Dział konsultacji
0

Jakie rośliny kwitnące uprawiać i w domu, i w ogrodzie?

Na zewnątrz panuje zima, a dni nie nastrajają pozytywnie. Każdego ogrodnika ciągnie na działkę. To znak, że warto zadbać o wysiew nasion na rośliny ozdobne. Nawiasem mówiąc, wszystkie sadzonki uzyskane w ten sposób można bezpiecznie później sadzić w ogrodzie wraz z nadejściem ciepła.

Jakie rośliny kwitnące uprawiać i w domu, i w ogrodzie?

Jakie kwiaty wyhodować z nasion w domu?

Ogólnie rzecz biorąc, każde. Jednak my proponujemy skupić się nad dwiema kategoriami roślin. Pierwsze pozwolą sporo zaoszczędzić na zakupie wiosennego materiału nasadzeniowego. Drugie cieszą oko swoim pięknem nawet w mieszkaniu w mieście.

Kryteria wyboru roślin do uprawy domu:

  • Długość okresu kwitnienia.

  • Tolerancja dla uprawy w doniczce.

  • Odporność na niedobory światła słonecznego.

Wbrew pozorom, wiele roślin odpowiada tym kryteriom, w tym luksusowa brugmansja, egzotyczna passiflora, barwna gerbera czy królowa roślin doniczkowych - eustoma. Nawiasem mówiąc, dzięki możliwości uzyskania dużego i obfitego kwitnienia, ich uprawa w pojemnikach stała się bardzo popularna.

Inną ciekawą propozycją jest cyklamen. Ma tylko jedną wadę - po rozwinięciu się magicznych kwiatów, zwanych poetycko także „zimowymi motylami”, kwitnienie bardzo trudno będzie zatrzymać. Gloksynia również może zostać wyhodowana z nasion. Jej aksamitne kielichowe kwiatostany urzekają swoim pięknem.

Rośliny, które spełniają wymagania do uprawy w domu, można wymieniać bez końca. Wszystkie znajdziesz w naszej ofercie! Zamów i ciesz się nimi w swoim domu!

Jakie rośliny kwitnące uprawiać i w domu, i w ogrodzie?

Jakie rośliny kwitnące do domu i do ogrodu?

Istnieją co najmniej trzy gatunki roślin, które czują się świetnie zarówno latem w ogrodzie, jak i zimą w domu.

Begonia stale kwitnąca

To piękna roślina, która, jak sama nazwa wskazuje, jest stale pokryta kwiatami, które kwitną od wiosny aż do jesieni. Tego typu odmiany mają nieduże rozmiary, ale rosną szybko, a ich uprawa jest łatwa. Niewiele trzeba, by móc cieszyć się ich niesamowitym widokiem.

Nasiona należy utrzymywać na stale wilgotnym podłożu. Nim pojawią się pierwsze pędy, konieczne jest trzymanie pojemnika pod folią lub przezroczystą pokrywą. Dopiero w fazie 2-3 liści właściwych powinny być starannie przesadzone do większych pojemników. Aby begonie kwitły obficie, warto lekko przycinać pędy. Pamiętaj, aby przed nadejściem wiosny zamówić nasiona begonii!

Jakie rośliny kwitnące uprawiać i w domu, i w ogrodzie?

Pelargonia (geranium)

Najbardziej urzekające, niezwykłe i rzadkie odmiany pelargonii można uzyskać właśnie poprzez wysiew nasion. Kolekcjonerzy doceniają różnorodność ich kształtów i kolorów. Pelargonie zasiane w grudniu zakwitną w lipcu i są w stanie odmienić oblicze każdego balkonu, tarasu i ogrodu.

Nasiona geranium są niewielkie, więc można wysiewać je początkowo w mniejszych pojemnikach. Pędy pojawiają się po upływie około tygodnia, a w fazie 2-3 liści właściwych można je przesadzić do większych doniczek. Nie zapomnij nawozić ich nawozami do roślin kwitnących. Mają dużo fosforu, dzięki któremu wspierają rozwój systemu korzeniowego, a w konsekwencji pojawia się więcej pąków. Latem rośliny można bezpiecznie sadzić w gruncie, a pod koniec sezonu wykopać i przenieść ponownie do domu. Można też wytworzyć z nich kolejne sadzonki i cieszyć się ich kwitnieniem na okrągło!

Koleusy

Te oryginalne rośliny z kolorowymi liśćmi lekko przypominają pokrzywy. Nie tak dawno ponownie zyskały na popularności i są uprawiane zarówno w domach, jak i w ogrodach. Są piękne przez cały rok - w tym tkwi ich siła!

Wysiewając je na rozsady do lata, z powodzeniem można uzyskać dużą ilość sadzonek, które przydadzą się do tworzenia barwnych kompozycji lub obsadzania obrzeży. Spójrz na naszą kolekcję koleusów, a następnie wyobraź sobie całe to piękno w swoim ogrodzie!

Ich uprawa z nasion nie jest bardziej skomplikowana niż w przypadku begonii czy pelargonii. Odważnie możesz wysiewać je w pojemnikach lub miniszklarniach. Utrzymuj ich właściwy poziom nawodnienia oraz ciepło. Pamiętaj też o naświetleniu. Kiedy siewki podrosną, możesz je rozsadzić, a później przenieść jako sadzonki do ogrodu, gdzie będą zdobić klomby lub alejki.

Jakie są Twoje doświadczenia w uprawie kwiatów z nasion? Koniecznie podziel się nim w komentarzu pod artykułem!

Opublikowane przez: 02 lut 2023
Wyświetlenia: 663
(Głosów: 1, Ocena: 1.0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex