Dział konsultacji
0

Jak poradzić sobie z mszycami? Sprawdzone sposoby zwalczania

Wiosną przyroda budzi się do życia, a właściciele ogrodów spieszą się, aby rozpocząć w nich prace. Pierwsze liście na różach, bylinach i drzewach owocowych cieszą każdego ogrodnika. Jednak często wraz pierwszymi przyrostami na naszych roślinach, pojawiają się na nich również bardzo niepożądani goście - mszyce. Owady te są bardzo żarłoczne i mogą poważnie zaszkodzić każdej roślinie, spowolnić jej rozwój i pozbawić nas radości z kwitnienia i owocowania.Na roślinie mszyce mogą szkodzić w różny sposób:

 • rany na liściach i pędach są miejscem wnikania szkodliwych patogenów m.in. grzybów;
 • liście stają się klejące, żółkną, fotosynteza zostaje zahamowana;
 • młode pędy i liście zwijają się i deformują wpływając negatywnie na wygląd roślin;
 • osłabione przez mszyce rośliny słabo zimują;
 • kwitnienie i owocowanie jest zdecydowanie słabsze, kwiaty i owoce drobne i nieprawidłowo wykształcone.


Skąd biorą się mszyce na roślinach?

Mszyce bardzo szybko się rozmnażają, są niewielkie, lekkie i bardzo łatwo przenoszą się z rośliny na roślinę. Zauważalna jest również ścisła symbioza między mszycami i mrówkami. Jeżeli zauważymy mrówki kręcące się wokół roślin oraz na ich pędach, to możemy mieć pewność, że nasze rośliny zostały zaatakowane przez te niewielkie szkodniki. Mrówki strzegą mszyc przed biedronkami, osami, złotookami i innymi owadami, które się nimi żywią. W zamian karmią mrówki słodką wydzieliną tzw. spadzią.Nowoczesne środki chemiczne przeciw mszycom.

Oprócz naturalnych metod, które omówimy poniżej, na rynku spotykamy coraz więcej skutecznych środków chemicznych. Zaletą jest to, że substancje wnikają głęboko w komórki i tkanki roślin zapewniając długotrwałą i pewną ochronę. Wadą jest duża szkodliwość dla pozostałych gatunków owadów, również tych pożytecznych. Najlepiej jest używać środków ochrony roślin jedynie wczesną wiosną, gdy temperatury są jeszcze na tyle niskie, aby pszczoły, trzmiele i motyle odwiedzały kwiaty. Opryski można wykonywać również wieczorem ok. godziny 21-22 po oblocie pszczół.


Najlepsze chemiczne środki ochrony przeciw mszycom:
 

 1. Karate Zeon 050 CS - wyjątkowo skuteczny, działa na owady kontaktowo i żołądkowo.
 2. Mospilan 20 SP - stosowany w uprawach amatorskich i profesjonalnych.
 3. Agricolle - forma sprayu, łatwy i ekologiczny w stosowaniu.
 4. Polysect 005 SL - ochrona nawet do 3 tygodni po zastosowaniu.
 5. Primor 500 WG - najlepszy dla ochrony warzyw, drzew i krzewów owocowych.


Skuteczna ochrona domowymi sposobami:


Gdy w sklepach dostępność chemicznych środków ochrony roślin była ograniczona, ogrodnicy z biegiem lat wypracowali własne metody walki z tym szkodnikiem. Do najskuteczniejszych i łatwo dostępnych należą:

 

 1. Szampon przeciwpchelny - ten produkt ochronny dla psów i kotów można kupić w każdym sklepie zoologicznym. 1,5-2 łyżki szamponu rozrabia się w 5 litrach wody i tak przygotowanym roztworem spryskuje porażone szkodnikiem rośliny. Po 1-2 dniach powinniśmy zauważyć działanie roztworu.
 2. Wysokoprocentowy alkohol - wódka, spirytus - łatwo dostępny środek, który zwalcza szkodniki. Wodę z wódką należy rozrobić w podobnych proporcjach i spryskać rośliny przygotowaną miksturą.
 3. Mydło do prania - zetrzyj na tarce 200 g mydła i rozpuść w 10 litrach wody. Następnie wykonaj dokładny oprysk całej rośliny.
 4. Amoniak - dodaj do 10 litrów wody 1 łyżkę amoniaku i wlej do butelki ze spryskiwaczem. Dokładnie spryskaj rośliny.
 5. Glistnik jaskółcze ziele - 3-4 kg świeżej rośliny lub 1 kg suszonej zalej 10 litrami wody i pozostaw na 1-2 dni, a następnie przecedź. Aby napar dłużej trzymał się na spryskanej powierzchni roślin, dodaj do niego trochę mydła do prania.
 6. Mniszek lekarski - zalej 450-500 g suszonego ziela 10 litrami wody. Po 2-3 godzinach można już korzystać z roztworu.
 7. Łupiny cebuli i czosnku - na 3 litry wrzącej wody potrzebna potrzebna jest szklanka łusek. Łupiny zagotowujemy i po 4 godzinach rozcieńczamy w 10 litrach zimnej wody.


Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci w walce z tym niewielkim, ale bardzo uciążliwym mieszkańcem naszych ogrodów. 

Opublikowane przez: 07 cze 2021
Wyświetlenia: 4449
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
  mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex