Kwitnące wiśnie to piękny widok, który można podziwiać wiosną. Gałęzie drzew pokryte są wtedy setkami białych lub różowych kwiatów, które roztaczają słodki zapach w całym ogrodzie. Drzewa te należą do rodziny różowatych i pochodzą z terenów Azji Środkowej, ale dobrze radzą sobie również z klimatem naszego kraju. Od błonnika, przez potas, wapń, magnez, po duże ilości witaminy C i innych cennych witamin. Jedzenie wiśni pozytywnie wpływa na stan naszego zdrowia.
Wiśnie zwykle nie są spożywane na surowo, ale są szeroko wykorzystywane do wykonywania przetworów. Najczęściej rozpoczynają owocowanie w czwartym roku, a odmiany karłowe rok wcześniej. Z jednego dojrzałego drzewa o standardowej wielkości można zebrać od 30 do 50 kg owoców, a w przypadku odmian karłowych od 10 do 15 kg. Odkryj przyjemność zbierania tych owoców prosto z sadu. Sadzenie wiśni to łatwy zabieg z którym poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik. Poznaj z nami zasady sadzenia i pielęgnacji wiśni.
Zasady sadzenia wiśni w ogrodzie:
- Wiśnie najlepiej jest sadzić wczesną wiosną lub późną jesienią (gdy podłoże jest już odpowiednio ogrzane i bardziej wilgotne) na stanowisku słonecznym w miejscu z dobrą cyrkulacją powietrza. Należy unikać sadzenia w pobliżu innych, wysokich drzew lub przy zacieniających budynkach.
- Wiśnie potrzebują głęboko uprawionej, dobrze przepuszczalnej gleby.
- Drzewa standardowej wielkości sadzi się w rozstawie 3,5-4 metrów, a odmiany kolumnowe, karłowe, w rozstawie ok. 2-2,5 metra.
- Drzewa szczepione na standardowych podkładkach sadzi się kilka centymetrów głębiej, poniżej poziomu gleby. Drzewa szczepione na podkładkach karłowych powinny być sadzone kilka centymetrów nad poziomem gleby.
- Po posadzeniu nie można zapominać o stosowaniu podpory, która zabezpieczy młode drzewo przed uszkodzeniami pod wpływem silnego wiatru.
Najważniejsze zasady pielęgnacji wiśni:
- Zastosuj ściółkowanie po posadzeniu, która ogranicza parowanie wody, rozrost chwastów i chroni przed mrozem.
- Gdy owoce dojrzeją, zawieś siatkę na drzewach, aby ochronić je przed ptakami.
- Podlewaj regularnie młode drzewa, a starsze podczas długotrwałej suszy.
- Przycinaj drzewo co roku późną zimą lub na przedwiośniu.
- Stosuj nawóz każdej wiosny do czasu, aż drzewa nie zaczną owocować. Później nawoź drzewa po zbiorach w każdym sezonie.
- Wykonuj opryski w przypadku zaobserwowaniu objawów choroby lub szkodników.
Jak sadzić wiśnie?
- Przede wszystkim trzymaj się zasady, że najlepszy czas na sadzenie wiśni to późna jesień, chociaż sadzenie jest możliwe również wiosną.
- Wykop ok. 50 cm szeroki i głęboki dołek. Wielkość otworu do sadzenia musi odpowiadać wielkości systemu korzeniowego drzewa, aby nie podwijać korzeni podczas sadzenia.
- Wymieszaj glebę z wykopanego dołka z żyzną ziemią ogrodową, próchnicą lub obornikiem.
- Nasyp żyzną warstwę gleby na samo dno dołka.
- Umieść sadzonkę w otworze i swobodnie rozłóż korzenie drzewa na jego dnie.
- Przykryj korzenie drzewa pozostałą glebą co jakiś czas potrząsając sadzonką, aby ziemia dokładnie oblepiła układ korzeniowy.
- Dokładnie ubij ziemię wokół pnia i obficie podlej posadzoną wiśnię.