Zdrowe drzewa i krzewy owocowe zazwyczaj obficie owocują, wydając duże, odpowiednio ukształtowane owoce pełne witamin i minerałów. Wielkość plonu, w głównej mierze zależy od warunków pogodowych w danym sezonie i naturalnych cech odmianowych rośliny. Na obfitość owocowania będą miały również wpływ nasze decyzje, czyli to, jakie warunki zapewnimy roślinom, gdzie je posadzimy, a także ich dalsza uprawa i pielęgnacja po posadzeniu. Profesjonalni hodowcy roślin użytkowych na całym świecie, co roku gwarantują ogrodnikom nie lada wyzwanie. Jaki gatunek lub odmiana będzie najlepsza do mojego ogrodu? Prawdopodobnie, pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, to sporządzenie planu i stworzenie wykazu roślin owocujących, z których uzyska się najwięcej korzyści. Przy planowaniu musimy wziąć pod uwagę warunki, jakie możemy zapewnić danemu gatunkowi.
Niezwykle istotny jest typ gleby, a także ilość wolnego czasu, który należy poświęcić przy pielęgnacji roślin. W przypadku ciężkich gleb ogrodowych powinno się zrezygnować z uprawy malin, w takich warunkach za to wyśmienicie poradzi sobie agrest, czarna porzeczka czy jeżyna. Jeżeli wręcz przeciwnie, w twoim ogrodzie występują piaszczyste, silnie przepuszczalne gleby, to zwróć się ku uprawie malin i truskawek. Oczywiście, wcześniejsze, dobre przygotowanie gleby i poprawa jej jakości pozwala na stworzenie dobrych warunków do uprawy większości gatunków, bez względu na rodzaj posiadanej gleby w ogrodzie. Gdy czas, jaki możemy poświęcić pielęgnacji roślin jest ograniczony, to warto zdecydować się na uprawę czarnej porzeczki, jeżyn, agrestu, czy malin. Więcej uwagi potrzebują winorośla, borówki i truskawki. Kolejnym ważnym czynnikiem jest oferowane stanowisko. Dużego nasłonecznienia wymagają winorośla, truskawki, borówki, natomiast jeżyny, porzeczki i maliny dobrze rosną również w półcieniu.
Najważniejsze czynniki gwarantujące obfite owocowanie drzew i krzewów owocowych:
Gleba
1. Prawie wszystkie rośliny owocujące do prawidłowego wzrostu i rozwoju wymagają żyznej, dobrze przepuszczalnej gleby. Jeszcze przed posadzeniem roślin, gleba powinna być dobrze przygotowana i uprawiana, przynajmniej na głębokość korzenienia się krzewu. Dodatek naturalnych nawozów tj. kompost, obornik lub innej materii organicznej podczas przygotowania stanowiska uprawy roślin, poprawia strukturę, jakość i przepuszczalność gleby, tworząc optymalne środowisko, które wspiera zdrowy, silny wzrost i rozwój roślin.
2. Ph gleby ma również niezwykle istotny wpływ na produktywność danego gatunku. Większość drzew i krzewów owocowych, m.in. agrest, malina, poziomka, porzeczka wymaga lekko kwaśnej gleby o pH między 6,0, a 6,8. Nieco niższego pH gleby wymaga truskawka i powinno to być ok. 5,5-6,2. Bardzo kwaśnej gleby o pH 3,8-4,8 wymaga natomiast borówka amerykańska. Optymalne pH gleby wpływa na zdolność absorpcji, czyli przyjmowania składników odżywczych z gleby.
Składniki odżywcze
Chociaż zapotrzebowanie na zawartość składników odżywczych w glebie jest zróżnicowane dla każdego gatunku, to wszystkie rośliny potrzebują azotu, potasu i fosforu do prawidłowego rozwoju. Chociaż, zarówno azot, jak i potas są niezbędnymi składnikami do rozwoju części zielonych roślin, to fosfor ma największy, bezpośredni wpływ na rozwój owoców. Dlatego stosowanie nawozów z większą ilością fosforu wpływa bardzo korzystnie na kwitnienie i zawiązywanie owoców przez krzewy, drzewa i pnącza owocujące. Inne elementy śladowe tj. bor, żelazo i cynk są również niezbędne, ale w niewielkich ilościach. Przed posadzeniem roślin do gruntu warto zmierzyć pH gleby, a także zawartość składników odżywczych, aby dopasować ilość i rodzaj nawożenia do konkretnego gatunku.
