Dział konsultacji
0

Odmiany drzewek owocowych do uprawy na balkonie i tarasie

Drzewka owocowe uprawiane na balkonie lub tarasie przyciągają wzrok, stanowią oryginalną dekorację, a także są źródłem świeżych owoców na wyciągnięcie ręki. Karłowe, owocowe drzewa mini charakteryzują się wyjątkowo niskim wzrostem, co jest efektem szczepienia na podkładkach, które silnie ograniczają ich wzrost. Dorosłe okazy osiągają często ok. 40-60 cm wysokości. Drzewa kolumnowe charakteryzują się wyższym wzrostem osiągając ok. 180-250 cm wysokości. Tworzą strzelistą, kolumnową koronę, która nie przekracza 80-100 centrymetrów średnicy.

 

 

Dzięki temu, że drzewka mini i kolumnowe nie osiągają dużych rozmiarów, to jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób nieposiadających ogrodów. Ich zaletą jest również łatwość w pielęgnacji, ich ochrona przed chorobami i szkodnikami, a także późniejszy zbiór owoców. Gdy zapewnimy im odpowiednie warunki, to często już po dwóch latach od posadzenia doczekamy się dużych i soczystych owoców nieodbiegających wyglądem od owoców ze standardowych drzew. Poniżej znajdziesz najlepsze odmiany drzew miniaturowych oraz kolumnowych.

 

Drzewa miniaturowe:

 

Mini jabłoń Delegrina - wspaniała odmiana jabłoni o soczystych owocach pokrytych czerwoną, błyszczącą skórką z żółtym rumieńcem. Owoce są twarde, bardzo słodkie i nadają się do bezpośredniego spożycia, a także do ciast. Najczęściej osiągają ok. 50 cm wysokości. Odporna na mróz i choroby.

Mini grusza Sunrise - Odmiana tworząca spore owoce o żółtej skórce. Miąższ jest miękki, bardzo soczysty i słodki. Dorosłe okazy dorastają do 60 cm wysokości. Najlepsza odmiana na przetwory, desery oraz do bezpośredniego spożycia. Na zimę wymaga okrycia. Owoce są gotowe do zbioru późnym latem.

Mini śliwa Robusto - wspaniałe karłowe drzewko dorastające do 50-60 cm wysokości. Dojrzałość zbiorczą osiąga w drugiej połowie lipca. Owoce typu węgierka, pestka z łatwością odchodzi od miąższu. Owoce są spore, pokryte ciemnofioletową skórką. Są słodkie, idealne do ciast, przetworów tj. dżemy i konfitury.

Mini brzoskwinia Honey Gold - doskonała, obficie owocująca odmiana charakteryzująca się dużymi, okrągłymi owocami o pomarańczowo-czerwonej skórce. Miąższ jest zwarty, słodki i soczysty. Odporna na niskie temperatury, a także na popularne choroby brzoskwiń. Nie wymaga cięcia, sama zachowuje swój ładny, karłowy pokrój.

Mini wiśnia Piemont - odmiana, która pomimo karłowego wzrostu owocuje bardzo obficie. Bardzo smaczne, cierpko-słodkie owoce można zbierać w lipcu. Dorosłe drzewka dorastają do 100-120 cm wysokości. Korona drzewka jest zwarta i kulista. Nie jest konieczne cięcie i ez tego zachowuje ładny pokrój. Bardzo dobra na przetwory, desery i do ciast.

 

 

Drzewka kolumnowe:

 

Jabłoń kolumnowa Polka - wspaniała ozdoba ogródków, balkonów i tarasów. Owocuje obficie dużymi owocami o czerwonej skórce z jaśniejszym rumieńcem. Owocuje średnio-wcześnie, we wrześniu. Dorasta do 2-2,5 metra wysokości, w obwodzie osiągając do 80 cm. Bardzo szybko wchodzi w okres owocowania, już w drugim roku od posadzenia będziemy mogli doczekać się owocowania.

Grusza kolumnowa Saphira - odmiana owocująca bardzo dużymi, owalnymi owocami o cienkiej i żółtej skórce. W smaku przypomina odmianę Klapsa. Miąższ jest miękki, soczysty i bardzo słodki. Charakteryzuje się dużą odpornością na na choroby, a także niskie temperatury. Dorasta do 2 metrów wysokości, a pysznych owoców możemy spodziewać się we wrześniu.

Śliwa kolumnowa Fruca - śliwa, która może rosnąć zarówno w gruncie, jak i w donicy. Owoce przypominają węgierkę, pestka z łatwością odchodzi od miąższu. Duże śliwki o fioletowej skórce i słodkim wnętrzu można zbierać na przełomie lipca i sierpnia. Owoce idealne do ciast, dżemów, konfitur, a także spożycia bezpośrednio z drzewa.

Nektaryna kolumnowa Fantasy - odmiana owocują bardzo dużymi i słodkimi owocami, które pokryte są gładką i błyszczącą skórką. Miąższ jest soczysty, smakuje doskonale. Owoce najlepsze do bezpośredniego spożycia, a także na przetwory, dżemu, konfitury, kompoty i do ciast.

Czereśnia kolumnowa czarna Victoria - czereśnię charakteryzują duże, okrągłe owoce o ciemnym miąższu i bordowej i błyszczącej skórce. Owoce są bardzo słodkie i smaczne. Drzewko dorasta do około 2 metrów wysokości, wygląda pięknie podczas kwitnienia, a także później gdy obsypana jest mnóstwem dekoracyjnych i smacznych owoców. Odmiana samopylna, warta do posadzenia w ogrodzie lub w pojemniku na tarasie.

Opublikowane przez: 07 mar 2019
Wyświetlenia: 2485
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex