Kiedy rozkwita forsycja to znak, że wiosną jest tuż za rogiem! Forsycja to rodzaj liściastych krzewów należących do rodziny oliwkowatych. Są łatwe w uprawie, rosną szybko i mają szeroką, gęstą formę. Zachwycają nas każdej wiosny bukietem wesołych, żółtych kwiatów. Ten wieloletni krzew liściasty ma łukowate gałęzie z kwiatami, które rozwijają się jeszcze przed pojawieniem się liści. Najlepiej jest je sadzić późną jesienią lub wczesną wiosną, gdy krzewy pozostają jeszcze w stanie uśpienia. Zapoznaj się z naszym artykułem i przekonaj się, że to odpowiedni krzew również i do twojego ogrodu.
Zastosowanie forsycji w ogrodzie:
Pszczoły, trzmiele i motyle również uwielbiają forsycję, która może stać się:
- dekoracyjnym krzewem soliterowym;
- tłem wysokiej rabaty;
- atrakcyjnym żywopłotem;
- żywą osłoną prywatności np. przy tarasie czy altanie.
Odmiany o długich pędach mogą zdobić pergole i kratownice, a posadzone przy murkach lub na skalniakach stworzą malowniczą kaskadę kwitnących gałęzi. Ponadto, niskie odmiany mają duże znaczenie jako rośliny do obsadzania zboczy, gdyż chronią przed osuwaniem się i erozją gleby.
Sadzenie forsycji:
Młode sadzonki forsycji sadzi się w dołkach o średnicy nie mniejszej niż 50-60 cm. Jeżeli planujemy sadzenie większej ilości sztuk, to pomiędzy poszczególnymi roślinami należy zachować przynajmniej 1,5-2 metry rozstawy. Na dole otworu umieszcza się warstwę drenażu np. z grubego keramzytu lub tłucznia. Na warstwę drenażową rozsypuje się 300-400 g popiołu drzewnego. Na to układa się warstwę żyznego podłoża, aby ostatecznie otrzymać 15-20 cm grubości przygotowanego podłoża, na którym posadzimy sadzonkę.
- Roślina powinna być posadzona o 2-3 cm głębiej niż rosła do tej pory w doniczce.
- Oczyść lekko system korzeniowy ze starego podłoża i delikatnie rozłóż pozawijane korzenie.
- Umieść sadzonkę w samym środku przygotowanego otworu.
- Trzymając pewnie sadzonkę jedną ręką, drugą ręką zasypuje się pozostałą przestrzeń wokół korzeni rośliny.
- Co kilka sekund potrząsaj rośliną, aby ziemia swobodnie oblepiła cały system korzeniowy. Należy unikać powstawania kieszeni powietrznych pomiędzy poszczególnymi warstwami gleby.
- Po posadzeniu dokładnie ugniatamy glebę wokół sadzonki.
- Na koniec bardzo obficie podlewamy posadzoną roślinę.
Stanowisko:
Krzewy forsycji najlepiej rosną, gdy mają dostęp przynajmniej do 6 godzin bezpośredniego, niefiltrowanego nasłonecznienia przez większą część roku. Dla tego gatunku najlepsze jest stanowisko nasłonecznione lub półcieniste. Jeżeli krzew zostanie posadzony w całkowitym cieniu, może kwitnąć bardzo słabo lub wcale.
Gleba:
Forsycje preferują luźne, dobrze przepuszczalne gleby. Te wytrzymałe krzewy wykazują się również tolerancją do gleby gliniastej. Rośliny najlepiej rozwijają się na glebie umiarkowanie wilgotnej, piaszczysto-gliniastej i przepuszczalnej. Aby poprawić strukturę gleby, dodaj do niej ziemię liściową lub piasek. Idealne pH może wahać się od lekko kwaśnego (6,5) do lekko zasadowego (7,5). Miejsca stale wilgotne, bagniste, podmokłe nie będą odpowiednie do uprawy tego gatunku. Ponadto, gleba powinna być bogata w materię organiczną: kompost, próchnicę, humus. Ściółkowanie miejsca wokół krzewu ograniczy rozwój chwastów, parowanie wody oraz ochroni system korzeniowy przed przymrozkami.
Pielęgnacja forsycji:
Podlewanie:
Podczas gdy krzewy forsycji lubią dobrze przepuszczalną glebę, to najlepiej rosną, gdy są regularnie podlewane. Forsycje powinny otrzymywać ok. 3-5 litrów wody tygodniowo. Jeżeli nie pada wystarczająco dużo deszczu, aby zapewnić taką ilość wody roślinom, można podlewać je regularnie wodą wodociągową lub zebraną deszczówką. Korzystne jest również zastosowanie systemu kropelkowego, który dostarcza niewielkie ilości wody przez cały czas.
Nawożenie:
Nawóz potasowo-fosforowy stosowany jest do nawożenia roślin w sezonie wiosenno-letnim. Nawozy tego typu Azot przyczynia się do rozwoju zielonej masy - liści i pędów, a fosfor wpływa na tworzenie silnego systemu korzeniowego. We wrześniu lub październiku wokół nasady pędów rozkłada się materię organiczną (obornik, próchnica z liści). Możesz dodać też odrobinę superfosfatu. W listopadzie, po pierwszych przymrozkach forsycje ściółkuje się opadłymi liśćmi, słomą i trocinami, które zabezpieczają korzenie przed mrozem.
Przycinanie forsycji:
Forsycja potrafi przyjmować nieregularną, bardzo rozłożystą formę, dlatego niezwykle ważne jest jej przycinanie. Rośliny kwitną na starych przyrostach, dlatego cięcie wykonuje się tuż po kwitnieniu, zanim zaczną formować się pąki na przyszłoroczne kwiaty. Profesjonaliści zalecają coroczne wycinanie ok. ⅓ wszystkich pędów. Wybierz wszystkie chore, uszkodzone, stare i krzyżujące się pędy i wytnij je krótko przy ziemi. Przycięte krzewy w krótkim czasie ładnie się regenerują i zagęszczają, aby obficie zakwitnąć na wiosnę!