Jeśli zapewni się im odpowiednią pielęgnację latem, będą rosły i kwitły w tym samym miejscu przez 10, a nawet 15 lat, a róże pnące i rabatowe mogą przetrwać jeszcze dłużej. Prawidłowa opieka nad różami latem na działce lub w ogrodzie pozwala na kwitnienie przez cały sezon. Nie ma potrzeby podejmowania żadnych skomplikowanych działań. Prace letnie w różanym ogrodzie to kilka prostych, dobrze znanych każdemu działkowiczowi działań.
Podlewanie róż latem
W upalne dni rośliny trzeba podlewać codziennie. Ale jak pielęgnować różę przez całe lato? Czy potrzebują one częstego podlewania? Róże lubią wodę. Należy je podlewać w miarę wysychania gleby. Szczególnie potrzebują wody młode rośliny w ciągu pierwszego i drugiego roku życia. Na suchych glebach przestają rosnąć i zasychają. Na starych krzewach, które pozostają bez podlewania, kwiaty stają się małe, liście opadają. Na każdy dorosły krzew latem należy wlać około 10 litrów wody podczas podlewania. Odmiany krzewiaste i pnące nawadnia się jeszcze obficiej. Podlewanie przeprowadza się rano. Jeśli robisz to wieczorem, wilgoć będzie parować z ziemi i osiadać na liściach, co w końcu doprowadzi do pojawienia się mączniaka rzekomego. Gdy woda wchłonie się, glebę należy lekko rozluźnić na głębokość około 5 cm. Jednocześnie usuwa się chwasty. Regularne i sumienne odchwaszczanie różanego ogrodu jest konieczne - chwasty pobierają dużo składników odżywczych i wody, wysuszają glebę, sprzyjają wystąpieniu chorób.
Nawożenie
Pielęgnacja róż wiosną zaczyna się od nawożenia krzewów mocznikiem. Azot umożliwia roślinom szybsze wykształcenie młodych pędów.
Celem letniego nawożenia jest natomiast zapewnienie bujnego kwitnienia. W czerwcu i lipcu stosuje się pełne mineralne nawozy, takie jak Kristalon, Nitrophoska (15-20 g na krzew), odwar krowi 1:10, odwar ptasiego obornika 1:20 (po 5 litrów na krzew), Organic Mix (4 łyżki na krzew). Nawozy stosuje się co dwa tygodnie, na przemian organiczne i mineralne. W sierpniu zaprzestaje się stosowania nawozów organicznych. Jeśli tego nie zrobisz, krzewy nie przetrwają zimy ze względu na nadmiar azotu. Od początku sierpnia do połowy września konieczne jest dwukrotne wprowadzenie do gleby podwójnego superfosfatu i saletry potasowej po 15 g na krzew.
Przycinanie róż
Krzewy róż przycinamy nie tylko jesienią, ale także latem. Celem jesiennej przycinki jest pomoc roślinom w zimowaniu. Wówczas pędy przycinamy na całej długości, prawie do samego korzenia. Letnia pielęgnacja róż różni się od tej jesiennej - usuwamy tylko końce młodych pędów. To pozwala cieszyć się pięknym i długotrwałym kwitnieniem.
Nowoczesne odmiany róż kwitną powtórnie w sierpniu, a niektóre dają trzecią, a nawet czwartą falę kwitnienia. Po zakończeniu pierwszej fali wszystkie zwiędłe kwiaty należy ściąć. W przeciwnym razie nowe pąki kwiatowe pojawią się znacznie później. Każdy pęd, na końcu którego znajduje się zwiędły kwiat, przycinamy powyżej 2-3 liści, trochę powyżej dobrze rozwiniętego pąka. Wkrótce z niego wyrośnie młody pęd i zakwitnie. Po zwiędnięciu pędów drugiej fali, kwiaty z nich również się przycinamy, aby przyspieszyć pojawienie się trzeciej. Dzięki temu zabiegowi róże kwitną nieprzerwanie aż do samych przymrozków. Jeśli nie wykonasz letniego przycinania, kolejna fala kwitnienia opóźni się o 2-3 tygodnie.
Uwaga!
Odmiany parkowe róż takie jak Ferdinand Pichard, Chippendale, Annie Duprey i niektóre inne kwitną tylko raz. W takim przypadku lepiej nie przycinaj ich latem. Na jesieni na miejscu kwiatów pojawią się efektowne owoce dzikiej róży, które ozdobią krzew przez całą zimę.
Latem przycinamy wszystkie gałęzie:
-
bez kwiatów;
-
zagęszczające centrum krzewu;
-
chore i słabe.
W czerwcu na dolnej części rośliny pojawiają się pędy znacznie większe, dłuższe, grubsze i mocniejsze niż pozostałe. Należy je przyciąć o połowę, w przeciwnym razie nie zdążą dojrzeć i zamarzną zimą. Jeśli róża jest szczepiona, z ziemi lub z części pod korzeniem pędu podkładki mogą pojawiać się dzikie pędy. Rosną one bardzo szybko i różnią się od pozostałych gałązek drobniejszymi i jaśniejszymi liśćmi. Jak najszybciej usuń je. Jeśli tego nie zrobisz, roślina osłabnie i nie przezimuje. Lepiej przyciąć dzikie pędy nie na poziomie ziemi, ale nieco niżej. W tym celu odkopujemy ziemię z korzeniowego szyjki i przycinamy dzikie pędy u podstawy.
Walka ze szkodnikami i chorobami
Głównym wrogiem większości róż jest mączniak rzekomy. Jest to niebezpieczna grzybowa choroba, która może zabić roślinę w ciągu kilku tygodni. Można się go pozbyć za pomocą Bordeaux liquid lub Tiovit Jet. W przypadku wystąpienia szkodników (pająka czerwonoczelnego, mszyc, zwijaczy liści, gąsienic) pielęgnację róż na działce i w ogrodzie uzupełnia się opryskami Karbofosu lub Batrydera.
Podziel się w komentarzach, jak pielęgnujesz swoje róże latem, jak je podlewasz, czym nawozisz. Czy przycinasz zwiędłe kwiaty, aby kwitnienie było bardziej bujne i długotrwałe? Twoje doświadczenie jest bardzo ważne dla początkujących miłośników kwiatów, którzy zakładają swój pierwszy różany ogród życia!