Lawenda to srebrzysty krzew o jasnych liliowych lub różowych kwiatach, tworzący bajkową atmosferę i odmieniający każdy krajobraz. Zapach lawendy może być uspokajający i relaksujący, łagodząc stres i poprawiając sen.
Lawenda jest jedną z podstawowych roślin do aromaterapii, a przy tym jest łatwa w uprawie domowej. Dobrze radzi sobie w doniczkach i pojemnikach i może być używana do dekoracji balkonów i tarasów, tworząc przytulne kąciki relaksacyjne.
Sekrety lawendy
Lawenda pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, Półwyspu Arabskiego i Indii. Temperatura nigdy nie spada tam poniżej +5°C. Należy wziąć to pod uwagę podczas uprawy lawendy na balkonie. Jeśli pojemnik będzie stał zimą na zewnątrz, należy wybrać najbardziej odporną na mróz odmianę lawendy wąskolistnej (lavandula angustifolia). Do użytku w pomieszczeniach nadają się miniaturowe hybrydy i lawenda szerokolistna (lavandula latifolia).
Lawenda jest rośliną kochającą słońce. W domu można ją uprawiać tylko w najjaśniejszych oknach, południowych, zachodnich i południowo-zachodnich loggiach.
Do uprawy lawendy nadają się wyłącznie szerokie donice - dorosły krzew będzie potrzebował pojemnika o średnicy co najmniej 30 cm. Roślina dobrze radzi sobie w pojemnikach plastikowych i ceramicznych.
Uprawa z nasion
Nasiona lawendy wymagają stratyfikacji, która zajmuje dużo czasu. Sadzonki będą jednak silne, zdrowe i przystosowane do lokalnego klimatu. Ponadto nasiona są tańsze niż dorosłe rośliny ze szkółki. Nasiona mają bardzo długi okres trwałości - mogą kiełkować nawet po 5 latach leżenia w domu.
Przed siewem:
-
Wymieszaj nasiona lawendy z mokrym piaskiem.
-
Umieścić w szczelnych torebkach lub pojemnikach.
-
Umieścić na 8 tygodni w lodówce lub pomieszczeniu o temperaturze +5°C.
Można przeprowadzić naturalną stratyfikację. W tym celu nasiona wysiewa się pod koniec listopada i ściółkuje. Pojemnik jest przechowywany na zewnątrz przez całą zimę. Pierwsze kiełki pojawią się w kwietniu.
Sadzonki
Lawenda może być pięknie rozmnażana przez sadzonki. Sadzonki ścina się wiosną z zeszłorocznych gałęzi. Każda sadzonka powinna mieć około 10 cm długości. Usuń dolne liście i umieść gałązki w mieszance ziemi z perlitem i wapnem. Sadzonki pozwalają zachować ulubioną odmianę i uzyskać kwitnące rośliny szybciej niż z siewu.
Podział krzewów
Dojrzałe krzewy lawendy można odmłodzić poprzez podział i uzyskanie nowego materiału nasadzeniowego. Można to zrobić wiosną lub jesienią.
Jak podzielić krzew:
-
Wykop roślinę.
-
Podzielić na kilka kawałków nożem lub ostrą łopatką.
-
Każda część musi mieć własne korzenie.
Pielęgnacja lawendy
Lawenda południowa dobrze rośnie w lekko osuszonej glebie. Idealnie jest wypełnić pojemnik gotową ziemią lawendową, która będzie zawierać wapno i popiół drzewny.
Pamiętaj, aby umieścić drenaż na dnie doniczki, aby woda nie stagnowała. Lawenda bardzo dobrze znosi suchą glebę. Można ją podlewać raz w tygodniu latem i raz na dwa tygodnie zimą. Młode rośliny lubią kąpiele, starsze nie.
Ważne: Nie spryskiwać kwitnącej lawendy, w przeciwnym razie kwiaty opadną.
Nawożenie
Wiosną warto zasilić dojrzałe krzewy złożonym nawozem mineralnym. Zamiast nawożenia można przesadzić krzew do większej doniczki. Lawenda ma delikatne korzenie, dlatego należy przesadzać ją ostrożnie.
Nawozy potasowe i fosforowe są przydatne latem, należy unikać nawozów azotowych. Zimą warto przyciąć rośliny pozostawione na zewnątrz na poziomie gleby i przykryć warstwą ściółki lub kompostu - zapewni to roślinom odżywienie wczesną wiosną i sprowokuje dobry wzrost.
Osobliwości uprawy lawendy w doniczce
Upewnij się, że woda nie stagnuje w podstawce. Na zimę umieścić pojemnik z dala od grzejników. Aby utrzymać zwarty pokrój krzewu, należy przycinać i przycinać roślinę przez całe lato. Ścięte gałęzie można wykorzystać do produkcji saszetek.
Lawenda doniczkowa dobrze radzi sobie na świeżym powietrzu, gdzie temperatura i wilgotność są idealne. Dlatego w ciepłym sezonie staraj się wynieść lawendę doniczkową na powietrze: umieść ją na balkonie, loggii, tarasie lub werandzie. Jeśli nie jest to możliwe, należy częściej otwierać okna w celu zapewnienia wentylacji.
Rośliny kochające słońce często cierpią z powodu chorób grzybiczych i przędziorków w pomieszczeniu. Jeśli pojawią się infekcje, należy zastosować fungicydy dla roślin domowych. Prysznic lub środki owadobójcze pomogą w walce z roztoczami.
Przestrzegając prostych zasad, można uprawiać zdrową i piękną lawendę, która nawet w pomieszczeniach będzie zachwycać zapachem i kwitnieniem przez wiele lat.