Zarówno projektanci ogrodów, jak i zwykli ogrodnicy i miłośnicy kwiatów często szukają rozwiązań na najlepsze zagospodarowanie małej przestrzeni. Większość z nas nie ma własnego ogródka, a dysponuje wyłącznie niewielkim balkonem czy tarasem w bloku. Wiszące doniczki, kosze i ample obsadzone specjalnymi gatunkami i odmianami kwiatów pozwalają na stworzenie pięknych kompozycji. Pojemniki mogą być zawieszane na ścianach, suficie, poręczach, przy drzwiach wejściowych i oknach. Spływające z donic kaskady kwiatów w różnych kolorach i kształtach zamienią nawet zwyczajny balkon w malowniczy zakątek.
W terenach miejskich zazwyczaj mamy do czynienia z betonową pustynią, skwerki i place w centrach miast pozbawione są zieleni i występują jedynie pojedyncze nasadzenia drzew i krzewów. Wiszące kwiaty są wtedy jedynym kolorowym akcentem, który poprawia nastrój i wpływa kojąco na nasz układ nerwowy. Ample kwiatowe, które w trakcie wzrostu i kwitnienia zmieniają się w kulę zieleni i kwiatów, mogą być wieszane na lampach, słupach, latarniach i specjalnych stojakach służących do uzyskania kaskadowego efektu.
Aby rośliny prawidłowo się rozwijały, kwitły i cieszyły nasze oczy przez długi czas, musimy pamiętać o zapewnieniu im właściwych warunków czyli odpowiedniej gleby, nasłonecznienia, podlewania oraz nawożenia. Duże znaczenie ma również gatunek i odmiana rośliny, gdyż niektóre z nich źle znoszą silne nasłonecznienie, wiatr, deszcz czy przesuszenie podłoża. Istnieje kilka popularnych roślin, które sprawdzają się najlepiej zarówno na balkonie, jak i w miejskiej dżungli. Poznaj z nami najlepsze z nich:
Pelargonie - wieloletnie rośliny należące do rodziny bodziszkowatych. W zależności od gatunku i odmiany mogą przybierać różne formy, pokrój i typ wzrostu. Różnice widoczne są również w wyglądzie kwiatów, liści i sile kwitnienia. Dzieli się je na trzy grupy: pelargonie rabatowe, bluszczolistne oraz wielkokwiatowe. Dwie pierwsze grupy sprawdzą się najlepiej w balkonowej uprawie w wiszących koszach i amplach. Pelargonia bluszczolistna wytwarza bardzo długie, mięsiste pędy, które mogą osiągać 100-120 centymetrów długości. Pędy porastają gęsto liście przypominające liście bluszczu, stąd nazwa tego typu pelargonii. Kwitną bardzo obficie przez całe lato, aż do pierwszych przymrozków. Pelargonie rabatowe przybierają bardziej kompaktowy pokrój, osiągając ok. 50 centymetrów wysokości, dlatego najlepiej wyglądają w nasadzeniach wielogatunkowych. Pelargonie są wybitnie odporne na słońce, krótkotrwałe przesuszenie podłoża, wiatr czy deszcz.
Surfinie - to jedna z odmian petunii ogrodowej. Charakteryzuje się wytwarzaniem bardzo długich pędów, które kaskadowo zwieszają się z doniczek i pojemników. Wyhodowane zostały stosunkowo niedawno, gdyż około 40 lat temu, jednak od tego czasu zostały pokochane i rozpowszechnione na całym świecie. Podczas kwitnienia pędy surfinii mogą osiągać nawet 150-200 centymetrów długości. Występują w najróżniejszych odmianach barwnych, również wielokolorowe, niebieskie czy czarne. Kwitną bardzo długo, od czerwca do października. Ich uprawa i wymagania są jednak trudniejsze niż w przypadku pelargonii. Surfinie są bardzo wrażliwe na silny wiatr, deszcz, a także przesuszenie podłoża. Reagują wtedy zrzucaniem kwiatów, liści, a także nieestetycznymi plamami na różnych częściach rośliny. Najlepiej sprawdzą się na zacisznych i osłoniętych balkonach czy tarasach, a także pod altanami.
Petunie - obok pelargonii, to najpopularniejsza roślina ozdobna do obsadzania ampli i koszy kwiatowych. Pokrój rośliny jest gęsty i zaokrąglony, w zależności od odmiany jej pędy mogą osiągać od 20 do 100 centymetrów długości. Kwiaty w kształcie dzwoneczków zdobią petunie przez długie letnie miesiące, najczęściej są różowe, fioletowe, niebieskie, białe, a także bordowe czy czerwone. Petunie ładnie komponują się w nasadzeniach z bakopą, lobelią czy wilcem. Roślina dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu, jak i delikatnym półcieniu. Jest tolerancyjna również jeśli chodzi o rodzaj podłoża. Wymaga jednak częstego podlewania, nawet 2 razy dziennie w czasie upałów, a także regularnego nawożenia nawozami dla roślin kwitnących.
Begonie - ciepłolubne rośliny, które wyrastają najczęściej z podziemnych, wieloletnich bulw. Niektóre begonie np. begonia stale kwitnąca uprawiana jest również z rozsady i traktowana jako roślina jednoroczna. Najbardziej odpowiednią do uprawy w wiszących doniczkach i koszach jest begonia zwisająca znana jako pendula. Tworzy długie, mięsiste pędy o długości od 15 do 50 centymetrów. Intensywnie zielone liście w ładnym kształcie są doskonałym tłem dla pojedynczych, półpełnych lub pełnych kwiatów. Gama kolorów kwiatów begonii jest nieograniczona i każdy ogrodnik znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Jako jedne z nielicznych, begonie najlepiej czują się w miejscach półcienistych lub cienistych. Źle znoszą słońce, które może przypalać delikatne liście i kwiaty rośliny.
Bratki - istnieje specjalna grupa bratków o długich pędach i kaskadowym, zwisającym pokroju. Rosną szybko i silnie i już od wczesnej wiosny obsypują się setkami drobnych kwiatów. Pędy rośliny podczas kwitnienia osiągają od 20 do 100 centymetrów. Najbardziej popularne odcienie to kolor fioletowy, biały, niebieski, żółty i mieszanka tych barw. Wspaniale prezentują się w podwieszanych koszach, doniczkach i amplach na balkonach, tarasach, a także w miejskich kwietnikach.
Wymieniliśmy jedynie kilka najważniejszych gatunków kwiatów ozdobnych spośród ogromnej i różnorodnej grupy roślin o zwisających pędach. Mamy nadzieje, że charakterystyka tych roślin sprawi, że zapragniesz je mieć również na własnym balkonie czy tarasie.