Dział konsultacji
0

Dlaczego warto zasadzić morwę: korzyści, piękno i doskonały smak

Morwa przyciąga uwagę swoimi pięknymi liśćmi i pysznymi owocami. Dowiedz się, co to za drzewo, jakie są jego zalety oraz jak można je wykorzystać w medycynie i kuchni.

Morwa rośnie zarówno w Europie, jak i w Azji, a miejsce jej pochodzenia uważa się za Iran i Afganistan, gdzie drzewa te są uważane gatunki endemiczne.

Morwę ceni się od dawna za jej owoce o charakterystycznym smaku, twarde drewno oraz właściwości lecznicze. W Polsce nie rośnie dziko, ponieważ nasz kraj nie znajduje się w jej naturalnym obszarze występowania. Jednak można zasadzić odmiany uprawowe na swojej działce. Warto to zrobić z kilku powodów.

Dlaczego warto zasadzić morwę: korzyści, piękno i doskonały smak

Niskokaloryczna słodycz

Owoce morwy dojrzewają nierównomiernie, dlatego zbiera się je nawet przez dwa-trzy tygodnie. Zebrane plony można przechowywać kilka dni w lodówce. Dojrzałą morwę spożywa się na surowo. Jest bardzo słodka, ale jednocześnie niskokaloryczna - w 100 g znajduje się nie więcej niż 40 kcal. Lekki miodowy smak owoców wynika z zawartości kwasu cytrynowego i jabłkowego, które sprzyjają szybkiemu trawieniu pokarmów w żołądku, co z kolei pomaga w spalaniu tłuszczu. Suszone owoce zmniejszają apetyt i chęć na słodkie deser, dlatego są polecane np. cukrzykom.

Idealna do przetworów

Owoce morwy doskonale nadają się dla miłośników mocnych napojów. Z nich przyrządza się różne rodzaje domowych nalewek. Dojrzałe owoce suszy się, gotuje kompoty, dżemy i soki. Owoce białej morwy doskonale nadają się do odżywczych i smacznych koktajli z jogurtem, mlekiem i owocami. Należy pamiętać, że roślina ta jest zazwyczaj dwupienna - drzewa męskie nie owocują. Dlatego na działce warto posadzić 2-3 drzewa, albo uzgodnić to z sąsiadami.

Drewno idealne do wędzenia

Gałęzie morwy przy spalaniu dają aromatyczny dym, nadając produktom przyjemny oryginalny smak. Wykorzystuje się je do wędzenia, przygotowywania szaszłyków i mięsa na ruszcie. Drewnem można też opalać piece i kominki.

Dlaczego warto zasadzić morwę: korzyści, piękno i doskonały smak

Lecznicza herbata z liści

W połowie maja warto zebrać liście morwy i je wysuszyć. Można z nich przygotować lecznicze napary i herbaty, które pomogą pozbyć się różnych dolegliwości. Herbata z liści morwy ma właściwości przeciwwrzodowe. Przygotowanie tego cudownego napoju jest bardzo proste:

  • Zalej 100 ml wrzącej wody 1 gram suszonych liści.

  • Zaparzaj przez 5 minut, przykrywając filiżankę pokrywką.

Osobom z cukrzycą zaleca się picie takiej herbaty przed posiłkami, ponieważ hamuje ona działanie enzymów trawiących cukry. Liście mają także silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Herbata z nich wzmacnia organizm, usuwa toksyny i poprawia krążenie krwi.

Jest łatwa w uprawie

Morwa to drzewo dla najbardziej leniwych ogrodników. Jest mało wymagająca i nie potrzebuje szczególnej uwagi. Na jednym miejscu rośnie przez wiele długich lat, nie poddaje się chorobom i szkodnikom. Nowoczesne odmiany są odporne na infekcje.

Dorosłej morwy nie trzeba nawozić ani podlewać - jej silne korzenie same pozyskają wszystko, czego potrzebują. Nawiasem mówiąc, z tego powodu obok morwy najczęściej nic nie rośnie - z czasem wykradnie ona pożywienie od wszelkich drzew i krzewów ogrodowych. Wygodnym sąsiadem dla morwy w ogrodzie jest tylko winorośl, której korzenie również potrafią sięgać na kilka metrów w poszukiwaniu wody i pożywienia.

Działania pielęgnacyjne morwy sprowadzają się do okresowego przycinania. Jeśli tego nie zrobisz, drzewo będzie rosło do góry, a zbieranie plonów stanie się trudne, ponieważ wierzchołek dorosłego drzewa może znajdować się na wysokości nawet 15 m.

Efektowny wygląd, ozdoba działki

Dlaczego warto zasadzić morwę: korzyści, piękno i doskonały smak

Duże liście morwy tworzą cień, co można wykorzystać, planując miejsce do odpoczynku w upalne dni. Podczas dojrzewania plonu warto jednak zadbać o dach, w przeciwnym razie słodkie i soczyste owoce pokryją całą ziemię, a także ogrodowe stoły z krzesłami.

Uprawne odmiany morwy sadzi się w ulicach, parkach i miejskich zieleńcach.

Projektanci krajobrazu chętnie sadzą morwę jako soliter lub do tworzenia większych kompozycji z jednej odmiany. Idealną ozdobą romantycznych zakątków będą odmiany płaczące, ze zwisającymi gałęziami. Płacząca morwa jest bardzo dekoracyjna, gałęzie z dużymi owocami i liśćmi, zwisające do ziemi, przyciągają uwagę. Z morwy można formować niskie drzewka z kulistą koroną, jeśli poświęcisz czas na rzeźbienie starszych i młodych gałęzi.

Ostatnio w ogrodach coraz częściej pojawia się chińska morwa, której owoce osiągają długość nawet do 15 cm. Wyglądają one niezwykle efektownie, a jednocześnie są tak samo słodkie i zdrowe jak zwykłe.

Którą odmianę wybrać?

Morwa występuje w dwóch odmianach: z białymi i czarnymi owocami. Odmiany z białymi owocami są bardziej odporne na zimno, dlatego lepiej sprawdzają się w naszych warunkach. Owoce posiadają takie same właściwości jak czarne, są bogate w cenne substancje.

Morwę sadzi się wczesną wiosną lub jesienią. Sadzonki uprawiane w doniczkach można sadzić przez cały ciepły sezon.

Młode drzewka często cierpią z powodu mrozu, dlatego warto chronić sadzonki słomą lub agrotkaniną na zimę. W przyszłości z rośliny można stworzyć drzewo na pniu, krzew lub nawet żywopłot.

Owoce dojrzewają pod koniec lipca. Białe są bardzo słodkie, a w smaku czarnych można wyczuć lekką kwasowość.

Opublikowane przez: 19 kwi 2024
Wyświetlenia: 73
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex