego! Posadź begonię wśród innych, wyższych roślin, których liście osłonią je przed palącym słońcem. Uprawiaj begonie w miejscach mało przewiewnych, gdyż ich kruche pędy są podatne na złamanie.
 

Podłoże:

Gleba powinna być lekka, przepuszczalna z dużym udziałem torfu, ziemi liściastej, piasku i próchnicy. Do podłoża warto dodać granulowany nawóz potasowo-fosforowy o przedłużonym działaniu. Nawozy azotowe można stosować wyłącznie do połowy lipca.

Wilgotność:

Pamiętaj o częstym podlewaniu begonii, a podczas upalnych dni nawet codziennie, gdyż wymagają one dużej wilgotności podłoża. Jesienią ogranicza się podlewanie, aż do naturalnego zaschnięcia całej, nadziemnej części rośliny.

Sadzenie:
 

Bulwy begonii mogą trafić do gruntu po wiosennych przymrozkach. Wcześniej można sadzić je do donic, gdzie skiełkują i wykształcą kilka liści. Podrośnięte begonie przesadza się następnie na miejsce stałe do gruntu lub docelowych doniczek na balkon. Przed sadzeniem warto zdezynfekować bulwy i zaprawić je środkami grzybobójczymi. Bulwy begonii sadzi się zaokrągloną stroną do dołu, tak, aby niewielkie zagłębienie znalazło się w górnej części. Wyrosną z niego nowe pędy.

Begonia można stać się prawdziwą pięknością Twojego ogrodu i balkonu. Najwyższej jakości bulwy i nasiona możesz zamówić na naszej stronie internetowej GradinaMax.
 

Opublikowane przez: 27 lut 2021
Wyświetlenia: 6819
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex