Pomidory - bardzo lubiane i jedne z najbardziej popularnych warzyw na naszych talerzach. Ich popularność wynika z nieskomplikowanej uprawy, mnogości odmian, a także możliwości uprawy zarówno w gruncie, jak i w donicach na balkonach. Nie bez znaczenia są również doskonałe walory smakowe i wartości odżywcze tych warzyw. Pomidory są naturalnym źródłem witamin C, E, K, B1, B2, a także sodu, magnezu, potasu i fosforu. Luty, to miesiąc w którym możemy zacząć przygotowywać pierwsze rozsady warzyw do naszego ogrodu.
Wysiew nasion pomidorów:
Uprawę pomidorów powinniśmy rozpocząć od wybrania odpowiednich do naszych warunków odmian, a także zgromadzić pojemniki oraz podłoże do wysiewu. Nasiona możemy zakupić praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym. Warto jest jednak wybrać sprawdzony i pewny sklep specjalistyczny, który zagwarantuje nam świeże i przechowywane w odpowiednich warunkach nasiona, które będą zdolne do kiełkowania i wydadzą nam obfite i zdrowe plony. Nasiona pomidorów do uprawy z rozsady wysiewamy od lutego do kwietnia pod osłonami na kiełkowniku lub na parapecie w mieszkaniu.
Co musimy przygotować przed wysiewem nasion:
- nasiona pomidorów gruntowych lub doniczkowych
- doniczki lub specjalne multipalety do rozsady
- lekkie i przepuszczalne podłoże
- spryskiwacz lub niewielka konewka
- folia do przykrycia pojemników
Podłoże i doniczki:
Możemy zakupić specjalnie przygotowaną mieszankę do wysiewu warzyw lub przygotować podłoże samodzielnie z mieszanki gleby kompostowej lub torfowo-kompostowej. Ważne jest to, aby gleba była lekka i przepuszczalna. Aby uzyskać taki efekt, warto dodać do podłoża perlitu lub wermikulitu. Nasiona możemy wysiać w multipaletach zbudowanych z bardzo dużej ilości niewielkich przegródek lub w większych, pojedynczych doniczkach.
Wysiew pomidorów krok po kroku:
- Po wysianiu nasion równomiernie, przykrywa się je ok. 0,5-1 cm warstwą podłoża i kolejno delikatnie zwilża się podłoże np. przy pomocy ręcznego spryskiwacza lub konewki uważając, aby nie wypłukać nasion.
- Wysiane pomidory trzymamy w cieple zapewniając wysoką temperaturę pokojową powyżej 20 stopni C.
- Pojemniki można również przykryć folią nie zapominając o regularnym wietrzeniu naszej uprawy.
- Gdy pojawią się siewki, doniczki ustawiamy w chłodniejszym miejscu, gdzie panuje temperatura ok. 15-20 stopni i czekamy na wytworzenie pierwszych liści właściwych przez młode rośliny.
- Aby prawidłowo się rozwijały należy je popikować pojedynczo do doniczek wybierając najsilniejsze i największe i bez objawów chorób siewki.
- W drugiej połowie maja, po tzw. Zimnych ogrodnikach możemy przesadzić gotowe sadzonki na miejsce stałe do gruntu lub większych pojemników na balkonie lub tarasie.
- Wcześniej przez około tydzień konieczne jest hartowanie roślin i tym samym przygotowanie do uprawy na zewnątrz.
Stanowisko uprawy:
Pomidory możemy uprawiać zarówno w gruncie, tunelach foliowych, szklarni lub w pojemnikach. Bez względu na to, gdzie planujemy uprawiać te warzywa, najważniejsze jest zapewnienie im jak najbardziej słonecznego, ciepłego i osłoniętego stanowiska. W miejscu docelowym gleba dla pomidorów powinna być lekka, dobrze napowietrzona, żyzna. W celu naturalnego nawożenia stosujemy rozłożony obornik lub kompost. Podczas kwitnienia i zawiązywania owoców przez rośliny bardzo ważne jest regularne podlewanie i dostarczanie im składników odżywczych.
Mamy nadzieję, że nasze porady dotyczące wysiewu nasion będą pomocne i dzięki nim doczekasz się zdrowych i smacznych owoców z własnych krzaczków pomidorów. Jeżeli szukasz najlepszej jakości nasion, wielu ciekawych odmian, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą nasion pomidorów.