Oliwka europejska czyli drzewo oliwne rośnie w ciepłym klimacie śródziemnomorskim z jasnym słońcem, suchym latem i lekkimi glebami alkalicznymi. Naszym celem jest odtworzenie tych warunków w jak największym stopniu, aby zapewnić udaną uprawę i zbiory oliwek. Drzewo oliwne nie będzie w stanie zimować w otwartym terenie, ale będzie rosło przez wiele lat w pojemniku, w szklarni lub w ogrodzie zimowym.
Wartość dekoracyjna
Drzewo oliwne w ogrodnictwie dekoracyjnym jest atrakcyjne przede wszystkim ze względu na nietypowy kształt pnia połączony z ażurową koroną srebrzystych, lancetowatych liści. Pień z biegiem lat pogrubia się i deformuje, nadając mu baśniowy wygląd - taki, jaki zwykle mają drzewa przedstawiane w książkach dla dzieci. Kształt pnia wynika z unikalnych procesów wzrostu komórek u podstawy gałęzi szkieletowych.
Owocowanie rozpoczyna się w siódmym roku, a drzewo uważa się za dojrzałe w wieku 70-80 lat, co nie jest zaskakujące, ponieważ oliwka jest znaną na całym świecie długowieczną rośliną. Na przykład na Krecie, w Izraelu i innych krajach istnieją rejestry drzew oliwnych w wieku 500 lat i więcej. Jednocześnie istnieje technologia, która pozwala przeszczepiać nawet tak stare drzewa i - o, cud! - zakorzeniają się w nowym miejscu, ponieważ oliwka jest bardzo kochającym życie i odpornym drzewem.
W jakich warunkach powinna rosnąć
Oliwka europejska może być hodowana zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz od wiosny do jesieni, o ile temperatura utrzymuje się powyżej zera.
W naturze oliwka osiąga wysokość 10 metrów, a w uprawie pojemnikowej i zamkniętych warunkach gruntowych ma wysokość 2-3 metrów, co nie wpływa na owocowanie i formowanie drzewa.
Roślina wymaga podłoża glebowego o neutralnym lub zasadowym pH.
Latem drzewa oliwne w pojemnikach będą się świetnie czuły w najbardziej nasłonecznionym miejscu. Na zimę rośliny należy przenieść do jasnego i chłodnego pomieszczenia.
Aby uformować piękną koronę, przycinanie odbywa się co roku na wiosnę.
Co 2-3 lata roślinę przesadza się do pojemnika o większej objętości.
Jak uprawiać oliwkę na przeszklonym tarasie
W naszym klimacie, ze względu na mroźne zimy, drzewa oliwne nie mogą być uprawiane przez cały rok na świeżym powietrzu. Są one uprawiane jako roślina doniczkowa, ukształtowana w formie niskiego drzewa. Taka roślina nadaje się do wnętrz w stylu śródziemnomorskim.
Oliwki pochodzą z regionów suchych, ale w przypadku uprawy w pojemnikach wymagają regularnego podlewania w godzinach porannych lub wieczornych.
Gleba powinna być pożywna i niekwaśna. Dozwolone jest mieszanie uniwersalnej gleby torfowej z gruboziarnistym piaskiem. Konieczny jest dobry drenaż - na dnie powinny znajdować się otwory i warstwa gruboziarnistej keramzytu.
Oliwka nie toleruje stojącej wilgoci. Po podlaniu należy spuścić wodę z tacy.
Rośliny lubią karmienie złożonymi nawozami raz lub dwa razy w miesiącu.
Przycinanie formujące
Drzewa oliwne rosną szybko. Jeśli nie będą przycinane, stracą swój kształt. Przycinanie odbywa się raz w roku wczesną wiosną za pomocą ostrego sekatora.
Możliwe jest uformowanie drzewka oliwnego jako bonsai.
Pielęgnacja zimą
Do zimowej pielęgnacji drzewko oliwne potrzebuje przestronnego tarasu, balkonu lub jasnego pomieszczenia. Zimą roślina nadal potrzebuje dużo słońca, dlatego nie należy umieszczać doniczki po wschodniej lub północnej stronie - będzie się tam czuła uciskana.
Ważne jest, aby zimą roślina miała temperaturę nie wyższą niż +10 stopni. Jeśli jest cieplej, drzewo nie będzie w stanie tworzyć pąków kwiatowych.
Czas trwania takiej chłodnej hibernacji wynosi nie mniej niż dwa miesiące. Podlewanie w tym czasie powinno być ograniczone, ale nie całkowicie zatrzymane, ale nawóz nie jest konieczny.
W maju, gdy zagrożenie nocnymi przymrozkami całkowicie minie, drzewo w pojemniku można wynieść na zewnątrz.
Oliwka jako roślina domowa
Aby wyhodować drzewko oliwne jako roślinę domową, należy znaleźć doniczkę o odpowiednim rozmiarze i wypełnić ją przepuszczalnym dla wody, bogatym w składniki odżywcze podłożem.
Roślinę należy podlewać umiarkowanie, ale regularnie. Upewnij się, że gleba nie wysycha przez cały rok. Można podlewać, gdy tylko wierzchnia warstwa wyschnie.
Nawozić dwa razy w miesiącu, z wyjątkiem chłodnego okresu zimowego.
Oliwka dobrze reaguje na płynne złożone nawozy, w których składzie oprócz substancji mineralnych znajdują się kwasy humusowe.
Zimą roślinę umieszcza się w jasnym, chłodnym miejscu z dala od urządzeń grzewczych. Do tego celu wygodniej jest wykorzystać przeszklony taras lub balkon. Konieczne jest zapewnienie, aby temperatura nie spadła poniżej 0 ° C - przy ujemnych wartościach roślina umiera.
Jak często przesadzać
Oliwkę przesadza się do nowej doniczki raz na 2-3 lata. Przesadzanie odbywa się wiosną, przed letnimi upałami, ponieważ w chłodne dni korzenie rosną szybciej.
Doniczka powinna być o jedną trzecią większa niż bryła korzeniowa. Jeśli chodzi o wygląd, oliwka wygląda świetnie w kamiennej lub ceramicznej donicy. Masywne donice ceramiczne nie tylko podkreślają naturalne piękno rośliny, ale także zapewniają jej stabilność i chronią przed przewróceniem podczas wietrznej pogody.
Przesadzonej rośliny nie należy nawozić. Należy poczekać, aż się zakorzeni. Sygnałem do rozpoczęcia nawożenia będzie pojawienie się nowych liści i pędów.