Dział konsultacji
0

Uprawa tulipanów

Tulipany należą do najładniejszych i najbardziej popularnych wiosennych kwiatów cebulowych. Są bardzo chętnie wybierane do uprawy zarówno w ogrodach przydomowych, zieleni miejskiej, jak i na balkony i tarasy. Cebulki tulipanów można pędzić i cieszyć się ich kwiatami również zimą w naszych domach. Znanych jest tysiące odmian o najróżniejszych kształtach i barwach kwiatów. W zależności od odmiany, tulipany mogą kwitnąć w odmiennych terminach, dzięki czemu możemy uzyskać bajecznie kolorowe rabaty od marca, aż do końca maja. Nieskomplikowana uprawa i niewielkie wymagania, to kolejne zalety tego gatunku. Poświęć chwilę na lekturę naszego artykułu i przekonaj się, że tulipany powinny znaleźć się również w twoim ogrodzie.

Odmiany tulipanów.

Wybór gatunku i odmiany tulipanów do naszego ogrodu może być nie lada wyzwaniem. Istnieje ponad 100 gatunków i wiele wariantów odmianowych. Jednak każdy miłośnik kwiatów może dobrać coś odpowiedniego dla siebie. Niskie odmiany np. tulipany botaniczne najlepiej sprawdzą się w trudno dostępnych miejscach pod drzewami i krzewami, na skalniakach, trawnikach wśród krokusów czy z przodu rabaty. Tulipany Triumph natomiast rosną na grubych i silnych łodygach, dzięki czemu można nimi obsadzać wietrzne miejsca np. ronda czy skwerki w zieleni miejskiej. Tulipany pełne, strzępiaste i papuzie, to najlepszy wybór odmian do dekorowania wazonów i wykonywania pięknych kompozycji.

Tulipany papuzie - ich fantazyjnie ukształtowane i wybarwione płatki o przypominają pióra rajskich papug. Kwiaty najczęściej wielokolorowe pokazują swe wdzięki w drugiej połowie maja. Przykłady: Black Parrot, Apricot Parrot, Blue Parrot.

Tulipany Triumph - wielkokwiatowe odmiany o wysokich pędach, osiągają od 40 do 60 centymetrów, najbardziej popularne ze względu na urodę i wysoką odporność. Przykłady: Gavota, Holland Queen, Ronaldo, Andre Citroen.

Tulipany pełne - odmiany o dużych kwiatach, mocno wypełnionych płatkami. Przypominają kwiaty róż lub piwonii. Doskonałe do bukietów. Przykłady: Angelique, Black Hero, Blue Diamond, Dance Line, Double Polar.

Tulipany botaniczne - niskie, bardzo odporne gatunki o pojedynczych kwiatach, które sprawdzą się w mało dostępnych miejscach. Przykłady: Lilac Wonder, Little Beauty, Red Hunter, Lady Jane.

Tulipany strzępiaste - piękne odmiany o eleganckich kwiatostanach zbudowanych z podłużnych płatków, postrzępionych na końcach. Odporne na mróz i choroby. Przykłady: Barbados, Black Jewel, Lion King, Lambada, Daytona

Tulipany Darwina - wysokie i odporne odmiany o pojedynczych kwiatach w klasycznych kształcie. Występują w najróżniejszych kolorach. Przykłady: Fostery King, Golden Parade, Mystic van Eijk.

Najważniejsze czynniki gwarantujące nam powodzenie w uprawie tulipanów to:

  • Odpowiednia gleba o właściwej kwasowości
  • Regularne nawożenie podczas okresu wegetacyjnego
  • Podlewanie w czasie suszy
  • Ogławianie tulipanów po kwitnieniu
  • Właściwe stanowisko
  • Sadzenie jesienne i wykopywanie tulipanów po kwitnieniu

1. Podłoże.

Przed sadzeniem cebulek tulipanów powinniśmy przygotować w odpowiedni sposób podłoże. Konieczne jest oczyszczenie gleby z wieloletnich i jednorocznych chwastów, kamieni, patyków, liści i innych pozostałości roślinnych. Następnie powinniśmy dążyć do uzyskania najlepszego typu gleby dla tych roślin czyli podłoża lekkiego, przepuszczalnego ale żyznego i bogatego w składniki odżywcze. Gdy w naszym ogrodzie występuję jałowa gleba piaszczysta, wzbogacamy ją dodając kompost, a w przypadku gliniastej gleby rozluźniamy ją dodając do podłoża piasek. Najlepszym odczynem pH jest odczyn zbliżony do obojętnego.;

2. Stanowisko.

Dla tulipanów powinniśmy wybrać miejsce w którym nie rosły do tej pory inne rośliny cebulowe. W innym przypadku istnieje ryzyko przeniesienia czynników chorobotwórczych lub szkodników na cebulki. Tulipany najlepiej czują się w miejscach słonecznych lub półcienistych. W pełnym słońcu u niektórych odmian o jaskrawych kwiatach, kwiaty mogą tracić barwę i szybciej więdnąć. Niewskazany jest jedynie półcień, gdyż na takim stanowisku rośliny mogą nie zakwitnąć lub kwiaty będą niewielkie i słabo wybarwione.

3. Podlewanie i nawożenie.

W uprawie tulipanów istnieje ważna reguła, które mówi, że korzystniej jest lekko przesuszyć tulipany niż je przelać. Podlewanie wymagają jedynie podczas zawiązywania liści i pędów kwiatowych oraz zaraz tuż po posadzeniu. Wtedy podlewa się je regularnie, ale dużą ilością wody. Źle znoszą natomiast wilgoć w okresie lata, kiedy wchodzą w okres spoczynku po wiośnie. Może się wtedy zdarzyć, że cebulki zgniją i nie obudzą się kolejnej wiosny. Podczas sadzenia warto jest podsypać kompostu lub suszonego obornika. Ze składników odżywczych zawartych w naturalnych nawozach, rośliny będą korzystać do wiosny. Gdy tulipany zaczną wypuszczać pędy kwiatowe, to przychodzi czas na nawożenie mineralne. Nawozi się nawozami przeznaczonymi dla roślin kwitnących. Znajdziemy w nich większą dawkę potasu i fosforu w porównaniu z azotem.

4. Sadzenie.

Do uprawy wybieramy jedynie zdrowe, jędrne cebulki bez widocznych plam i uszkodzeń. Należy odrzucić wszystkie pozbawione suchej łuski okrywającej cebule, wyschniętych, przebarwionych z miękkimi fragmentami świadczącymi o zgniliźnie. Nie powinny jeszcze wypuszczać liści, ani korzeni. Cebulki powinno posadzić się w jak najszybszym czasie po zakupie. Dłuższe przechowywanie w nieodpowiednich warunkach może wpłynąć na ich jakość. Najlepszy czas na posadzenie cebulek do gruntu przypada na okres od połowy września do połowy października. Przy ciepłej jesieni możliwe jest przedłużenie okresu sadzenia nawet do listopada. Głębokość sadzenia przypada na trzykrotną wysokość danej cebulki i jest to zwykle około 8 do 15 centymetrów. W glebach cięższych, cebulki sadzi się płycej niż w lekkich i piaszczystych. Po posadzeniu rośliny podlewa się obficie. Dużym ułatwieniem do sadzenia są koszyczki z plastiku lub metalu, które dodatkowo chronią przed szkodnikami.

Opublikowane przez: 09 sie 2021
Wyświetlenia: 3974
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex