Wielkimi krokami zbliża się wiosna, czas wzmożonej pracy w domu i ogrodzie. Wielu miłośników ogrodu decyduje się na uprawę warzyw z rozsady. Jest to najtańszy i najszybszy sposób na uzyskanie dużej ilości sadzonek warzyw. Pozwala również na uprawę gatunków, które pochodzą z cieplejszego regionu i ich okres wegetacyjny jest za krótki, aby można było wysiewać je wprost do gruntu. Dzięki uprawie z rozsady doczekamy się również szybszych plonów. Z naszego poradnika dowiesz się, które gatunki warto jest uprawiać na parapecie lub pod osłonami, a które korzystniej jest wysiewać bezpośrednio do gruntu. Poznasz również terminy wysiewu i jak się do tego przygotować.
Które warzywa uprawiamy z rozsady, a które można wysiewać wyłącznie do gruntu?
- z rozsady - seler, papryka, kalafior, pomidor, kapusta, kalarepa
- z rozsady i do gruntu - ogórek, por, cebula, sałata, dynia, kabaczki, cukinia
- wyłącznie do gruntu - marchew, pietruszka, rzepa, groch, fasola, rzodkiewka, buraki, kukurydza
Termin siewu z rozsady:
Termin siewu w głównej mierze zależy od długości wegetacji danego gatunku oraz wymagań cieplnych. Produkcję rozsady możemy rozpocząć mniej więcej od połowy lutego i w tym czasie wysiewamy por, seler, bób, karczoch, brokuły, cebulę, kalafior, kalarepę, koper włoski i sałatę. Następnie na przełomie lutego i w marcu wysiewamy: seler naciowy i korzeniowy, boćwinę, bób, sałatę masłową, brokuł zwykły i gałązkowy.
Termin siewu do gruntu:
Pierwsze gatunki warzyw do gruntu wysiewamy już w marcu, niektóre jednak muszą być wysiane na rozsadniku. W marcu wysiewamy: szpinak, rzodkiewka, por (rozsadnik), cebula zwyczajna, koper, pietruszka korzeniowa, marchew. Jednak najlepiej jest to zrobić najwcześniej w połowie marca, kiedy będziemy mogli spodziewać się przyjaźniejszej aury dla roślin. W kwietniu wysiewamy wszystkie rośliny, które można wysiać również w marcu, a także: koper, pietruszkę naciową, szpinak, marchew, rzodkiewkę, brukselkę. W drugiej połowie można wysiać skorzonerę oraz buraka ćwikłowego. W maju przychodzi czas na wysiew: brukwi (rozsadnik), brukselki, buraka, cukini, cykorii, dyni, fasoli, jarmuż, kapusta chińska, kukurydza, ogórki. W czerwcu wysiewamy: buraki, fasolę szparagową, kalafior, jarmuż, koper, marchew i sałatę.
Podstawy wysiewu na rozsadę:
- Pojemniki: Do uprawy warzyw z rozsady konieczne są odpowiednie pojemniki. Mogą to być: doniczki, skrzynki, wielodoniczki, palety, tacki wielorazowe plastikowe lub celulozowe. Te ostatnie można umieścić w gruncie wraz z sadzonkami. Doniczki po pewnym czasie ulegną rozłożeniu.
- Podłoże: Podłoże, obok odpowiednich pojemników i oświetlenia, stanowi najważniejszy czynnik warunkujący sukces w uprawie rozsady. Zalecamy zakupienie podłoża lekkiego, próchniczego, żyznego, które w łatwy sposób przepuszcza wodę i jest dobrze napowietrzone. Dobrze, aby posiadało dodatek torfu oraz piasku. Do podłoża nie można dodawać nawet niewielkich ilości nawozu. Ziemia sama w sobie zawiera wystarczającą ilość składników odżywczych, a nawóz z łatwością mógłby spalić delikatne korzenie siewek.
- Stanowisko: Doniczki lub paletki z nasionami, po wysiewie ustawiamy w ciepłym i jak najjaśniejszym miejscu. Najbardziej odpowiednie będzie południowe lub południowo-zachodnie stanowisko. Grzejnik znajdujący się pod oknem moze nadmiernie wysuszać glebę lub siewki, dlatego należy kontrolować regularnie stopień nawilżenia podłoża.
- Pikowanie: Pikowanie polega na wybieraniu najsilniejszych siewek spośród pozostałych i oddzielanie ich od reszty. Jest to o tyle ważne zabieg, że pozwala na uzyskanie rozsady jak najlepszej jakości, która z łatwością się przyjmie i wyda bogaty i zdrowy plon.
- Hartowanie: Hartowanie siewek pomaga im w przystosowaniu się do warunków i temperatury panującej na zewnątrz. Należy to zrobić ok. 2 tygodnie przed planowanym wysadzeniem roślin do gruntu. Każdego dnia pojemniki z siewkami wystawia się na kilka godzin i z każdym dniem wydłuża ten czas, aż będą już gotowe do posadzenia.
Jak widać, wysiew warzyw na rozsadę lub do gruntu nie jest skomplikowaną czynnością i przy minimum wysiłku możemy samodzielnie uzyskać zdrowe i ekologiczne sadzonki warzyw. Mamy nadzieję, że nasze porady przydadzą Ci się w stworzeniu swojego własnego warzywnika.
Opublikowane przez: 03 lut 2021
Wyświetlenia: 5553