Dział konsultacji
0

Wybieramy rośliny na skalniak

Dobrze wykonany skalniak, obsadzony odpowiednimi gatunkami roślin pozwala na stworzenie niebywałej dekoracji w naszym ogrodzie. Jego wygląd powinien być jak najbardziej zbliżony do wyglądu naturalnych górskich kompozycji. Do stworzenia pięknego skalniaka potrzebujemy odpowiedniego miejsca o słonecznej wystawie, następnie usypujemy odpowiednią ilość gleby i formujemy jak najbardziej naturalnie wyglądające kształty wzniesień i dodajemy różnej wielkości kamienie, układając je kaskadowo. Najlepszą glebą do stworzenia skalniaka jest mieszanka piasku z gliną z dodatkiem podłoża próchniczego. Kamienie jakie możemy wykorzystać to otoczaki, piaskowce, granity lub odłamki różnych skał.

 

 

Na skalniaku najlepiej czują się rośliny wysokogórskie o niewielkich wymaganiach, lubiące przepuszczalne lekkie podłoże, słońce oraz znoszące suszę. Mogą to być zarówno byliny, jak i krzewy, rośliny cebulowe i bulwiaste, a także niskie i płożące się skalniaki. Poniżej przedstawiamy najlepsze propozycje grup roślin do uprawy na skalniakach.

 

Rozchodnik biały Coral Carpet - wieloletnia bylina o bardzo długich, płożących się pędach pędach. Pędy pokryte są wieloma, zgrubiałymi liśćmi, które magazynują wodę w swoich komórkach. Pędy i liście rośliny zabarwione są na czerwony kolor, co stanowi dodatkowy walor dekoracyjny tej odmiany. Kwitnie obficie latem, białymi kwiatami zebranymi w ładne kwiatostany. Roślina częściowo zimozielone, jednak większość pędów zamiera na zimę, aby odrodzić się wiosną.

 

Rozchodnik biały (Sedum) Murale -  wieloletnia, zimozielona bylina o płożącym, niskim pokroju. Dorosłe okazy osiągają zaledwie 20-30 cm długości i 5-10 cm wysokości. Pędy rozchodnika pokryte są drobnymi, zgrubiałymi liśćmi. Latem, pod wpływem promieni słonecznych liście przybierają czerwono-bordowe odcienie. Kwiaty w kształcie gwiazdek pojawiają się obficie na długich pędach. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Poza uprawą na skalniaku nadaje się na murki kwiatowe oraz do donic.

 

Rojnik Queen Elizabeth - ozdobna bylina tworząca okazałe rozety czerwonych u nasady liści i zielonymi obrzeżami. Na całej powierzchni pokryte są gęstym i białym meszkiem. Roślina bardzo szybko się rozrasta, jednak jej pokrój jest niski i osiąga kilka centymetrów. Wokół rozety macierzystej wyrastają młode sadzonki, które po oderwaniu bardzo łatwo można ukorzenić. Kwitnie późną wiosną i latem niezbyt dekoracyjnymi kwiatami na długich łodygach.

 

Rojnik Blue Star - wieloletni rojnik charakteryzujący się bardzo oryginalnym, niebieskawym zabarwieniem liści. Tworzy piękne rozety zbudowane z wielu zgrubiałych, sukulentowych liści. Wokół głównej rozety pojawia się wiele mniejszych rozetek, dzięki czemu roślina bardzo szybko się rozrasta. Poza uprawą na skalniakach wspaniale prezentuje się na murkach kwiatowych, donicach czy skarpach.

 


Żagwin Blue Beauty - płożąca, zimozielona bylina tworząca dywanowy pokrój. Osiąga około 10-15 centymetrów wysokości. Kwitnie bardzo obficie wiosną, w kwietniu i maju. Pędy pokrywają się gęsto niebieskimi, drobnymi kwiatkami z żółtym oczkiem o średnicy ok. 1,5 cm. Po kwitnieniu warto jest ją przyciąć dzięki czemu powtórzy kwitnienie latem. Doskonały do uprawy na skalniakach, murkach, klombach i jako roślina okrywowa. Pędy przewieszają się tworząc kaskady.

 

Żagwin Red Carpet - przepiękna bylina o niskim pokroju tworząca gęste poduszki szaro-zielonych liści. Kwitnie bardzo obficie późną wiosną czerwonymi kwiatkami zbudowanymi z czterech płatków. Przez swój wyjątkowy wygląd podczas kwitnienia jest jedną z napiękniejszych i najbardziej popularnych roślin z przeznaczeniem na skalniak, a także na murki kwiatowe, klomby i do pojemników.

 

Na skalniakach sprawdzą się również jednoroczne rośliny tj. aksamitki, loelie, bratki, astry, lwie paszcze i inne niskie gatunki. Rośliny jednoroczne, to doskonałe wypełnienie i dodanie kolorów na sklaniak, gdy wszystkie byliny już przekwitną. Warto jest również wybrać rośliny iglaste, np. płożące jałowce, karłowe sosny i świerki. Ich największą zaletą jest to, że przez cały rok pozostają zielone i stanowią piękną dekorację naszego skalniaka.

 

Istnieje kilka zasad, które mają kluczowy wpływ na całoroczny wygląd naszego skalniaka:

 

  • Zaleca się wybór gatunków i odmian o różnym terminie kwitnienia, aby skalniak przez cały sezon pozostawał kolorowy
  • Wybierajmy rośliny o kwiatach ładnie współgrajacych kolorystycznie ze sobą
  • Kierujmy się również wzrostem docelowym roślin, wyższe powinny być sadzone z tyłu, a niższe z przodu skalniaka
  • Pomiędzy roślinami należy zachować odstępy, aby mogły naturalnie się rozrastać i nie konkurować o wodę, światło i składniki odżywcze
  • Przed sadzeniem przygotujmy odpowiednio podłoże, a także dobierajmy gatunki wg nasłonecznienia naszego skalniaka. Istnieją odmiany, które najlepiej czują się w pełnym słońcu, natomiast inne lepiej będą rosły w półcieniu.

 

 

Opublikowane przez: 12 mar 2019
Wyświetlenia: 8578
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex