Opieka nad różami po zakończeniu kwitnienia polega głównie na przycinaniu i nawożeniu. Przycięcie pozwala przywrócić krzewowi dekoracyjność i stymulować ponowne kwitnienie, jeśli dana odmiana ma taką cechę. Nawozy natomiast odżywiają roślinę i wpływają na jej witalność.
Opieka nad królową ogrodu przez cały sezon odbywa się w następującej kolejności: najpierw przycinanie, potem nawożenie, a następnie rozluźnianie gleby, ściółkowanie, w razie potrzeby — ochrona przed chorobami grzybowymi i szkodnikami, z których głównym jest mszyca.
Jak przycinać różę po kwitnieniu?
Róża "zaprogramowana" jest do rozmnażania się przez nasiona, dlatego po zakończeniu kwitnienia cała energia jest kierowana na tworzenie owoców. Gdy owoce już zawiążą - kwitnienie się zatrzymuje, ponieważ roślina „nie widzi” w nim dalszego sensu. Dlatego jeśli chcemy nowych kwiatów - natychmiast usuwamy zwiędłe kwiatostany. W takim przypadku róża, w zależności od gatunku, albo wypuści nowe pąki, albo uformuje nowe pędy.
Przycinanie róż po kwitnieniu jest konieczne dla wszystkich gatunków tych krzewów:
-
róże bukietowe - usuwanie kwitnących kwiatostanów stymuluje ponowne tworzenie pąków, ponieważ jest to gatunek kwitnący przez cały czas;
-
róże miniaturowe - przerzedzanie krzewu stanowi profilaktykę chorób i stymulację ponownego kwitnienia;
-
róża wielkokwiatowa - zaleca się selektywne przycinanie końcówek pędów w miarę więdnięcia, aby roślina nie osłabła z powodu tworzenia owoców;
-
angielskie róże i inne krzewy - wymagają skracania zwiędłych pędów w celu przywrócenia dekoracyjności krzewu i promowania sezonowych pędów, które zakwitną w następnym roku;
-
róże pnące - latem wymagają usuwania nie tylko zwiędłych kwiatostanów, ale również całych zwiędłych starych pędów, ponieważ na nich nie będą już tworzyć się pąki.
Ogólne zasady przycinania: używaj tylko ostrych narzędzi o czystych ostrzach; przycinaj wierzchołki pędów do najbliższego liścia; nowy pęd będzie rósł w tym samym kierunku co pozostawiony górny liść.
Czym nawozić róże po kwitnieniu?
Róże zużywają bardzo dużo energii na kwitnienie i potrzebują nawozów mineralnych lub organicznych, zawierających pełen zestaw NPK. Po przycięciu można nawozić krzewy zarówno pod korzeń, jak i liście, roztworem popiołu (szklanka zaparzana litrem wrzącej wody, a gdy ostygnie - wylewana do wiadra wody) oraz dowolnym przegniłym materiałem organicznym, który jest źródłem azotu. Jeśli nie ma czasu na samodzielne przygotowywanie pożywnych naparów - użyj gotowych nawozów do róż, co jest bardzo wygodne i pozwala uniknąć kłopotów.
Ogólne zasady nawożenia róż:
-
nawozy stosować po podlaniu, rozpuszczalne w wodzie - jednocześnie z podlewaniem;
-
najlepszym czasem na nawożenie jest wczesny poranek, późny wieczór lub pochmurne dni;
-
przed podlaniem ziemię pod krzewem koniecznie rozluźniać;
-
aby utrzymać glebę w optymalnym stanie, strefę korzeniową róży lepiej trzymać pod ściółką, na przykład korą iglastych drzew.
Podziel się w komentarzach swoimi doświadczeniami dotyczącymi przycinania i nawożenia róż — na pewno będą one przydatne dla tych, którzy planują swój pierwszy ogród różany. Ten krótki poradnik z pewnością ułatwi pielęgnację róż nawet początkującym ogrodnikom!