Róże to najpopularniejsze kwiaty. Rosną wszędzie i można je podziwiać zarówno w ogromnych parkach, jak i na niewielkich działkach. Wielu ogrodników słusznie uważa różę za królową ogrodu i przyznaje jej najlepsze miejsca w ogrodzie lub w pobliżu wejścia. Dowiedzmy się, jak stworzyć własny ogród różany, który będzie źródłem radości i dumy.
Wybór odmiany
Odmiany róż są modne jak wszystko inne. Obecnie popularne są róże z dużymi kwiatami bukietowymi, które kwitną na końcach długich, sztywnych pędów. Są idealne do bukietów. Poza florystyką wykorzystuje się je do tworzenia pachnących alejek.
Na drugim miejscu w rankingu popularności znajdują się róże rabatowe. Nie są one tak wysokie jak róże bukietowe. Sadzi się je w kwietnikach, tworzy niskie żywopłoty - obwódki.
Róże parkowe doskonale nadają się do uprawy w oddzielnych krzewach. Ich wysokość wynosi 2-3 m, a pędy są tak sztywne, że nie potrzebują podpór.
Nadal popularne są odmiany róż pnących . Ich pędy osiągają długość do 6 metrów, dlatego uprawia się je na kratach i pergolach. Wyglądają spektakularnie w ogrodnictwie wertykalnym i dodają ogrodowi królewskiego splendoru.
Na alpejskich wzgórzach, zboczach i trawnikach można uprawiać odmiany okrywowe. Takie róże leżą na ziemi jak kolorowe maty.
Jeśli ogród jest bardzo mały, zmieści się w nim co najmniej kilka miniaturowych róż. Można je również uprawiać na dużych działkach, tworząc niskie obwódki wzdłuż ścieżek lub dekorując rabaty kwiatowe wzdłuż obwodu.
Czego potrzebują róże, aby dobrze rosnąć
Róże wyglądają wykwintnie i kapryśnie, ale są bardzo mało wymagające. Z ich uprawą poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik. Przyjrzyjmy się, czego potrzebuje królowa kwiatów, aby dobrze się rozwijać, nie chorować i bujnie kwitnąć
Miejsce na ogród różany powinno być słoneczne, wentylowane, ale nie przy silnym wietrze. Nie należy sadzić róż w cieniu i w pobliżu wysokich drzew.
Każda gleba jest odpowiednia, ale róże kwitną najbujniej na żyznej, bogatej w substancje organiczne czarnoziemie o pH 6-6,5. Przed sadzeniem warto dodać do gleby kompost lub inną materię organiczną, aby poprawić jej strukturę i akumulację wilgoci.
Róże można sadzić od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Czas sadzenia zależy od zakupionych sadzonek. Jeśli mają gołe korzenie, idealnym czasem na sadzenie jest wczesna jesień. Przed sadzeniem należy przyciąć końcówki korzeni i moczyć sadzonki w wodzie przez 2-3 godziny.
Rośliny w doniczkach i pojemnikach można sadzić jesienią, wiosną, a nawet latem. Należy wykopać dołek, wypełnić ziemię nawozami i przenieść sadzonkę z bryłą ziemi z doniczki na stałe miejsce.
Podczas sadzenia szczepionych sadzonek punkt szczepienia powinien znajdować się około 3-5 cm poniżej powierzchni gleby. Ochroni to roślinę przed mrozem i ograniczy pojawianie się dzikich odrostów.
Po posadzeniu należy obficie podlać róże i ściółkować je korą. Gruba warstwa ściółki utrzymuje wilgotność gleby i zapobiega rozwojowi chwastów. W pierwszym roku krzewy nie wymagają nawożenia.
Pielęgnacja róż
Dojrzałe rośliny wymagają regularnego podlewania. W najgorętsze dni należy podlewać co najmniej dwa razy w tygodniu. Im starszy krzew, tym większe, głębsze i bardziej rozgałęzione są jego korzenie, dzięki czemu łatwiej znosi suszę.
Róże rosną i kwitną przez cały sezon, więc potrzebują dużo składników odżywczych. Najlepiej kupić specjalny nawóz do róż. Na początku sezonu w nawożeniu powinien dominować azot, następnie fosfor, a bliżej jesieni - potas.
Róże lubią próchnicę i kompost. Nawóz organiczny należy stosować raz na 3-4 lata, wiosną lub jesienią.
Wygodne są nawozy o przedłużonym działaniu. Wprowadza się je na początku sezonu. Przez całe lato powoli się rozpuszczają, uwalniając składniki odżywcze i odżywiając roślinę.
Kształtowanie
Przycinanie jest główną techniką pielęgnacji ogrodu różanego. Róże są przycinane w celu utrzymania pięknego kształtu krzewów, przedłużenia okresu kwitnienia, usunięcia uschniętych, krzywych i słabych pędów. Zwykle sekatory działają raz w roku: od końca marca do połowy kwietnia. W tym czasie krzewy są pozbawione liści, dzięki czemu wyraźnie widać, które pędy nie przezimowały.
Na zimę róże nie są przycinane. Można jednak usunąć sztywne, suche pędy, aby ułatwić okrywanie krzewów.
Latem konieczne jest odrywanie kwitnących kwiatów, aby nie zawiązywały nasion. Konieczne jest również ciągłe usuwanie pędów korzeniowych.
Zimowanie
Jeśli temperatura spadnie poniżej -10°C, nieosłonięte pędy zamarzają. Dlatego w zimnych regionach w listopadzie krzewy są owinięte agrowłókniną lub przykryte płatami z tektury falistej. Róże pnące kładzie się na ziemi i przykrywa słomą.
Jeśli wiosną okaże się, że róża jest zamarznięta, nie spiesz się, aby ją wykopać i wyrzucić. Odetnij poczerniałe gałęzie i poczekaj 2 miesiące. Najprawdopodobniej obudzą się pąki, które znajdują się poniżej poziomu gleby, a wkrótce krzew wyzdrowieje.