Nasłonecznienie
Bez odpowiedniej ilości bezpośredniego, niefiltrowanego światła słonecznego nie uda nam się uzyskać dużych, smacznych i słodkich owoców. Ilość potrzebnej ilości światła słonecznego zależy od gatunku rośliny owocującej. Większość roślin wymaga pełnego nasłonecznienia przez sześć do ośmiu godzin dziennie. Niektóre gatunki tj. truskawki czy winorośla najlepiej owocują, gdy rosną w pełnym słońcu przez cały dzień. Maliny, jeżyny i poziomki wyśmienicie będą owocować również w półcieniu. Rośliny, które nie otrzymują wystarczającej ilości światła słonecznego, mogą się wyciągać, słabiej rosnąć i produkować niewielkie, źle wykształcone owoce o kwaśnym smaku.
Woda
Bez stałego dostępu do wody, rośliny szybko więdną i zamierają, gdyż łodygi nie są w stanie utrzymać odpowiedniego ciśnienia wewnątrz tkanek. Nadmierne przesuszenie systemu korzeniowego, wpływa na wystąpienie tzw. stresu roślin, co skutkuje słabszymi możliwościami regeneracji i przeciwstawieniu się atakom chorób lub szkodników. Odbija się to potem również na produktywności i jakości owocowania. Woda jest niezbędna do transportowania składników mineralnych z gleby do komórek roślinnych. Chociaż zapotrzebowanie na wodę różni się, w zależności od danego gatunku, to większość roślin preferuje umiarkowanie wilgotną glebę, która nadmiernie nie przesycha pomiędzy poszczególnymi podlewaniami. Regularne podlewanie drzew i krzewów owocowych w okresie suszy, w znaczący sposób wpływa na obfitość owocowania, smak i soczystość miąższu owoców.
Przycinanie
Przycinanie drzew i krzewów to bardzo ważny zabieg, który ma istotny wpływ na plonowanie roślin, wielkość plonu, jakość i wygląd owoców. Prześwietlanie korony krzewów pozwala na lepsze docieranie promieni słonecznych i powietrza do środka rośliny, co zapobiega rozwojowi chorób grzybowych, wpływa na lepsze wybarwienie i smak owoców, a także ułatwia ich zbiór. Poniżej przedstawimy metody cięcia najpopularniejszych krzewów owocowych w polskich ogrodach.
Przycinanie porzeczki
Porzeczka najlepiej owocuje na pędach młodych - jednorocznych i dwuletnich.
Sposób przycinania roślin wygląda następująco. Wycina się wszystkie:
- pędy 4-5 letnie;
- pędy zagęszczające się w środku krzewu;
- pędy ułożone poziomo, które pokładają się po ziemi;
- pędy suche, uszkodzone z objawami chorób lub żerowania szkodników
Przycinanie agrestu
Agrest, podobnie jak w przypadku porzeczki, najobficiej plonuje na młodych pędach.
Wycina się:
- pędy 5 letnie i jeszcze starsze;
- zagęszczające się w środku;
- chore i porażone przez szkodniki;
- suche i uszkodzone;
- pokładające się po ziemi;
Tak bardzo mi się podoba. Jestem początkująca i dowiedziałam się dużo o uprawie roślin. Będę stosować się do zaleceń.
Dzień dobry, serdecznie dziękujemy za miłe słowa i zapraszamy do lektury pozostałych artykułów.
Pozdrawiamy
GradinaMax
Artykuł ciekawy, bardzo pouczający w szczególności te fragmenty dot. przycinaniu z tym mam zawsze najwięcej dylematów które gałęzie wyciąć a które zostawić.
Dzień dobry, bardzo dziekujemy za pozostawienie miłej opinii. Cieszymy się, że nasz artykuł był pomocny i zapraszamy do lektury pozostałych artykułów.
Z pozdrowieniami
GradinaMax