Pelargonie są od dawna ulubieńcami większości ogrodników. Są łatwe w uprawie, kolorowe i wydzielają przyjemny, lekko cytrynowy zapach. Rośliny pochodzą z Południowej Afryki i obecnie wyróżniamy aż 300 gatunków i odmian. Jeżeli szukasz rośliny, która w czasie kwitnienia zapiera dech w piersiach, jest odporna na suszę i mocne słońce, a przy tym może zdobić skrzynki balkonowe, wiszące kosze czy rabaty w ogrodzie, to pelargonie będą doskonałym wyborem! Chociaż rośliny te mogą być trzymane na świeżym powietrzu podczas cieplejszej części roku, zazwyczaj przechowuje się je w pomieszczeniach na zimę. Alternatywnie, przy doświetlaniu mogą rosnąć i kwitnąć w pomieszczeniach przez cały rok.
Dziś porozmawiamy jak wyhodować piękne pelargonie z nasion na domowym parapecie:
Przygotowanie do wysiewu:
Jeżeli chcemy uzyskać jak najlepsze rezultaty i duży procent skiełkowanych nasion nie możemy zapominać o odpowiednim ich przygotowaniu.
- Wybór nasion - wybierz świeże nasiona od sprawdzonego producenta. Najlepiej, gdy będą zdatne do wysiewu przynajmniej przez dwa lata od zakupu. Opakowanie powinno być nienaruszone, czyste i niezawilgocone.
- Skaryfikacja - aby przyspieszyć proces kiełkowania nasion, można delikatnie naruszyć zewnętrzną część łupiny. Należy to zrobić jednak bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić wnętrza nasion.
- Namaczanie - po zabiegu skaryfikacji, kolejny etap to namaczanie nasion przez kilka godzin w letniej wodzie. Nasiona można również wyłożyć na wilgotną ligninę i spryskiwać ją wodą od czasu do czasu.
- Odkażanie podłoża - możesz zakupić gotowe podłoże do wysiewu w sklepie ogrodniczym lub kupić ziemię darniową i wymieszać ją z torfem i piaskiem. Przygotowaną glebę wypraża się w gorącym piekarniku przez kilka minut.
- Dezynfekcja - po moczeniu nasion w wodzie, powinny następnie trafić na kilka godzin do pojemnika z przygotowanym roztworem do zaprawiania nasion.
Wysiew pelargonii:
Pojemniki:
Nasiona pelargonii najlepiej jest wysiewać do niewielkich, szerokich doniczek o wysokości ok. 5 cm. Inną opcją jest wysiew do wielodoniczek czyli plastikowych palet z otworami i odpływem na ich dnie.
Wysiew:
Pojemniki lub doniczki wypełniamy przygotowanym wcześniej podłożem i zostawiamy od góry ok. 1,1,5 cm wolnej przestrzeni. Zapałką lub patyczkiem wykonujemy niewielkie wgłębienie. Umieszczamy w nim nasiona i zasypujemy niewielką warstwą podłoża. Następnie spryskujemy obficie podłoże letnią wodą. W celu utrzymania stałej wilgotności, doniczki przykrywamy folią i wykonujemy w niej kilka drobnych otworów np. wykałaczką, aby dochodziło do cyrkulacji powietrza.
Wysiew w krążkach torfowych - druga metoda uzyskania rozsady jest równie skuteczna. Namocz krążki torfowe w ciepłej wodzie, aby zwiększyły swoją objętość. Po namoczeniu nasion wykonaj w krążkach otwory i posadź nasiona. Po wschodach siewki możesz przesadzić do docelowego pojemnika razem z krążkiem torfowym, który rozłoży się w glebie.
Pielęgnacja siewek pelargonii:
Gdy zauważysz pierwsze siewki pelargonii ściągnij folię z pojemników i postaw doniczki lub skrzynki w dobrze naświetlonym miejscu. Podlewaj je bardzo delikatnie np. spryskiwaczem lub zakraplaczem, aby nie uszkodzić kruchych łodyżek. Poczekaj, aż siewki wykształcą przynajmniej dwie pary liści właściwych, a następnie możesz przesadzić je do osobnych pojemników.
Po wiosennych przymrozkach, gotową rozsadę należy posadzić do docelowych donic i skrzynek na balkonie. Pelargonie dobrze radzą sobie na nasłonecznionym stanowisku, są odporne na krótkotrwałe susze i bardzo dobrze regenerują się po podlaniu. Na długość i obfitość kwitnienia, największy wpływ ma duży udział składników pokarmowych w glebie, dlatego nie można zapominać o regularnym nawożeniu roślin i zastosowaniu żyznej, próchnicznej gleby.