Późna jesień i początek zimy to zawsze ciężki okres dla wszystkich ogrodników. Kończymy wtedy zbiory późnych odmian warzyw i drzew owocowych, a z kwiatów opadają ostatnie, kolorowe płatki. Jednak warto wiedzieć, że istnieją rośliny, których uprawą możemy przenieść się na przydomowy parapet. Tak jest w przypadku ogórków, które przy minimalnym zaangażowaniu zapewnią nam obfite zbiory pysznych, świeżych i chrupiących owoców. Uprawa warzyw na parapecie to również doskonała lekcja i ciekawe doświadczenie dla najmłodszych. Wiara w sukces naszego eksperymentu i przestrzeganie zasad hodowli są podstawą udanej uprawy ogórków w domu.
Jak wybrać odpowiednią odmianę ogórków do uprawy w domu?
Nie każda odmiana ogórków nadaje się do uprawy w pomieszczeniach zimą, ale nie powinniśmy się martwić, gdyż centra ogrodnicze oferują obecnie wiele odmian przeznaczonych do uprawy w doniczkach.
Popularne wśród ogrodników odmiany ogórków domowych:
- Ogórek sałatkowy Dar - krzaczasta, zwarta odmiana. Pędy osiągają jedynie 50-60 centymetrów wysokości. Nie wymaga stosowania dodatkowych podpór. Partenokarpiczny, samopylny doskonale sprawdzi się w doniczce. Owoce są smaczne i chrupiące, do bezpośredniego spożycia i na przetwory.
- Ogórek gruntowy konserwowy partenokarpiczny Partner F1 - wczesna odmiana rodząca wiele smacznych owoców, pokrytych intensywnie zieloną skórką z niewielkimi brodawkami. Polecana dla wszystkich początkujących ogrodników. Nie wymaga dodatkowego zapylania.
- Ogórek ozdobny meksykański - oryginalna odmiana rodząca dekoracyjne, niewielkie owoce o wielokolorowej, pokrytej kolcami skórce. Owoce są trwałe, mają wykorzystanie we florystyce, jako dodatek do różnych, fantazyjnych kompozycji roślinnych.
Te i inne odmiany ogórków doniczkowych do sadzenia na parapecie możesz kupić w sklepie GradinaMax. Świeże, najwyżej jakości nasiona w sprzedaży!
Podstawowe wymagania ogórków rosnących w pomieszczeniach:
Aby wyhodować zdrowe rośliny i uzyskać obfite zbiory ogórków w domu, powinniśmy stworzyć najlepsze warunki, niezbędne do wzrostu i rozwoju roślin zimą. Gatunek ten jest wybitnie ciepłolubny, kocha słońce, żyzną glebę i regularne podlewanie. Nie można również zapominać o właściwym nawożeniu naszych roślin. Porozmawiajmy o tym bardziej szczegółowo:
Gleba do uprawy ogórków w domu:
Odpowiednie podłoże do uprawy ogórków powinna być lekka, przepuszczalna i żyzna. Rośliny źle rosną w glebach ciężkich i zbitych, gdzie system korzeniowy nie ma możliwości swobodnego rozwoju. W centrach ogrodniczych można kupić gotowe podłoża do uprawy warzyw, ale producenci nie zawsze gwarantują najwyższą jego jakość. Czasem lepiej przygotować mieszankę gleby własnoręcznie. Każdy, pojedynczy krzew ogórka potrzebuje przynajmniej 10-20 litrów, odżywczej gleby. Właściwa kwasowość gleby ma również ogromne znaczenie dla prawidłowego kiełkowania, rozwoju i owocowania ogórków. Idealne pH mieści się w przedziale 6,6-6,8. Ph naszego podłoża sprawdzisz pH-metrem i w przypadku stwierdzenia zbyt wysokiej kwasowości, dodaj do gleby mączki wapiennej.
