Atrakcyjne rośliny pnące to niezawodny sposób na ożywienie Twojego balkonu lub tarasu. Pnącza gwarantują spektakularny efekt wizualny: wystarczy pomyśleć o gęstych, zielonych liściach bluszczu, wielokolorowych kwiatach clematisów czy pachnących różach. W połączeniu z podporami pnącza mogą pełnić wiele różnych funkcji. Oprócz ozdabiania pionowych ścian mogą tworzyć strefy relaksu, zapewniając prywatność i chroniąc przed słońcem.
Jak wybrać pnącze na balkon lub taras?
Wybór odpowiedniego gatunku lub odmiany pnącza to nie tylko kwestia gustu. Należy wziąć pod uwagę siłę wzrostu i wysokość rośliny, sposób wspinania się oraz jej wymagania. Niektóre z nich np. bluszcz, rosną dosyć wolno, wspinają się po ścianach i nie wymagają dodatkowej podpory, podczas gdy inne np. glicynia, rosną bardzo intensywnie, owijają się wokół pionowych podpór i potrzebują szczególnie solidnego podparcia. Pnącza mogą wspinać się po ścianach, kratownicach, czy innych podporach, a wiele z nich zachwyca pięknymi kwiatami oraz liśćmi, które sezonowo zmieniają swój kolor.
Jak wspinają się rośliny?
W zależności od gatunku, pnącza wykorzystują różne metody wspinania się po pionowych powierzchniach. Niektóre pnącza owijają się, co oznacza, że ich łodygi okręcają się wokół podpory, tworząc ciasne zwoje i pomagając im się wspinać. Inne wypuszczają wąsy, którymi chwytają się wszystkich wystających i ażurowych elementów. Jeszcze inne, które doskonale wspinają się po ścianach, wykształcają korzenie powietrzne lub niewielkie przyssawki. Na rynku dostępnych jest wiele różnych konstrukcji do obsadzenia roślinami. Każda z nich ma na celu zapewnienie roślinom jak najlepszych szans na wzrost.
Można wybierać spośród:
- tradycyjnych kratownic prostych i skośnych;
- stelażu z siatką;
- kratek wachlarzowych;
- pergoli;
- łuków;
- konstrukcji w kształcie tipi do umieszczania w donicach.
Większość pnączy można uprawiać w pojemnikach, dlatego w dzisiejszym artykule poznamy najpiękniejsze pnącza do uprawy na balkonie lub tarasie.
Propozycje najpiękniejszych pnączy na balkon lub taras:
Powojnik - należy do najpiękniejszych kwitnących pnączy balkonowych. Łączy w sobie kilka zalet, które sprawiają, że jest tak chętnie wybierany do uprawy doniczkowej. Spotykany w najróżniejszych jaskrawych (czerwonych, purpurowych, fuksjowych), pastelowych (fiolet, róż, błękit) odcieniach, a także w neutralnej bieli. Pozwala to na najróżniejsze łączenie ich z innymi gatunkami kwiatów balkonowych. Kolejną zaletą jest ich bardzo szybki roczny przyrost. Aby cieszyć się dużymi kwiatami, które mogą osiągać nawet 20 centymetrów średnicy, powojnik wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Jeżeli uprawiany jest w miejscu słonecznym lub półcienistym, jego pięknem będzie można cieszyć się przez wiele długich lat.
Winobluszcz - silnie rosnące pnącze, którego główną ozdobą są piękne liście, które przybierają niezwykłe kolory jesienią. Gęsta ściana liści może stać się pomarańczowa lub czerwona. Pnącze rośnie szybko i przyciąga pełne podziwu spojrzenia. Wspaniale czuje się na balkonie, pod warunkiem, że zapewnimy mu jasne, ale nie silnie nasłonecznione miejsce. Najlepsze będą dla niego stanowiska od strony wschodniej i zachodniej. Aby umożliwić roślinie wspinanie się, należy posadzić winobluszcz przy kratce lub stelażu z rozpiętymi drutami.
Bluszcz pospolity - jest klasykiem wśród pnączy ogrodowych lub na balkon. W krótkim czasie ozdobi każdą ścianę zieloną szatą liści, które pozostają na łodygach przez cały rok. Jest przy tym szczególnie łatwy w pielęgnacji. Należy pamiętać wyłącznie o przycinaniu szybko rosnących pędów i podlewaniu w czasie suszy. Wiosną można zasilić bluszcz nawozem z przewagą azotu w składzie.
Milin - egzotyczny urok na balkonie. Warto posadzić ten gatunek na balkonie lub tarasie i przemienić go w egzotyczną oazę. Wspaniały efekt tworzą piękne, lejkowate kwiaty. Ta pochodząca z Ameryki Północnej roślina może zachwycać kwiatami w pomarańczowym, żółtym i czerwonym kolorze. Dzięki czepnym wąsom i lekko wijącym się pędom dobrze radzi sobie przy każdej podporze. Posadzona w ciepłym, nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru miejscu rozwija się szybko i intensywnie przyrasta. Zimą potrzebuje zabezpieczenia przed mrozem.
Rdest auberta - gęsta kurtyna. Rdest zwany również welonem ślubnym pochodzi z Chin. Jego zielone, podłużne liście przebarwiają się jesienią na żółto przyciągają wzrok na balkonie. Pnącze rośnie bardzo szybko, tworząc setki pędów, po 2-3 sezonach stanowi naturalny ekran zapewniający prywatność. Od lipca do października kwitnie białymi wiechami kwiatów, które nadają mu romantyczny wygląd. Przy tym przyjemnie, słodko pachną. Aby utrzymać go w ryzach, raz w roku wymaga silnego przycinania. Najlepiej rozwija się i kwitnie na słonecznych lub półcienistych balkonach.
Róże pnące - wymagające, ale warte uwagi rośliny. Istnieją dwa typy: o giętkich pędach oraz o sztywnych, które nie potrzebują dodatkowej podpory. Rośliny należy posadzić na ciepłym, nasłonecznionym stanowisku, aby móc cieszyć się obfitym kwitnieniem i pięknym zapachem. Większość odmian wymaga uprawy w dużych pojemnikach o średnicy i głębokości przynajmniej 50 cm. Róże pnące najładniej wyglądają posadzone na łukach i pergolach. Niestety często atakowane przez choroby grzybowe oraz szkodniki.