Truskawki to ulubione owoce wielu z nas. Ze względu na wyśmienity smak, niepowtarzalny aromat i bogactwo właściwości odżywczych, te wspaniałe owoce wzbudzają zainteresowanie ogrodników. Metody sadzenia i pielęgnacji truskawek jesienią zależą od odmiany wybranej do uprawy. Ważne jest to, aby odpowiednio przygotować podłoże zgodnie z jesienną, chłodną i deszczową aurą. Sprawdź, co musisz zrobić, aby w przyszłym roku cieszyć się zdrowymi, silnymi roślinami i bogactwem owocowania.
Wskazówki dotyczące sadzenia truskawek jesienią:
Podstawą powodzenia naszej uprawy jest rodzaj i żyzność gleby, w której zostaną posadzone młode sadzonki truskawki. W przypadku terenów otwartych, w ogrodzie czy na polu zaleca się stosowanie wartościowej gleby wzbogaconej w naturalne nawozy organiczne: kompost, obornik lub mineralne przeznaczone dla truskawek. Warto również wiedzieć, że do nawożenia gleby jesienią nie powinno używać się nawozów azotowych. Najlepszy okres na sadzenie truskawek jesienią to miesiące od końca sierpnia do około 15 października. Jest to jednak okres umowny, gdyż wszystko zależy od regionu kraju i aktualnie panujących warunków atmosferycznych w danym terminie. Zaleca się sadzenie jesienią świeżych sadzonek kopanych z gruntu, nieprzechowywanych przez długi czas w chłodni. Sadzonki truskawek sadzone jesienią, po dobrym ukorzenieniu się w nowym miejscu szybko rozpoczynają wegetację i owocują najczęściej już w pierwszym roku. Poza podłożem powinniśmy zwrócić uwagę na stanowisko, gdyż truskawki najlepiej rosną w nasłonecznionym, ciepłym i osłoniętym miejscu. Truskawki można posadzić w miejscu, w którym rosły wcześniej rośliny strączkowe, które mają zdolność do kumulowania azotu w glebie.
Zasady sadzenia młodych sadzonek truskawek:
Przed posadzeniem truskawek do podłoża musimy dokładnie ją podlać lub poczekać na pierwsze jesienne deszcze. Podlewając podłoże samodzielnie, powinno się odczekać 24-48 h po tym zabiegu, aż gleba osiądzie. Dołki do sadzenia muszą być odpowiednio głębokie, aby korzenie na całej swojej długości nie podwijały się pod spód, tylko swobodnie rozłożyły się na jego dnie. Ważne jest również to, aby ‘’serce’’ rośliny, czyli miejsce, z którego wyrastają nowe liście i pąki, znajdowało się ponad powierzchnią gleby. Odległość pomiędzy poszczególnymi sadzonkami musi zapewnić odpowiednią ilość miejsca do rozwoju, a także cyrkulacji powietrza, co pozwoli uchronić rośliny przed chorobami grzybowymi. Minimalna rozstawa pomiędzy roślinami to ok. 25 centymetrów, w 35-40 centymetrowych rzędach. Po posadzeniu glebę delikatnie ugniata się wokół roślin, aby usunąć powietrze, które zgromadziło się w poszczególnych warstwach gleby. Następnie rośliny intensywnie się podlewa, aż podłoże będzie widocznie wilgotne na kilka centymetrów w głąb.
Pielęgnacja truskawek zimą:
Dzięki posadzeniu truskawek jesienią zgodnie z zasadami pielęgnacja roślin zimą ogranicza się jedynie do kilku zabiegów. Chwasty, opadłe liście i inny materiał organiczny znajdujący się wokół truskawek nie powinien być usuwany przed zimą, gdyż stanowi dodatkową izolację przed niskimi temperaturami. Inną naturalną izolacją jest śnieg, którego nie powinno się usuwać z truskawek. Do zabezpieczania młodych truskawek może posłużyć warstwa torfu, która poza ochroną, pochłania również nadmiar wody z gleby, dzięki czemu zapobiega gniciu korzeni. Wiosną, gdy temperatury znajdą się powyżej 0 stopni C, powinno się jak najszybciej rozgarnąć warstwę torfu, a przy dłuższym ociepleniu usunąć ją całkowicie. Cennym materiałem izolacyjnym, który bardzo dobrze chroni plantacje truskawki jest agrowłóknina lub folia perforowana. Temperatura pod tymi materiałami jest o kilka stopni wyższa niż temperatura powietrza. Okrywanie agrowłókniną ma szczególne znaczenie w czasie późnowiosennych przymrozków, kiedy truskawki zawiązują kwiaty.
Do ściółkowania truskawek można wykorzystać:
- torf
- słomę
- kompost
- ściółkę
- suchą trawę lub liście
- agrowłókninę lub perforowaną folię
Skorzystaj z naszych porad, a zbiory truskawek z pewnością Cię zaskoczą. Ciesz się z miłych chwil spędzonych w ogrodzie!