Podczas samodzielnego przygotowywania podłoża do uprawy wymieszaj w równych proporcjach:
- humus
- torf
- żyzna gleba ogrodowa
- gruboziarnisty piasek
Gotową mieszankę warto jest wysterylizować np. w piekarniku w ok. 100 stopniach C. Wysoka temperatura zabija grzyby i inne szkodliwe organizmy. Do jednego wiadra uzyskanego podłoża dodajemy:
- popiół drzewny - 200 g
- mocznik - 1 łyżeczka
- nitrofoska - 1 łyżka
Stanowisko i oświetlenie:
Ogórki potrzebują dużo światła słonecznego, więc zimą w mieszkaniu można je uprawiać na południowych lub południowo-wschodnich oknach. Warzywo natychmiast reaguje na brak słońca, liście stają się jasne, mają nieprawidłowy rozmiar, a pędy nadmiernie się wyciągają, szukając promieni słonecznych. Zimą, często występują długie okresy pochmurnej pogody, w tym czasie konieczne jest zapewnienie roślinom dodatkowego, sztucznego oświetlenia.
Optymalna temperatura:
Ogórki są gatunkiem ciepłolubnym, nie rozwijają się prawidłowo w chłodnych pomieszczeniach, dlatego musimy zapewnić roślinom wysoką temperaturę. Minimalna temperatura wynosi 22-24 stopnie C w ciągu dnia i 18-20 stopni C w nocy. Optymalna temperatura w dzień natomiast jest wyższa 24-26 stopni C. Ponadto ogórki bardzo źle reagują na podmuchy zimnego powietrza. Ich stanowisko powinno być zaciszne i niewietrzne.
Przygotowanie nasion do wysiewu:
Jeżeli zakupione w sklepie nasiona ogórków mają kolorową otoczkę, oznacza to, że zostały już zabezpieczone przed drobnoustrojami i są gotowe do wysiewu. Zwykłe, nieotoczkowane nasiona trzeba odpowiednio przygotować. Umieszcza się je na pół godziny w roztworze nadmanganianu potasu (1 g na 100 ml wody), który dokładnie je dezynfekuje. Nasiona, które unoszą się na powierzchni należy zebrać i wyrzucić, gdyż nie nadają się do wysiewu.
Wysiew nasion ogórków:
Nasiona ogórków można wysiewać w skrzynkach, wielodoniczkach, tabletkach torfowych czy plastikowych kubeczkach. Jeżeli nie chcesz się zajmować późniejszym przesadzaniem młodych siewek, możesz wysiać nasiona wprost do docelowych doniczek i przykryć je folią lub szkłem. Naszą rozsadę ustawiamy w jasnym i ciepłym miejscu i czekamy na pierwsze siewki. Wahania temperatury mogą negatywnie wpłynąć na wzrost i rozwój roślin. Młode ogórki mogą pojawić się już po 5-10 dniach od wysiewu. Gdy sadzonki wytworzą porządny system korzeniowy i 5-6 liści właściwych mogą zostać przesadzone do większych, 10-20 litrowych donic. Rozwój ogórków jest zahamowany już przy 10-15 stopniach, a przy 5-8 stopniach powyżej 0, rośliny zaczynają obumierać.
Podlewanie:
Regularne nawadnianie wysianych roślin i dojrzałych sadzonek to jednak z najważniejszych zasad gwarantująca nam sukces w uprawie. Przesuszenie gleby, w której rosną ogórki, szczególnie podczas owocowania, wpływa negatywnie na jakość owoców. Owoce są drobne, niesmaczne i wypełnione suchym miąższem. Podlewany ciepłą wodą o temperaturze ok. 22-24 stopni. Woda o niskiej temperaturze spowalnia rozwój, kwitnienie i zawiązywanie owoców. Najlepsza do podlewania jest deszczówka, ale możemy użyć również przegotowanej wody wodociągowej.
Skorzystaj z naszych wskazówek i wyhoduj własne ogórki na parapecie!