Dział konsultacji
0

Czereśnie - smaczne odmiany do ogródka

Czereśnia - gatunek drzewa należącego do rodziny różowatych. Dzikie okazy drzew czereśni spotykane są na terenie całej Europy oraz w Azji zachodniej. Smaczne i słodkie czereśnie, to najlepsze owoce, które otwierają letni sezon owocowy. Są prawdziwą skarbnicą witamin i soli mineralnych. Zawierają potas, fosfor, wapń, magnez, sód, cynk, żelazo, miedź i jod, a także witaminę A, C, PP oraz witaminy z grupy B. Poza wspaniałym, słodkim smakiem wykazują szereg właściwości prozdrowotnych, min. oczyszczają organizm z nagromadzonych toksyn, poprawiają krążenie i pracę układu pokarmowego, wykazują działanie przeciwzapalne i antynowotworowe. Spożywanie owoców w pozytywny sposób wpływa również na wzrok.

 

Выращиваем зимостойкую черешню

 

Odmiany czereśni polecane do uprawy w przydomowych ogródkach :

 

Czereśnia Kordia - uznawana za jedną z najlepszych odmian czereśni do kupienia w Polsce. Wyróżnia się bardzo dużymi, bordowymi owocami o soczystym miąższu i wybornym smaku. Doskonała do spożycia bezpośredniego, a także do ciast, deserów i na przetwory. Owocuje na przełomie lipca i sierpnia. Dorosłe okazy drzew dorastają do 3-4 metrów wysokości.

 

Czereśnia Carmen - półkarłowa odmiana o węgierskim pochodzeniu. Drzewa w pełni dojrzałości osiągają zaledwie 2-3 metry, dlatego sprawdzą się doskonale w każdym, nawet małym ogrodzie. Tworzy wyjątkowo duże owoce o błyszczącej, ciemnej skórce, które wypełnione są bardzo słodkim i soczystym miąższem. Wspaniała odmiana deserowa, która owocuje na przełomie czerwca i lipca. Wytrzymała na wysokie mrozy oraz choroby.

 

Czereśnia Linda - węgierska, silnie rosnąca odmiana tworząca piękną, rozłożystą koronę. Posiada niewielkie wymagania uprawowe, a przy tym jest bardzo odporna na mróz. Owocuje rokrocznie i bardzo obficie w czerwcu i lipcu okazałymi owocami o  ciemnoczerwonej skórce. Owoce są odporne na uszkodzenia, dlatego z łatwością zniosą transport i przechowywanie.

 

 

Czereśnia Napoleon - silnie rosnące drzewo tworzące dużą, jajowatą koronę. Spośród innych odmian wyróżnia się jasną barwą owoców pokrytych jedynie różowym rumieńcem. Miąższ ich również jest jasny, średnio soczysty, ale bardzo smaczny i słodki. Owocuje długo, zbiory są możliwe na przełomie lipca i sierpnia. Nadaje się do deserów, ciast, kompotów, dżemów, ale przede wszystkim do spożycia bezpośredniego. Drzewa w dorosłej formie osiągają do 3-4 metrów wysokości.

 

Czereśnia Regina - odmiana o niemieckim pochodzeniu i  średnio- wczesnym terminie zbioru, owoce można zbierać już w czerwcu. Owocuje regularnie, w każdym roku, średnio obficie. Owoce wyróżniają się wspaniałym smakiem i aromatem. Pokryte są ciemnoczerwoną, błyszczącą skórką oraz posiadają szerokosercowaty kształt. Są mało podatne na pękanie i dobrze znoszą transport, dlatego sprawdzą się również w uprawie handlowej.

 

Czereśnie to drzewa o dość dużych wymaganiach glebowych, dlatego najlepszych efektów doczekamy się sadząc je na podłożu żyznym, zasobnym w składniki pokarmowe, głęboko uprawianym. Preferują piaszczysto-gliniaste gleby o średnim stopniu wilgotności. Zbyt ciężka i zbyt wilgotna gleba może niekorzystnie wpływać na jakość owoców. Powinniśmy wybrać dla nich również ciepłe, słoneczne i osłonięte przed silnym wiatrem miejsca uprawy.

Opublikowane przez: 21 lut 2019
Wyświetlenia: 2130
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex