Dział konsultacji
0

Co siać w styczniu? Lista roślin.

Co siać w styczniu? Lista roślin.

Styczeń to szczególny czas w życiu każdego ogrodnika. Jest to taki moment, w którym wciąż jednak mamy pełnię zimy, ale mimo to myśli uciekają w kierunku ogrodu lub działki. Planujemy nasadzenia, ale to dobry czas nie tylko na planowanie, ale też na działanie! To idealna pora na wysiew pierwszych warzyw i roślin ozdobnych. Pod osłonami można wysiewać, chociażby kwiaty jednoroczne, które charakteryzuje najdłuższy okres wegetacji.

Co siać w styczniu?

Wysiew w styczniu - środki ostrożności

Choć większość roślin wysiewa się od lutego i marca, to już w styczniu można pokusić się o wysiew na rozsady niektórych warzyw oraz kwiatów jednorocznych. Trzeba jednak pamiętać, że kiełkujące rośliny będą wymagały odpowiednich warunków. Przede wszystkim trzeba zapewnić im dodatnie temperatury. Najlepiej, jeśli skrzynki z wysianymi nasionami umieścimy w ciepłej szklarni, inspekcie lub tunelu ogrodowym. W ten sposób uzyskamy sadzonki, które będzie można przenieść na stałe miejsce w gruncie po połowie maja.

Wysiew nasion do skrzynek w styczniu ma pewną ważną zaletę. W przypadku niektórych warzyw czy kwiatów okres wegetacji jest bardzo długi. Dlatego wysiew bezpośrednio do gruntu wiązałby się z narażeniem na wiosenne przymrozki oraz bardzo późnym kwitnieniem bądź dojrzewaniem.

Do prawidłowych wschodów nasion potrzebna jest temperatura około 20-25 st. C oraz stale wilgotne podłoże. Pojemnik z nasionami można przykryć folią z dziurkami lub szkłem. Rozsadę należy wietrzyć, utrzymywać w niej względnie stałą temperaturę oraz regulować nasłonecznienie. Podczas wysiewu nasiona warto wgnieść w podłoże, ale nie przysypywać ich grubą warstwą ziemi. Gdy siewki wykształcą 2-3 liście właściwe, należy je przepikować. Powtarzamy czynność także później, gdy rośliny zaczynają rosnąć zbyt blisko siebie. Dzięki temu sadzonki będą silniejsze i uzyskają lepiej rozwinięty system korzeniowy.

Co wysiewać w styczniu?

Poniżej prezentujemy praktyczną listę, co można wysiewać w styczniu z podziałem na rośliny ozdobne i warzywa.

Co siać w styczniu?

Kwiaty do wysiewu w styczniu

Do najpopularniejszych roślin wysiewanych w styczniu należą te jednoroczne, które wyróżnia długi okres wegetacji. Jest to tzw. piątka szklarniowa. To nazwa obejmująca rośliny, które najczęściej zdobią nasze balkony i tarasy, a także miejskie zieleńce. Należą do nich:

Inną popularną rośliną, którą można wysiewać już w styczniu, jest heliotrop o gęstych, fioletowych kwiatostanach oraz urocze goździki.

Co siać w styczniu?

Warzywa do wysiewu w styczniu

W połowie stycznia można wysiewać nasiona warzyw na wczesny zbiór. Warto pamiętać o tym, by pojemniki z nasionami ustawić w słonecznym miejscu, pod przykryciem np. z folii. Gdy kiełki znajdą się nad powierzchnią ziemi, trzeba usunąć osłonę. Glebę zwilżamy delikatnie np. zraszaczem, powtarzając czynność dość regularnie. Ważne, by ziemia nie wysychała. Co można wysiewać w styczniu? Są to takie warzywa jak:

Zimą warto też zadbać o stałą podaż zieleniny w postaci zdrowych kiełków i mikrolistków. Dobrym pomysłem jest również uprawa cebuli na szczypior. Coś takiego bez problemu możesz wyhodować na kuchennym parapecie i cieszyć się ich smakiem zawsze, gdy masz na nie ochotę!

Opublikowane przez: 13 sty 2023
Wyświetlenia: 2130
(Głosów: 1, Ocena: 5.0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex