Zapewnienie hortensjom kwaśnej gleby to podstawowy warunek powodzenia w ich uprawie. Istnieje kilka metod na stworzenie kwaśnego pH, jeżeli gleba w naszym ogrodzie nie jest naturalnie kwaśna. Często jednak zabieg zakwaszania trzeba powtarzać, gdyż z czasem podłoże powraca do swojego pierwotnego odczynu pH.
Najłatwiejszym sposobem na zakwaszenie gleby w naszym ogrodzie to wymieszanie jej z wysokim torfem kwaśnym. Aby uzyskać kwaśny odczyn należy wymieszać glebę z torfem w stosunku 1:1. Kolejną metodą jest ściółkowanie np. korą, trocinami, zrębkami lub igliwiem roślin iglastych. Pod wpływem naturalnych procesów rozkładu materii organicznej przy udziale deszczu, pH zmieni się w ciągu kilku miesięcy.
Zakwasić glebę można również stosując specjalne nawozy zawierające siarczan amonu. Są to nawozy przeznaczone typowo dla hortensji lub innych roślin kwaśnolubnych np. różaneczników czy borówek. Przed zabiegiem zakwaszania konieczne jest sprawdzenie tego, jakie pH obecnie ma nasza gleba w ogrodzie.