Dział konsultacji
0

7 złotych zasad pielęgnacji roślin domowych

Trudno wyobrazić sobie nowoczesne wnętrze bez kwiatów w pomieszczeniach. Rośliny doniczkowe w ostatnich latach zyskały na popularności i mają coraz więcej zwolenników, którzy ochoczo dzielą się zdjęciami swoich zielonych ‘’przyjaciół’’ w mediach społecznościowych: na instagramie czy facebooku. Trend zyskał nawet swoją nazwę - urban jungle.  Kwiaty we wnętrzach mają szereg zalet: ożywiają atmosferę, dodają uroku i egzotycznego klimatu, ale również oczyszczają powietrze z toksycznych substancji. To, jak pięknie będą wyglądały, zależy przede wszystkim od metod naszej pielęgnacji. Przestrzegając kilku prostych zasad, łatwo jest uzyskać bujną zieleń bez większego wysiłku. 

 

 

Poznaj z nami 7 złotych zasad pielęgnacji roślin domowych:

 

1.Właściwy dobór roślin do naszych warunków.

 

Przy wyborze roślin domowych ważne jest to, aby wziąć pod uwagę szereg parametrów, które pozwolą nam na zapewnienie roślinom jak najlepszych warunków. Podstawą jest wielkość docelowa rośliny. Często można spotkać niewielkie, wręcz miniaturowe sadzonki najróżniejszych kwiatów. Jednak wiele z nich po kilku latach może osiągnąć pokaźne rozmiary np. monstera, kroton, juka czy difenbachia. Przed zakupem warto jest poznać zarówno jej wymagania, jak i rozmiary do jakich urośnie. Małe kwiaty można umieścić na domowym parapecie, jednak już np. palma będzie potrzebowała przestronnego salonu lub oranżerii. 

 

2. Poziom oświetlenia.

 

W przypadku kaktusów, sukulentów, roślin kaudeksowych, hibiskusów czy większości hoji intensywnie światło słoneczne jest niezbędne do prawidłowego ich rozwoju. Cyklameny, fiołki afrykańskie, paprocie, filodendrony czy storczyki będą dobrze czuły się w miejscu półcienistym, gdzie nie docierają bezpośrednie promienie słoneczne, które mogą wyrządzić nieodwracalne szkody na ich liściach. W cienistym miejscu wspaniale będą rosły: zamiokulkasy, sanseverie, bluszcz czy skrzydłokwiat.

 

3. Zasady podlewania. 

 

Brak wilgoci w glebie, jak i jej nadmiar powodują takie same szkody dla roślin. Stały harmonogram podlewania naszych roślin pomoże zapobiegać nadmiernemu przesuszeniu czy przelaniu systemu korzeniowego. Jednak przed podlaniem danej rośliny zawsze powinno się sprawdzić czy podłoże odpowiednio przeschło. Na szybkość przesychania gleby ma wpływ pora roku, nasłonecznienie, wielkość doniczki, a także wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Doświadczeni ogrodnicy polecają sprawdzenie wagi doniczki, gdy gleba jest sucha, to doniczka będzie lekka. Można również sprawdzić wilgotność ziemi, wkładając palec do doniczki w okolicę korzeni.

 

4. Temperatura pokojowa.

 

Rośliny pokojowe nie lubią nagłych zmian temperatury. Większość toleruje normalną temperaturę pokojową, ale niektóre potrzebują okresu spoczynku, gdzie temperatura między dniem a nocą różni się o kilka stopni. Gatunki tropikalne preferują ciepło i mogą rosnąć w temperaturach powyżej 25 stopni C np. kaktusy, sukulenty czy storczyki. Bardzo ostrożnie należy obchodzić się z roślinami zimą podczas wietrzenia. Mroźne powietrze może w ciągu kilku minut uszkodzić liście i całe pędy i doprowadzić do obumarcia rośliny.

 

 

5.Wilgotność powietrza.

 

Wybierając roślinę do naszego wnętrza warto zadać sobie trud i ustalić w jakim naturalnym ekosystemie rośnie dany gatunek, np. piękne storczyki Phalaenopsis pochodzą z tropikalnych lasów deszczowych. Wysuszone przez centralne ogrzewanie powietrze w mieszkaniu, negatywnie wpływa na stan korzeni powietrznych i liści storczyka. Aby rozwiązać ten problem, można zastosować profesjonalne nawilżacze lub postawić doniczkę na tacy z keramzytem lub kamykami zalanymi wodą. Parująca woda poprawi jakość powietrza w mieszkaniu.

 

6. Szkodniki roślin domowych.

 

Często wydaje nam się, że rośliny, które rosną w sterylnych mieszkaniach, chronione są przed atakiem różnych szkodników. Nic bardziej mylnego. Wiele szkodników może zostać przyniesionych do domu wraz z nową rośliną. Do najbardziej popularnych i uciążliwych należą: wciornastki, wełnowce, przędziorki i tarczniki. Żerujące szkodniki przyczyniają się do powstawania na liściach nieestetycznych, żółtych plam i zamierania liści. Jeżeli zauważysz szkodniki na swojej roślinie jak najszybciej odizoluj ją od pozostałych, opłucz liście pod prysznicem i zastosuj specjalny środek chemiczny np. Mospilan.

 

7. Przesadzanie.

 

Każda roślina z czasem ‘’wyrasta’’ ze swojej doniczki i potrzebuje większego pojemnika. Po kilku latach jakość gleby spada, staje się jałowa, pozbawiona składników mineralnych. Planując przesadzanie najlepiej jest to zrobić wczesną wiosną, gdy rośliny powoli budzą się do życia. Rodzaj gleby powinno się dobrać do potrzeb danego gatunku. Kaktusy i sukulenty najlepiej czują się w przepuszczalnej, piaszczystej glebie, skrzydłokwiaty czy monstery lubią żyzną ziemię uniwersalną, a storczyki rozdrobnioną korę, lawę wulkaniczną czy mech sphagnum.

Poza powyższymi zasadami nie można zapominać o sezonowości naszej pielęgnacji. Zimą, większość roślin przechodzi okres spoczynku i nie wymagają one tak częstego podlewania jak wiosną i latem, a także powinno zaprzestać się ich nawożenia. Jesienią i zimą należy zwrócić największą uwagę na obecność szkodników czy pojawiające się choroby. Suche powietrze, powoli przesychajace podłoże po podlewaniu, a także osłabienie roślin, to sprzyjające warunki do pojawienia się niepożądanych lokatorów. W tym okresie rośliny domowe potrzebują szczególnej opieki.

 

Opublikowane przez: 07 sie 2020
Wyświetlenia: 1680
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex