Jagoda Goji znana również pod nazwą Kolcowój jadalny, to wieloletni krzew owocowy o niezwykłych właściwościach prozdrowotnych. Od jakiegoś czasu zaliczany jest do tzw. superfoods czyli żywności o działaniu antyoksydacyjnym- niszczącym wolne rodniki, antynowotworowym, oczyszczającym i przeciwzapalnym. Lecznicze działanie Jagód Goji znane jest już od 2000 lat i wykorzystywane w medycynie chińskiej. Krzew tworzy szeroki pokrój długich pędów pokrytych drobnymi, lancetowatymi liśćmi. Może osiągać od 2 do 3 metrów wysokości. Roślina kwitnie w okresie od czerwca do września fioletowymi, niepozornymi kwiatami. Kwiaty są miododajne i przyciągają do ogrodu owady zapylające. Owocem jest wydłużona jagoda pokryta czerwono-pomarańczową skórką. Zawierają wiele witaminy C oraz minerały tj. żelazo, cynk, selen, wapno. Owoce mogą być spożywane w formie świeżej, soku, a także suszonych rodzynek.
Uprawa i pielęgnacja Jagody Goji
Sadzenie i gleba:
Jagoda Goji może być uprawiana zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Powinniśmy wybierać zdrowe i dobrze ukorzenione sadzonki w doniczkach. Dzięki temu ich sadzenie będzie możliwe praktycznie przez cały sezon wegetacyjny, wyłączając wyjątkowo upalne i suche miesiące w roku. Gleba musi być odpowiednio przygotowana, odchwaszczona, oczyszczona z większych kamieni i korzeni innych roślin. Przed posadzeniem sprawdzamy stopień nawodnienia bryły korzeniowej. Jeżeli jest sucha, to konieczne jest jej namoczenie przez kilka godzin w pojemniku z wodą. Kolejno usuwa się pojemnik i delikatnie narusza bryłę korzeniową w celu równomiernego rozłożenia korzeni. Dołek lub donica powinna być przynajmniej trzykrotnie większa od średnicy systemu korzeniowego. Należy uzupełnić go żyzną, próchniczą glebą o przepuszczalnej strukturze. Po posadzeniu trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu sadzonek. Kolcowój nie przepada za gliniastą, ciężką glebą, która zatrzymuje wodę. Uprawa jej w takim podłożu może zakończyć się niepowodzeniem. Jagodę Goji można również wysiewać wiosną z nasion, przed wysianiem trzeba namoczyć je w letniej wodzie przez kilka do kilkunastu godzin i wysiać do pojemników z odpowiednim podłożem.
Stanowisko i podlewanie:
Najkorzystniej jest uprawiać krzewy w miejscu jasnym, słonecznym lub jedynie lekko półcienistym. Powinno to być miejsce osłonięte od silnych wiatrów, które mogą uszkodzić delikatne liście, kwiaty i owoce jagody goji. Młode krzewy mogą być narażone na nadmierne przesychanie oraz działania mrozu, dlatego warto jest sadzonki ściółkować np. kompostem, podłożem wymieszanym z trocinami lub zrębkami drewnianymi. Konieczne jest również regularne i umiarkowane podlewanie, szczególnie podczas zawiązywania owoców przez rośliny. W okresie zimy część nadziemną można dodatkowo otulić np. workiem z agrowłókniny zimowej. Starsze krzewy są w pełni odporne na mróz oraz niezbyt wrażliwe na suszę.
Nawożenie i przycinanie:
Po posadzeniu, przynajmniej przez dwa miesiące nie należy zasilać krzewów jakimikolwiek nawozami. Roślina w tym czasie czerpie ze składników odżywczych zawartych w świeżym podłożu. Gdy wybierzemy uprawę w sposób ekologiczny, to po tym okresie możemy zasilać krzewy nawozem organicznym tj. kompost, obornik czy biohumus. Trzeba mieć jednak na uwadzę to, że są to młode, delikatne rośliny i różnie mogą zareagować na zbyt dużą dawkę nawozu. Krzewy wymagają również regularnego przycinania. Bez tego zabiegu rośliny rozrastają się zbyt silnie, tworzą bardzo długie i przewieszające się pędy. Dostęp do światła będzie w tym przypadku utrudniony co spowoduję coraz słabsze kwitnienie i co za tym idzie owocowanie. Krzewy przycina się mocno o ⅓ długości pędów.
Choroby i szkodniki:
Kolcowój chiński nie jest zbyt często atakowany przez choroby czy szkodniki. Najczęściej możemy mieć do czynienia z mączniakiem czyli chorobą grzybową charakteryzującą się biało-szarym nalotem na liściach, kwiatach i pędach. Liście deformują się, schną i opadają z pędów krzewu. Działaniem profilaktycznym jest cięcie prześwietlające, które pozwala na łatwy dostęp do powietrza i szybkie przesychanie rośliny po deszczu. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów należy działać szybko wykonując oprysk środkami naturalnymi np. wyciągiem z czosnku lub chemicznymi. np Topsinem, Score czy Signum.